Mobilā versija
+4.2°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
11. janvāris, 2012
Drukāt

Avārijā bojāgājušie jaunieši bija dzēruši

Foto - LETAFoto - LETA

Neoficiāli kļuvis zināms, ka visi septiņi Jaungada naktī Krāslavas novadā autoavārijā bojā gājušie jaunieši bija lietojuši alkoholiskus dzērienus – viņu asinīs konstatētais promiļu daudzums ir no 0,4 līdz 1,12.


Kā vakar ziņoja LTV, trijiem promiļu daudzums svārstās no 0,4 līdz 0,56, trijiem sasniedzis vienu promili vai bijis nedaudz virs vienas – 1,09, bet vienam – 1,12. Pat neatkarīgi no tā, kurš sēdējis pie stūres, viņš to darījis tādā reibuma pakāpē, kādu aizliedz ceļu satiksmes noteikumi – transporta līdzekļa vadītājs ar stāžu līdz diviem gadiem pie stūres drīkst sēsties, ja promiles ir līdz 0,2, pēc diviem gadiem – ja ir līdz 0,5.

 

Ja dzēris – 
sarkanā gaisma

“Ir absurdi un stulbi tagad spriest, ka jaunieši nebija smagā reibumā, ka, visticamāk, dzēruši tikai šampanieti, un prātot, ka traģiskās avārijas iemesls bijis tikai mašīnas sliktais tehniskais stāvoklis, slidenais ceļš un auto vadīšana bez apliecības. Auto vadītājs bija dzēris – viss!” strikts ir autoeksperts un žurnālists Atis Jansons. “Nesen veicām eksperimentu (bez braukšanas, protams), lai noskaidrotu, kā alkohola lietošana iespaido iemaņas, kas nepieciešamas pie stūres. Pieaugušie vīrieši turēja nedaudz vairāk, bet 18 gadus vecs jauneklis jau ar 0,6 promilēm aizsēdās garām krēslam. Vēl jāsaprot, ka pieredzējušiem autovadītājiem labi izstrādājušies refleksi, bet jaunieši brauc ar redzi, dzirdi, reakciju, ko alkohols ietekmē graujoši. Promili var dabūt ne tikai ar šampanieti, bet ar pārsimts gramiem šņabja, kārtīgu vīna dzeršanu vai alošanu, turklāt jāņem vērā, ka analīzes ņemtas pēc nāves. Jebkurā gadījumā jaunam vai vecam: ja esi dzēris, tam jābūt kā sarkanai gaismai pie dzelzceļa pārbrauktuves – braukt nedrīkst!”

 

Cer, ka būs mācība

Krāslavas novada domes priekšsēdētājam Gunāram Upeniekam tagad liekoties, ka ar šo gadījumu Latgales iedzīvotāji tiekot nostādīti iepretim citiem Latvijas iedzīvotājiem kā lielākie dzērāji pie stūres. Viņaprāt, situācija šajā ziņā neatšķiroties no citām vietām Latvijā, vienīgais faktors, kas reāli palielina dzeršanu pie stūres, esot tikai bezdarba līmenis. “Policija pateica – dzērāji, uzņēmums “Latvijas valsts ceļi” – dzērāju dēļ uz visiem līkumiem barjeras neliksim. Bet tie ir tikai secinājumi, un ko tad darīsim? Jo slikto ceļu dēļ iet bojā arī nedzērāji. Kā ķersim dzērājus pie stūres? Manuprāt, lauku reģionos vajag vairāk policijas reidu.”

 

A. Jansons gan ir skeptisks, ka policijas reidu palielināšana laukos daudz ko dotu. “Piemēram, man zināmajā Dundagas novadā ļoti labi strādā dzērāju apziņošanas sistēma – kā parādās policists, tā visi dzērāji to uzzina un nekur nebrauc. Daļa turklāt jau tāpat tiesības nodzēruši, un viņu braucamajiem gadiem nav veikta tehniskā apskate – šie cilvēki vienmēr dzers un atradīs, ar ko braukt uz veikala pēc vēl kāda dzeramā.”

 

G. Upenieks cer, ka nelaime Krāslavas rajonā daudziem kļūs par mācību, bet daļa tāpat dzers un sitīsies. Tuvinieki to visu ļoti pārdzīvo. Viena bojāgājušā jaunieša vecmāmiņa no pārdzīvojuma šajās dienās mirusi, cita smagā stāvoklī atrodas slimnīcā, bet kāda bojājušā puiša māmiņa, stāsta G. Upenieks, pēc negribēta žurnālistu apciemojuma nokļuvusi psihoneiroloģiskā slimnīcā.

 

No kā piedzīs?

