×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
26. jūnijs, 2012
Drukāt

Avīze dzimtas divām paaudzēm


Foto - Eva DzērveFoto - Eva Dzērve

Teju divdesmit gadus ”Latvijas Avīzi” lasa piensaimnieki Jānis un Inese Ločmeļi Lielvārdes novada Jumpravas pagastā, un nu jau arī dzimtas jaunā paaudze. Pat siena vākšanas laikā, kad laukos visvairāk darāmā, saimnieks avīzi ”izstudē no A līdz Z”, ciemošanās reizē man teica Inese.

 

Viņa atzinās, ka pati vasarā laikrakstu tik ”kārtīgi” neizlasa. ”Pirmais, ko izlasu, – romānu un stāstu turpinājumus un rakstus par saimniecību. Patīk arī avīzē ievietotās receptes, jo tās ir ātri pagatavojamas un ēdieni – garšīgi.”

Ločmeļu saimniecībā ”Galviņas” jau 21 gadu tur govis. Šobrīd 47 lielo platību pārsvarā aizņem pļavas, kurās ganās 13 govis un 11 teles. Piens tiek pārdots Jēkabpils piena kombinātam, kā arī privātpersonām.

“Kopš 2010. gada ir jāmaksā ienākuma nodoklis par subsīdijām. 2012. gads ir iesācies ar piena iepirkuma cenu krišanos. Šādi ”sīkumi” sakrājas… Mēs tos ļoti izjūtam. Tomēr saimniecību un dzīvnieku skaitu samazināt negatavojamies. Domāju, ka mēs noturēsimies virs ūdens,” ar cerību nākotnē raugās “Galviņu” saimniece.

Smagākajos darbos vecākiem palīdz 29 gadus vecais dēls Atis, kurš turklāt vada pats savu SIA “AK Parks” – pēc pielietojuma un izmēriem šķiro akmeņus. “Pērkam akmeņus no lielākajiem zemniekiem, lasām karjeros, tad vedam tos uz “Galviņām” un šķirojam. Kad tas ir padarīts, vedam tālāk – pa visu Latviju. Mūsu vāktos akmeņus izmanto gan tiltu, ceļu, māju būvei, gan dārzu labiekārtošanai, gan kā dekoratīvos elementus, kā arī jūras krastu nostiprināšanai. Dažreiz gadās kuriozas situācijas, kad, piemēram, aizbrauc pēc it kā piesolīta liela akmeņu krāvuma, kas patiesībā ir pieci laukakmeņi, par kuriem prasa lielu summu. Domāju, ka nākotnē bizness attīstīsies. Pašlaik man palīdz māsa Elīna, kas vada grāmatvedību, un sieva Agnese,” pastāstīja Atis. Viņš ar sievu vecākiem sagādājis trīs mazbērnus – Laumu (7), Lūciju (5) un Loti Lizeti (2), no kurām vecākā meita nule kā beigusi pirmo klasi Jumpravas vidusskolā.

Gan Atis, gan vecmamma Inese cer, ka meitenes dzīvos Latvijā, nevis klīdīs pa pasauli.

 

“Bet to, kā būs, nevar paredzēt. Domāju, ka Eiropas Savienība ar līdz šim diktētajiem noteikumiem ilgi nepastāvēs, ja vien nemainīsies politika. Ir jāsaprot, ka nevar vienīgi Briselē lemt, kādu indi varu lietot, kādās devās jāindē, cik man minerālmēsli jāber, cik litri degvielas jāizmanto uz hektāru…

 

Vienā valstī ir vieni apstākļi, citā pavisam citi. Katrai valstij ir jāatrod niša, kurā jāstrādā,” uzskata Atis un atzīstas, ka ar politiku saistītos rakstus šobrīd jau lasa nelabprāt.

Tomēr ”Latvijas Avīzi” labprāt pārlapo. Vairāk uzmanības viņš pievērš auto sadaļai un rakstiem par sadzīves lietām. Kad norisa mājas celšanas darbi, no avīzes smēlās idejas par būvniecību. ”Salīdzinājumā ar ziņām virtuālajā pasaulē laikrakstā teksti ir piesātinātāki. Avīzē ir arī komplicētākas intervijas, nav tikai tukšas sensācijas. Jauniešiem nevajadzētu izmantot tikai internetu, jālasa arī laikraksti,” prātoja A. Ločmelis.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+