Aveņsārtie tomāti. Vai to audzēšana atšķirīga? 0

“Esmu dzirdējis, ka Polijā arvien vairāk audzē rozā tomātus. Vai to audzēšana ir tāda pati kā sarkanajiem tomātiem? Vai Latvijā ir nopērkamas sēklas?” 
Mārtiņš Orups

Reklāma
Reklāma

 

Ar īpašu garšu

Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Tomātu šķirnes ar rozā augļiem nākušas no Dienvidaustrumu Āzijas, kur sarkano krāsvielu veidošanos tomātu augļos traucē klimata apstākļi. Pateicoties dabiski augstajam glutamīnskābes saturam (kā zināms, šīs skābes sāļus kulinārijā izmanto garšas pastiprināšanai), aveņsārtajiem piemīt īpaša garša.

Rietumeiropā pirmos aveņkrāsas tomātus ar nosaukumu Sweet Pink™ sāka audzēt 2005. gadā. Tā bija kāda no Japānas atvesta šķirne un audzēšanas apjomi – tikai daži tūkstoši kvadrātmetru. Arī pašlaik tie neaizņem milzu platības, piemēram, Nīderlandē un Beļģijā kopā aveņsārtajiem tomātiem atvēlēti tikai daži hekt­āri. Savukārt Krievijā pēdējos desmit gados tie ir ļoti iecienīti un tirgū pieprasīti. Tautas selekcijā ir gana daudz tomātu šķirņu ar aveņkrāsas augļiem, taču parasti tās ir slimību ieņēmīgas. Izdabājot pieprasījumam, vērienīgākās selekcijas firmas Krievijā un Holandē pievērsušās arī aveņsārto tomātu hibrīdu izveidei, vairākām firmām piedāvājumā ir vismaz viena hibrīdšķirne ar kompleksu slimībizturību. Poļu zemnieki audzē daudz tomātu eksportam uz Krieviju, tāpēc nav brīnums, ka viņu piedāvājumā ir arī rozā tomāti. Pēc sēklu tirgotāju datiem, šogad Polijā aveņsārtos tomātus audzēs vismaz 400 hektāros stikla un plēves seguma siltumnīcu.

 

Un kā ar ražību?

CITI ŠOBRĪD LASA

Atšķirībā no šķirnēm ar sarkaniem augļiem aveņsārtajiem vairāk piemīt ģeneratīvas īpašības, bieži vien raža ir krietni zemāka. Raksturīgākais piemērs ir tautas selekcijas šķirne ‘Vērša Sirds’, kam uz auga bieži vien izveidojas tikai 2 – 4 augļi. Aveņsārto tomātu hibrīdiem raksturīgs ievērojami augstāks ražas potenciāls. Pērn šķirņu salīdzināšanas izmēģinājumos Polijā firmas “Syngenta” hibrīds ‘Mamirio F1’ ražības ziņā tikai nedaudz atpalika no ražīgā sarkanaugļu hibrīda ‘Brooklyn F1’ (attiecīgi 15,5 kg un 16,1 kg no kvadrātmetra) un ievērojami pārsniedza aveņsārtos tautas selekcijas šķirnes tomātus. Tas skaidrojams ar hibrīda ‘Mamirio F1’ spēcīgo sakņu sistēmu un līdzsvarotu veģetatīvo augšanu un ģeneratīvo attīstību.

 

Esiet pazīstami!

‘Mamirio F1’ piemērots audzēšanai augsnē plēves siltumnīcās, bet potētos dēstus audzē modernajās stikla siltumnīcās minerālvatē. Šim hibrīdam raksturīgi 180 – 220 g smagi, plakani apaļi, nedaudz riboti, stingri, izcili garšīgi un aromātiski augļi, kas vienmērīgi krāsojas aveņsārtā krāsā. Augi spēcīgi aug visu sezonu. Iesaka audzēt līdz 7. – 8. ķekaram, bet pagarinātai apritei jāizvēlas potētie dēsti un visi ķekari jānormē, atstājot ne vairāk par četriem augļiem.

 

Audzē tieši tāpat kā parastos sarkanos indeterminantos hibrīdus (piemēram, kā stikla siltumnīcās populāro ‘Growdena F1’). Audzēšanas laikā ķekari veidojas un attīstās strauji un pareizi, nav manītas arī barības elementu trūkuma pazīmes uz lapām.