Viena bojāgājušā puiša vecmāmiņai – 1944. gadā dzimušai sievietei, uz kuras vārda bijusi reģistrēta avarējusī automašīna – var nākties segt autoavārijā bojāgājušo jauniešu apbedīšanas izmaksas aptuveni 10 000 latu apjomā. To aģentūrai LETA sacījis Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics. “Lai arī ekspertīzē vēl nav noskaidrota persona, kas avārijas brīdī atradusies pie transportlīdzekļa stūres, tomēr bojāgājušo radinieki jau var pieteikt zaudējumu atlīdzību saistībā ar cietušās personas apbedīšanu. Likums paredz, ka zaudējumi tiek atlīdzināti par tām personām, kas nav negadījuma izraisītāji, šajā gadījumā tie būtu visi pasažieri, un apbedīšanas izdevumus aprēķina ne mazāk kā astoņu minimālo mēnešalgu apmērā,” skaidroja J. Stengrevics.

Atlīdzināmajā summā iekļautas arī tās izmaksas, ko veic valsts un pēc tam kompensē no transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) garantijas fonda līdzekļiem. Ja faktiskā apbedīšanas izdevumu summa ir lielāka, tiek aprēķināti faktiski iztērētie un dokumentāri apliecinātie saprātīgie izdevumi. Bojāgājušo piederīgie var pieteikt zaudējumu atlīdzību jebkurā tiem tuvākajā apdrošināšanas kompānijā, kurai nodota pieteikumu administrēšana. Tā kā Krāslavas novadā notikušo avāriju izraisījušais autovadītājs ir gājis bojā, regresa prasība tikšot vērsta pret automašīnas īpašnieku.

 

Uzziņa

* 0,2 – 0,5 promiles: grūti uztvert priekšmetu apmērus un kustīgus gaismas avotus. Sekas ir neprecīza attāluma noteikšana līdz pretim braucošām automašīnām un drošas distances neievērošana.

* 0,5 – 0,8 promiles: nepareiza attāluma noteikšana. Pasliktinās acu spēja pielāgoties apgaismojuma maiņām. Kļūst vājāka sarkanās gaismas uztvere. Pazeminās reakcija un uzmanība. Sekas ir apgrūtināta luksofora sarkanās gaismas, bremžu un apstāšanās signālu, kā arī bīstamu ceļa posmu norobežojumu uztvere, ir problemātiski pāriet no tālajām gaismām uz tuvajām, grūti noteikt pareizus attālumus, piemēram, līdz straujam pagriezienam. Motociklisti nespēj noturēties savā joslā.

* 0,8 – 1,2 promiles: sākas eiforija, savu spēju pārvērtēšana, samazinās redzes leņķis (tā saucamais skata tunelis). Pasliktinās spēja uztvert priekšmetus, nepareizi tiek novērtēts attālums (redzes dziļums). Sekas ir riskants auto vadīšanas stils, redzes pasliktināšanās pēc tuvo un tālo gaismu pārslēgšanas, novēlota gājēju, velosipēdistu, uz ceļa stāvošo transporta līdzekļu fiksācija, ar sānu redzi nepareizi novērtēta situācija un garāmbraucošie transporta līdzekļi.

No www.dzeratbildigi.lv

 

 

Pievienot komentāru

"Google" beidzot parāda savus jaunos "pikseļtelefonus""Google" beidzot izziņojusi ilgi gaidīto "Pixel" viedtālruņu sēriju (ražos gan "HTC"), kas aizstās kvalitatīvo un populāro "Nexus" zīmolu. "Pixel XL" būs ar 5,5 collu ekrānu, bet standarta "Pixel" būs aprīkots ar 5 collu ekrānu.
Augstāko plauktu "fēniksa" pulkstenis no "Garmin"Populārais sporta pulksteņu ražotājs "Garmin" izziņojis jaunu fitnesa viedpulksteni "Fenix Chronos", kas būs valkājams gan ikdienā, gan pie uzvalka, gan sporta zālē. 
Atkarībā no komplektācijas pulkstenis maksās mežonīgus 
900 – 1500 dolārus.
5 padomi, kā izdevīgāk pārdot autoDivi spožākie mirkļi auto īpašnieka dzīvē ir auto iegāde un tā veiksmīga pārdošana. Pēdējais no tiem parasti prasa vislielākās pūles un laiku. Ir sāpīgi zaudēt auto ieguldīto naudu, bet pārdot to gribās pēc iespējas ātrāk, lai tiktu pie jauna braucamā. Vienlaikus šajā procesā nav vietas sasteigtai pieejai, kas tikai samazina izredzes izdevīgi pārdot auto.
Draugiem Facebook Twitter Google+