Ekonomika
Nauda

Āzijas interneta veikali cenšas apmānīt Latvijas muitu 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls

Āzijas interneta veikalos šķietami zemās cenas tomēr var preču saņēmējiem Latvijā sagādāt vilšanos un papildus maksājumus. Tas raisa iedzīvotāju neapmierinātību, jo ne visi zina, ka pasta sūtījumi no trešajām valstīm tiek rūpīgi pārbaudīti un vērtībām virs 22 eiro ir jāsāk maksāt Latvijas pievienotās vērtības nodoklis (PVN), vēstīja “LNT Ziņas”.

Ārzemju interneta veikalu sīkpakas pēc to deklarētās vērtības līdz 22 eiro Latvijas Pasts (LP) nodala atsevišķā kaudzē. Pie tās nāk Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitnieki un pēc dažādiem faktoriem vērtē, uz kuriem sūtījumiem varētu būt norādīta krāpnieciski zema vērtība.

Jorens Grintāls, VID muitas pārvaldes virsuzrauga vietnieks:”Visiem sūtījumiem no trešajām valstīm, kas tiek atsūtīti uz Eiropu, ir noteikta robežlīnija, no kuras ir jāsāk maksāt nodokļi. Proti, ja sūtījuma vērtība pārsniedz 22 eiro, tad ir jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis. Ja sūtījuma vērtība pārsniedz jau 150 eiro, tad ir jārēķinās ar muitas nodokļa nomaksu.”

Lielākoties Āzijas interneta veikali norāda preces vērtību zem 22 eiro, lai šādi melojot, saņēmējam Latvijā nebūtu jāmaksā nodoklis.

20 dolāri – tik zemu vērtību Āzijas interneta veikals norādījis kāda mobilā telefona sūtījumam. Uz citas pakas mobilā telefona cena deklarēta kā 25 dolāri.

Sūtījumi tiek paņemti padziļinātai pārbaudei, jo VID muitniekiem šīs šķiet aizdomīgi zemas cenas. Paciņas tiek atplēstas vaļā un tad jau muitnieki dodas pie datora konkrētajā interneta veikalā meklēt preces patieso vērtību.

Benita Kalniņa – Karnīte, VID Muitas pārvaldes inspektore:”Noskaidrojām – sūtījuma norādītā vērtība 20 dolāri, bet internetā uzrāda, ka šim telefonam vērtība ir 152 eiro. Tātad būs jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis.”

VID gan nezināja teikt aptuvenās aplēses, cik Āzijas interneta veikalu krāpšanās dēļ Latvija zaudē nodokļu ieņēmumos, jo muitnieki arī nav spējīgi atplēst pilnīgi katru paciņu un pārliecināties par to reālo vērtību.

LA.lv