×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
22. janvāris, 2012
Drukāt

Ažubalis: vienīgā atšķirība starp Staļinu un Hitleru bija ūsu garumā

Foto - AFPFoto - AFP

Vienīgā atšķirība starp Staļinu un Hitleru bija ūsu garumā, paziņojis Lietuvas ārlietu ministrs Audronis Ažubalis, komentējot vairāku Lietuvas sociāldemokrātu aicinājumu nepielīdzināt padomju un nacistu noziegumus.

“Pēc būtības, sociāldemokrātu retorika atdarina Kremļa nostāju, ka Staļins bija “labs” un Hitlers bija “slikts”. Vienīgā atšķirība starp Hitleru un Staļinu, ko iespējams atrast, ir viņu ūsās. Abu režīmu – komunistu un nacistu – sekotājus vienoja viņu naids pret demokrātiju. To pastrādāto noziegumu juridiskā kvalifikācija ir pilnīgi vienāda: tie ir kara noziegumi, genocīds un noziegumi pret cilvēci,” Ažubaļa viedoklis citēts ministrijas paziņojumā.

Ministrijas paziņojumā norādīts, ka Lietuvas sociāldemokrātu politiķu deklarācija ir pretrunā ar 2009. gada Eiropas Parlamenta rezolūciju par Eiropas sirdsapziņu un totalitārismu, kurā ierosināts 23. augustu pasludināt par visu totalitāro un autoritāro režīmu upuru piemiņas dienu, kā arī ar 2009. gadā Viļņā pieņemto Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas Parlamentārās asamblejas rezolūciju, kas pielīdzina nacisma un staļinisma noziegumus.

Lietuvas sociāldemokrātu grupa parakstījusi deklarāciju, kurā noraida nacistu un komunistu varu pastrādāto noziegumu pielīdzināšanu. Saistībā ar 70. gadadienu kopš 1942. gada Vanzē konferences, kad nacistu līderi “galīgi izlēma jautājumu par ebrejiem”, izstrādāto deklarāciju parakstījuši astoņi Lietuvas Sociāldemokrātiskās partijas politiķi. Deklarācijā nosodīti centieni “mazināt holokausta mērogu”, lai “to varētu salīdzināt vai tas būtu līdzīgs vai pielīdzināms” komunismam.

Dokumentu parakstījušie politiķi nepiekrīt, ka Eiropas vēstures grāmatās nacistu un padomju noziegumi tiek pielīdzināti, ka tiek mēģināts legalizēt publisku svastikas izrādīšanu, ko, viņuprāt, izmanto fašistu un rasistu grupas. Deklarācijas autori iebilst pret holokausta un padomju režīma upuru pieminēšanu vienā un tajā pašā dienā. Sociāldemokrāti Justins Kaross un Aļģirds Sīss sarunā ar aģentūru BNS norādīja, ka nacistu noziegumi no padomju atšķiroties ar to, ka bijuši vērsti tikai un vienīgi pret vienu tautību vai rasi, bet abu režīmu pielīdzinājums esot valdošās konservatīvās partijas “Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti” izdomājums, kas nav pieņemams nedz kreisajiem, nedz ebrejiem, kas pārdzīvojuši holokaustu. “Pati Hitlera doktrīna bija vērsta uz konkrētas tautas iznīcināšanu. Komunistu ideoloģija bija vērsta pret sociālajiem slāņiem. Ir daudz sakritību – cilvēku iznīcināšana, slepkavības vieno, bet tās ir diezgan atšķirīgas lietas,” klāstīja Kaross, piebilstot, ka “tas aizskar visu ebreju tautu, jo viņi uz to reaģē jutīgi, kas, domāju, ir pamatoti”.

“Gan vieni, gan otri noziegumi ir vienlīdz baisi, bet nedrīkst tik ļoti šīs lietas pielīdzināt, likt vienādības zīmi, jo holokausts bija vienas tautības cilvēku rasistiska vajāšana, šausminoša vajāšana un iznīcināšana, Staļinismā rasu principa nebija,” turpināja Siss. Viņš uzsvēra, ka katra režīma noziegumi jāvērtē atsevišķi, jo “vienlīdzības zīme ļoti aizvaino ebreju tautu”. Lietuvas Sociāldemokrātiskā partija Seimā ir opozīcijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+