 

Svarīgs nosacījums kopšanā ir pareiza atlapošana: pašas vecākās lapas jāizņem regulāri, bet tā, lai augļi vienmēr atrastos lapu pavēnī. Saulainā laikā ar lapu ēnu vien parasti nepietiek, tāpēc, lai pasargātu augļus no pārsauļošanās, nobalsina siltumnīcas jumtu vai arī izmanto speciālus ēnošanas ekrānus. Pārmērīga apsauļošana traucē augļu krāsošanos. Noteikti jāatstāj lapa zem ķekara, kas pašlaik krāsojas, zemāk izvietotās droši var izņemt. Lai veidotos izlīdzināta lieluma augļi, jānormē to skaits ķekaros, atstājot tikai četrus aizmetņus.

Atšķirībā no vairākām citām šīs grupas šķirnēm ‘Mamirio F1’ gandrīz nemaz necieš no sausās augļu galotņu puves. Slimību izturība – Fol 1, 2; For; V; TMV- 0; ToMV 0-2; M; TYLCV. Sēklas piedāvā SIA “IR”.

‘Esmira F1’ ir firmas “Rijk Zwaan” selekcionēts, agrīns, indeterminants hibrīds ar īsiem posmiem starp lapām. Jāaudzē līdzīgi kā iepriekš minētais. Veido 180 – 200 g smagus, apaļus, izcili garšīgus augļus, kas vienmērīgi krāsojas, ir stingri un labi pacieš pārvadāšanu. Šis hibrīds piemērots audzēšanai siltumnīcās, augsnē, īsā apritē pavasarī vai rudenī, labi pacieš mikroklimata svārstības. Slimību izturība – ToMV 0-2; Ff A-E; Fol 0,1; Sbl; Va- 0; Vd- 0 . Sēklas piedāvā SIA “IR”.

Reklāma
Reklāma

‘Tomimaru Muchoo F1’ izmēģinājuši jau vairāki Latvijas tomātu audzētāji. Tas ir indeterminants “Monsanto” hibrīds, veido 160 – 180 g smagus, apaļus, pirmajos ķekaros nedaudz ribotus, stingrus augļus. Hibrīds piemērots audzēšanai augsnē un minerālvatē, stāda jau no janvāra vidus. Augi viegli kopjami, bet prasa veģetatīvās augšanas veicināšanu. Slimību izturība – ToMV; Ff 1-5; Fol 0,1; For; On; Va; Vd; Si). Jau pāris gadu šā hibrīda sēklas piedāvā z/s “Melnalkšņi”.

‘Malinowy Ożarowski’ ir agrīna, spēcīgi augoša šķirne audzēšanai mazdārzos gan atklātā laukā, gan plēves seguma siltumnīcās. Lapas pēc formas līdzīgas kartupeļu lapām. Augļi lieli un miltaini, garšīgi. Ieteicams stādīt 60 – 70 x 40 – 50 cm attālumā (tātad 2,8 – 4 augi uz kvadrātmetru). Diemžēl augļiem ir plāna miziņa, tie bieži plīst. Arī slimības šo šķirni vajā vairāk nekā modernos hibrīdus. Šīs poļu šķirnes sēklas nopērkamas sīkpakās. Tās jau vairākus gadus pārdod dažādi sēklu tirgotāji.

 

Uzziņa

Izturība pret slimībām (apzīmējumi)

ToMV – tomātu virālā mozaīka

TYLCV – virālā tomātu lapu dzīslu dzeltēšana

Ff 1-5 – lapu brūnais pelējums (Fulvia fulva)

Fol 0,1 – lēnā vīte (Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici)

For – fuzariālā sakņu puve (Fusarium oxysporum f.sp. radici)

On – īstā miltrasa (Oilium neolycopersici)

Va – ātrā vīte (Vericillium albo-atrum)

Vd – ātrā vīte (Vericillium dahlii)

Si – galotnes sudrablapainība (fizioloģisks trūkums, kas parādās gaismas trūkuma dēļ)

Sbl – lapu pelēkplankumainība (Stemphylium botryosum f. sp. lycopersici)

M – nematode (Meloidogyne sp.)

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.