Lidmašīnu plūsma uz populāro Šarm eš Šeihas kūrortu ir apsīkusi, bet lidostā turpinās drošības pārbaudes.
Lidmašīnu plūsma uz populāro Šarm eš Šeihas kūrortu ir apsīkusi, bet lidostā turpinās drošības pārbaudes.
Foto – AFP/LETA

Aviokatastrofu Sīnājā rīkoja džihādistu vadonis 4

Sprādzienu Krievijas lidmašīnā virs Ēģiptes Sīnāja pussalas sarīkojis teroristu grupējuma “Sīnāja province” līderis, Ēģiptes pilsonis Abu Usams al Masri, izmantojot līdzzinātāju lidostas tehniskajā dienestā, atsaucoties uz avotiem izlūkdienestu aprindās, vēsta laikraksts “The Sunday Times”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Pratina Šarm eš Šeihas lidostas darbiniekus

Iepriekš džihādistu grupējuma “Islāma valsts” līderi vairākkārt paziņoja, ka uzņemas atbildību par Krievijas lidmašīnas katastrofu, kuras izraisīšanā bijis iesaistīts “Islāma valsts” atzars Ēģiptē “Sīnāja province”. Kā ziņots, 31. oktobrī īsi pēc pacelšanās no Šarm eš Šeihas Sīnāja pussalā nogāzās Krievijas aviolaineris un katastrofā gāja bojā 224 cilvēki. Katastrofas izmeklētāji ir “par 90% pārliecināti”, ka troksnis, kas dzirdams “melnās kastes” ieraksta pēdējā sekundē, ir bumbas sprādziens, ziņu aģentūrai “Reuters” atzinis izmeklēšanas komisijas loceklis. Francijas mediji, atsaucoties uz drošības ekspertiem, secina, ka “melnās kastes” ieraksta pēdējās sekundēs ir dzirdams sprādziena troksnis. “Britānijas izlūkdienesta vadība uzskata, ka lidmašīnas katastrofa notika tāpēc, ka tās bagāžas nodalījumā bija ievietota bumba. To izdarīja “Islāma valsts” atzara teroristi, kas darbojas Sīnāja pussalā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Britu amatpersonas apstiprinājušas savu interesi par sunnītu garīdznieka al Masri personību un paudušas Britānijas gatavību palīdzēt Ēģiptei un Krievijai veikt operāciju viņa notveršanai vai likvidācijai, nosūtot britu īpašo spēku vienību uz Ēģipti, raksta “ST”. Izlūkdienestu pārstāvji uzskata, ka al Masri grupējums “Sīnāja province” izmantojis kādu Šarm eš Šeihas lidostas darbinieku, lai tas pēdējā brīdī pirms lidmašīnas pacelšanās ievietotu bumbu lidaparāta bagāžas nodalījumā. Lielākās briesmas rada fakts, ka šis teroristu līdzzinātājs joprojām nav notverts. Ēģiptes varas ie­stādes Šarm eš Šeihas lidostā sākušas nopratināt lidostas darbiniekus, kas apkalpoja vēlāk avarējušo Krievijas lidmašīnu. Vairāki darbinieki tiek uzraudzīti, apliecinājušas lidostas un drošības jomas amatpersonas. Britu izlūkdienesti izmeklē arī versiju, ka terorakta sarīkošanā var būt iesaistīti Britānijas pilsoņi, kas pievienojušies “Islāma valsts” džihādistiem. Izmeklētāju rīcībā ir teroristu sarunu ieraksti, kas pārtverti tūlīt pēc lidmašīnas katastrofas un kuros var atšķirt Londonas un Birmingemas iedzīvotāju akcentus.

Sīnāja džihādistiem ir harismātiski līderi

Četrdesmit divus gadus vecais al Masri agrāk strādājis Alazhara universitātē Kairā, sunnītu mācību ie­stādē ar tūkstoš gadu vēsturi. Pērn viņa vadītais grupējums, kura mītne ir Sīnāja pussalā, zvērēja uzticību Abu Bakram al Bagdadi, pašpasludinātajam “Islāma valsts” kalifam, apmaiņā pret ieroču, naudas un sprāgstvielu izgatavošanas tehnoloģiju piegādi. Masri uzņēmās atbildību par Krievijas lidmašīnas uzspridzināšanu trīs dienas pēc katastrofas, kad Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons, saņēmis izlūkdienestu ziņojumu, atcēla tūrisma lidojumus uz Šarm eš Šeihu.

Rietumu drošības eksperti atzīmē, ka modernas pasažieru lidmašīnas uzspridzināšana apliecina “Islāma valsts” teroristu grupējuma graujošo spēju pieaugumu. Vēl pirms pāris gadiem Sīnāja pussalā darbojās pārsimt teroristu grupa, kurā bija kādreizējie noziedznieki, gados jauni islāmistu radikāļi un “Al Qaeda” grupējuma Jemenas atzara atlūzas. Taču viņiem bija divi harismātiski līderi: garīgais vadonis Abu Usams al Masri un militārais vadonis, nepilnus 30 gadus vecais Šadi al Menajs, raksta britu avīze “Telegraph”. Menaju saista radniecība ar Sīnāja pussalas ietekmīgām dzimtām.

Reklāma
Reklāma

Vairāki viņa brālēni ir nošauti par informācijas sniegšanu policijai un centrālās valdības atbalstīšanu, citi iejaukti cilvēku kontrabandā un narkotiku tirdzniecībā, bet daži pievienojušies džihādistiem. Šo ceļu, kā arī “radikalizācijas skolu” Ēģiptes cietumā izgājis al Menajs. Islāmisti Sīnāja pussalā apsūdz Ēģiptes valdību, ka tuneļu slēgšana uz Gazas joslu Izraēlas pierobežā esot atņēmusi darbu (ieroču kontrabandu) daudziem palestīniešiem. Menaja grupējuma teroristi kļuva bēdīgi slaveni 2012. gadā, kad nolaupīja vairākus ķīniešu inženierus. Pēc jaunā Ēģiptes prezidenta Abdela el Sisi rīkojuma nojaukt tūkstošiem māju Gazas joslas un Izraēlas pierobežā bruņotās sadursmēs starp islāmistiem un Ēģiptes armijas karavīriem gājuši bojā simtiem cilvēku. Džihādistu rindās ir vairāki spridzekļu gatavošanas meistari, tajā skaitā Ibrahims al Nasiri, tā dēvētās “apakšbikšu bumbas” izgudrotājs, kura izgatavotā elles mašīna tika izmantota, lai uzspridzinātu pasažieru lidmašīnu pie Detroitas 2009. gada decembrī.