×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
27. novembris, 2013
Drukāt

Mikus Žagata: “Latvijas Avīze” ir ar garīgo gaismu”
 (4)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Latvijas 95 gadu jubilejā neaizmirstams svētku notikums bija akadēmisko mūžorganizāciju gājiens, kurā piedalījās vairāk nekā 1400 cilvēku, tostarp akadēmiskā mūžorganizācija “Austrums”, kas šoruden  atzīmēja savas pastāvēšanas 130. gadadienu.

Šī ir vecākā akadēmiskā vienība Latvijā, kurā ir biedri arī no Zviedrijas, Kanādas un Austrālijas. “Austruma” vadītājs jeb vecākais ir vēstures zinātņu maģistrs Mikus Žagata (25 gadi, dzimis Alūksnē). Viņš “Latvijas Avīzi” iepazinis, pateicoties vectēvam Voldemāram Šolmanim.

“Vectēvs bija būvnieks, inženieris, un viņam bija plašas intereses, iespējams, arī tāpēc abonēja daudzpusīgo “Lauku Avīzi”. Bērnībā man patika lasīt grāmatas par spilgtām personībām, biju iecienījis sēriju “Stāsti par vēsturi”. Tas arī ietekmēja manu izvēli studēt vēsturi. Loģiski, ka arī “Latvijas Avīzē”, ko galvenokārt pārskatu internetā, vispirms izlasu rakstus par jaunākajiem notikumiem, atklājumiem, pētījumiem. Mani iepriecina lielās intervijas ar sabiedrībā pazīstamām, cienītām personībām, kam ir ko vērtīgu pateikt dzīvesziņā. Īpašs prieks par rakstiem, kas atklāj neseno vēsturi un ko sagatavojuši speciālisti. “Latvijas Avīze” mani nav pievīlusi, fakti bijuši patiesi.”

Mikus Žagata uzteic “Latvijas Avīzi” arī par to, ka tā ir nacionāla un saglabā klasiskās vērtības – akcentē ģimenes nozīmību, biedriskumu, draudzīgumu un atklātību. Viņš apprecējis savu kursabiedreni Anitu, par ģimeni rūpējas, strādājot Norvēģijas firmā – tepat Rīgā apguvis norvēģu valodu.

“Mūsu organizācija līdzīgi kā “Latvijas Avīze” ir uzticīga brīvai, drošai, spēcīgai Latvijai. Starp citu, organizācijā esam ļoti vienoti, cits citam uzticamies. “Austrums” izveidojās 1883. gadā, tā dibinātāja bijusi Maskavas latviešu inteliģence, tostarp Jānis Čakste un citi studenti. Organizācijai bijusi liela nozīme Latvijas neatkarības iegūšanā un vēlāk arī tās atgūšanā, jo Latvijas Centrālajā Padomē aptuveni 1/5 bijuši “austrumieši”. Visu pastāvēšanas laiku “Austrums” stiprinājis latvisko identitāti, apvienojis un tuvinājis Latvijā un ārzemēs studējušos. Organizācijas devīze – “Augt un dzīvot Latvijai”. Latviskums, valstiskums, demokrātiskums, draudzība un ētika – šīs vērtības nav mainījušās, un tās nodotas no paaudzes paaudzē.”

“Latvijas Avīze”, Mikusprāt, ir kā dzinulis personības pilnveidē – tā rosina dzīvot gudri, radoši un veselīgi. Arī viņš neieslīgst ikdienas rutīnā, rod jaunus izaicinājumus – nesen sācis mācīties klasiskās dejas, aktīvi iesaistās orientēšanās sacensībās un pirms gada uzsācis kolekcionēt dzimtās Alūksnes skatu atklātnes.

Šobrīd “Austrumā” darbojas vairāk nekā 200 biedru, goda biedru vidū ir Igaunijas Valsts prezidents Tomass Hendriks Ilvess, fizikālķīmiķis Jānis Stradiņš un citi. Par “Austruma” biedriem var kļūt tikai vīrieši, tomēr goda biedra statusu saņēmusi arī “Austruma” vecbiedra Vilhelma Šīrona meita Baiba Zirne un šogad arī Jāņa Čakstes mazmeita Aija Čakste (aizgāja mūžībā 16. novembrī).

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Kā var aiziet mūžībā, nesaprotu?!

  2. Jo vairāk būs šādu biedrību – ar mērķi sekmēt latviskumu un Latvijas izaugsmi, jo labāk klāsies sabiedrībai kopumā. Malači. Hm – kā tur var iestāties?

  3. Man prātā grūti apvienot jēdzienu “garīgā gaisma” un Jāni Stradiņu ar dažu šarlatānu reklāmrakstiem, bet laikam jau šāds produkts – vsjo vkļučeno – šodien ir gana pieprasīts. Tikai bēda, ka PRODUKTS nu kļuvis gauži nepārskatāms …

  4. Labi izskaties vecit! 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+