×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. augusts, 2013
Drukāt

Avangarda džezmenis Andrē Vida gatavs pārsteigt rīdziniekus

ReklāmfotoReklāmfoto

Ojāra Vācieša memoriālajā muzejā 16. augustā ar akustisku solo priekšnesumu uzstāsies amerikāņu komponists un saksofonists Andrē Vida.

 

“Viena no interesantākajām balsīm mūsdienu avangarda džezā un akadēmiskajā mūzikā. Viņš tiek augstu vērtēts par savu prasmi pārliecinoši izpildīt un sacerēt mūziku, pasniedzot to kā savā būtībā fizisku procesu – viņa kamermūzikas darbi bieži robežojas ar fizisko teātri, savukārt solo koncerti satur klāstu netradicionālu saksofonspēles tehniku un tās pavadošu teatrālu elementu,” – tā mākslinieku raksturoja festivāla “Skaņu mežs” pārstāvis Rihards T. Endriksons. Koncerta īpašais viesis būs latviešu dzejnieks un atdzejotājs Sergejs Moreino.

Saksofonists un mūzikas autors A. Vida, būdams viens no 20. gadsimta ietekmīgākajiem avangarda komponistiem Entonija Brekstona skolnieks, mūzikā eksperimentē ar dažādām kompozīcijas/improvizācijas tehnikām un filozofijām, postmoderni apspēlējot džeza mūzikas vēsturi un robežas starp nejaušo un kontrolēto skaņā. Savulaik būdams aktīvs arī Ņujorkas mūzikas pagrīdē, A. Vida vēlāk pārcēlās uz Berlīni, kur turpināja uzstāties ar dažādiem sadarbības projektiem. 2011. gadā izdevniecība PAN publicēja viņa līdzšinējo mūzikas ierakstu kopotos rakstus – trīs disku kompilāciju “Brud”. “A. Vidas mūzikā ļoti nopietna loma tiek paredzēta izpildītāja personībai un ķermeņa valodai – dažās viņa kompozīcijās ir iecerēti fiziski šķēršļi, kas ietekmē izpildītāju kustības.

A. Vida ir pazīstams arī ar drosmīgu pieteikšanos laikmetīgās mākslas kontekstā – 2011. gadā viņš piedalījās kā sastāvdaļa no mākslinieka Anrī Salas (Anri Sala) izstādes galerijā “Serpentine”. Šā projekta ietvaros viņš 44 dienu laikā sniedza 403 pusstundu garus saksofona priekšnesumus,” atklāj Rihards T. Endriksons.

Šogad tiks publicēts A. Vidas jaunais albums “Minor Differences”. Rihards T. Endriksons par jauno albumu saka, ka “viņš to izveidojis, vairākos slāņos ierakstot savus saksofona solo, taču pieejot procesam ar radikālu intuitivitāti, proti, nenoklausoties iepriekš ierakstīto skaņu materiālu pirms tam, lai to papildinātu ar nākamo skaņu slāni. Muzikālais rezultāts ir sapņaina un cilvēcīgi asimetriska skaņu pasaule, pilna ar valdzinošiem bēru maršiem un tramīgām uzvaras parādēm.”

Šis ir viens no vairākiem biedrības “Skaņu mežs” rīkotajiem pasākumiem, kas 2013. gada garumā publiku ievadīs oktobrī gaidāmajā “Skaņu meža” festivāla vienpadsmitajā izlaidumā. Šis koncerts ir veltījums divām ar Rīgu saistītām kultūras personībām – Ojāram Vācietim un Rihardam Vāgneram, kuriem abiem šogad tiek svinētas apaļas jubilejas. Izvēlētā koncerta vieta nav nejauša. Kā atklāj pasākuma rīkotāji, viņi saskatot attālas, taču noturīgas līdzības starp A. Vidas kompozīciju uzbūvi un O. Vācieša dzejoļu struktūru. Savukārt Rihardam Vāgneram šis koncerts tiek veltīts, ņemot vērā A. Vidas mūzikas novatorisko dabu, viņa mūzikas spēju izteiksmīgi pārraut žanru robežas un veidot saikni starp akadēmisko un pagrīdes mūziku, kā arī ievērojot to kuriozo faktu, ka O. Vācieša muzejs ir kādreizējais krogs “Jeruzaleme”, ko, kā stāsta, savā Rīgas perioda laikā bija iecienījis R. Vāgners ar dzīvesbiedri.

 

UZZIŅA

Vieta – Ojāra Vācieša memoriālais muzejs

Laiks – 16 VIII 20:00

Cena – Ls 2

Plašāka informācija – www.skanumezs.lv

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+