Foto-Flickr/me’nthedogs

Avenēs – aveņu ērce 0

“Uz aveņu lapām parādījušies plankumi: pati lapas plātne ir tumši zaļa, bet vietām dzeltenzaļi laukumi. Kaitēkļus lapas apakšpusē nemana. Pagaidām šie plankumi ir tikai uz šķirnes ‘Sputņica’ lapām. Vai tā ir kāda aveņu slimība, kas būtu jāapkaro?” 
Vilma Zēģele Limbažu novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Lapu bojājumus radījusi aveņu ērce (Eriophyes gracilis) vai kāda no vīrusslimībām – domā Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale. Viņa stāsta, ka pēdējos gados aveņu ērce ir diezgan izplatīts kaitēklis, īpaši – sausās, karstās vasarās. Pārziemo pieaugušās ērču mātītes zem aveņu un kazeņu pumpuru zvīņām. Veģetācijas periodā ērces sūc šūnsulu lapu apakšpusē, lapas pārklājas ar bāli zaļiem eļļainiem plankumiem un kļūst kroplas. Augusta beigās, temperatūrai pazeminoties zem +11 °C, ērces kļūst mazkustīgas un nolien jauno dzinumu pumpuros.

Aveņu ērces apkarošanai Latvijā nav reģistrēts neviens akaricīds, bet insekticīdus (piemēram, deci, fastaku) lietot nav jēgas, jo tie šo kaitēkli neiznīcina). Ja bojāto lapu nav daudz, tās tagad der noraut un iznīcināt. Ierīkojot stādījumus, ieteicams izvēlēties pret aveņu ērci izturīgas šķirnes, piemēram, ‘Canby’, ‘Meteor’, ‘Kiržač’.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ērču bojājumus bieži jauc ar vīrusslimībām (mozaīkām), kas skar lapas un dzinumus. Slimie augi atpaliek augumā, dzinumi kļūst tievi, lapas – bāli zaļas, hlorotiskas, ogas – sīkas un bezgaršīgas.

Vīrusu slimības samazina aveņu augšanas sparu, ražību, ziemcietību, kā arī izturību pret pārējām slimībām.

No vīrusslimībām bieži sastopama arī aveņu lapu čokurošanās un infekciozā hloroze, ko pārnēsā laputis un cikādes.

Aveņu lapu čokurošanās skar dzinumus, lapas, ziedus un ogas. Slimie augi veido zemus, druknus dzinumus, tiem ir sačokurojušās, raupjas lapas, deformētas ziedkopas. Ogas parasti neveidojas vai arī kļūst sausas, bez garšas.

Infekciozā hloroze parādās veģetācijas sākumā. Bojā lapas, dzinumus, kauslapas, ziedkātiņus, ogas kļūst sīkas, kroplas, ar sliktu garšu.

Ar vīrusslimībām slimie augi ir jāizrauj ar visām saknēm un jāsadedzina. Izveidojot stādījumus, izmanto tikai veselīgus stādus. Ievēro augseku (atkārtoti tajā pašā vietā avenes stāda tikai pēc četriem vai pieciem gadiem).

Lai precīzi noteiktu, kas tieši izraisījis lapu bojājumus, ieteicams slimās lapas nogādāt VAAD Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā (Rīgā, Lielvārdes ielā 36/38; tālrunis 67550950).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.