×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
20. septembris, 2017
Drukāt

Bagātnieki neļauj apdalīt trūcīgos (13)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija

Autori: Ivars Bušmanis, Gundega Skagale, Raivis Šveicars

 

Piektdien Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) ģenerālsekretārs Anhels Gurija Rīgā prezentēja 2017. gada ekonomikas pārskatu par Latviju. No “bagāto valstu kluba” tāds ziņojums ir pirmais, kopš esam tajā iestājušies. Pēc pirmsiestāšanās novērtējuma, kas tika publicēts 2015. gadā, šis ir otrais.

“Kāpināt ražīgumu un iekļaušanu” – jau teikts prezentācijas virsrakstā, un tā ir šo daudzo ieteikumu sāls. Ekonomikas pārskatā norādīts, ka Latvijas ekonomikas izaugsme ir stabila, taču nepietiekama, lai strauji uzlabotu iedzīvotāju dzīves līmeni. Starp kluba biedriem Latvijā iekšzemes kopprodukts, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, nesasniedz pat pusi no bagātāko valstu tāda paša rādītāja. Latvijā joprojām ir visvairāk to mazo algu saņēmēju, kuru uzrādītie ienākumi ir zem nabadzības sliekšņa (ap 16%). Straujākas izaugsmes nodrošināšanai nepieciešams plašāks eksports, uzsvērusi OECD – Latvijai ražošana vairāk esot jābalsta uz zināšanām, jāpiesaista kvalificētas smadzenes no ārzemēm un jāmāca savi darbinieki (gandrīz 40% jaunpieņemto darbinieku ir nepietiekamas prasmes). Vienlaikus norādīts, ka labāka pieejamība mājokļiem, darbavietām un veselības aprūpei veicinātu iekļaujošu izaugsmi.

 

Jāceļ lēti īres nami

Latvijā dzīvokļus īrē nepilna piektā daļa iedzīvotāju, turpretim bagātākajās valstīs proporcija pretēja – tajās dzīvokļus īrē lielākā daļa. Tas veicina mobilitāti, un cilvēki brīvāk var izvēlēties darbu, tālāk no saviem īpašumiem. OECD rekomendē piešķirt lielāku finansējumu zemo cenu īres dzīvokļu būvniecībai vietās, kur pieaug nodarbinātība, īpaši Rīgā, kas konkurētspējā atpaliek no citām Baltijas jūras reģiona galvaspilsētām.

Rīgas Dzīvokļu pārvaldes priekšniece Mārīte Javorska norādīja, ka arī viņa atbalstītu īres dzīvokļu problēmas risināšanu, taču vairāki plāni atduras pret finansējumu, jo nauda vajadzīga visiem. “Arī šobrīd mums ir apmēram 3500 cilvēku gara rinda. Puse gaida īres dzīvokļus, otra puse gaida sociālos dzīvokļus. Pēdējais dzīvokļu projekts bija Ieriķu ielā 2016. gadā, taču par citiem īres dzīvokļu plāniem nemācēšu pateikt. Tuvākais projekts ir piecas sociālās mājas Bolderājā. Pašvaldības dzīvokļi, protams, ir lētāki nekā dzīvokļi īres tirgū,” norādīja M. Javorska. Viņa sacīja, ka pašvaldība dzīvokļus izbūvē arī bijušajās kopmītnēs (tieši Ieriķu ielas projekts) un plāns arī tāds ir – veidot labiekārtotus dzīvokļus tiem cilvēkiem, kuri reģistrēti palīdzības saņemšanai. Tas gan nesaskan ar OECD rekomendāciju izbūvēt lētus dzīvokļus ģimenēm, kuras ierodas strādāt Rīgā.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens par veiksmīgu piemēru minējis Valmieru, kur gada sākumā sākta divu piecstāvu īres dzīvokļu namu būve, kurā būs 150 dzīvokļi. Problēmas ar dzīvojamo fondu ir arī citur. Cēsu domes pārstāvis Kārlis Pots norādīja, ka OECD rekomendācija ir atbalstāma. “Kopā ar Aizsardzības ministriju būvējam jaunbūvi, kuru veidojam kā īres namu. Tāpat vairākkārt esam pauduši vēlmi sadarboties ar privātajiem attīstītājiem un esam gatavi runāt par noteiktu dzīvokļu skaitu, ko pašvaldība varētu paņemt un piedāvāt īrē, nodrošinot garantētu maksājumu dzīvokļu nama īpašniekam,” norādīja K. Pots, uzsverot, ka pēc “treknajiem gadiem” jauni dzīvokļu nami nav tapuši. “Dzīvokļu trūkums Cēsīs ir liela problēma, jo mēs joprojām dzimstam vairāk nekā nomirstam, taču iedzīvotāju skaits nedaudz samazinās, jo cilvēki pārvācas tuvāk Rīgai. Esam sākuši darbu un noteikti problēmu risināsim,” apstiprināja Cēsu domes pārstāvis.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Labdien manas personas Rīga Latvija

  IESPĒJAMĪBA PAR KĀ IZNĪCAS IEGĀDĀT MĀJU, KAS NAV REĀLĀ UN VISPĀRĪGĀS ATLĪDZĪBAS UZŅĒMUMA, KAS SAISTĪTS AR ALBAKER aizdevumu firmu. Es esmu ļoti priecīgs šodienas un Dievs svētī JOSE LUIS AIZDEVUMU KOMPĀNIJA.
  ,
  Mans vārds ir Abdullah Es esmu no Rijādas pilsētas, un pēdējos 5 mēnešos esmu meklējis īstu aizdevuma uzņēmumu, lai nopirktu māju
  viss, kas man bija, bija ķekars, kas ļāva man uzticēties viņiem un beigās
  no dienas, viņi paņēma manu naudu, nedodot kaut ko par labu, visi
  mana cerība bija pazudusi, mani sajaukt un satraukt, es nekad negribēju kaut ko darīt ar aizdevumu uzņēmumiem internetā, tāpēc es devos aizņemties naudu no
  draugs, es teicu viņai visu, kas noticis, un viņa teica, ka viņa var man palīdzēt
  viņa zina aizdevuma sabiedrību, kas var man palīdzēt ar jebkādu aizdevuma summu
  man vajadzēja ar ļoti zemu 2% procentu likmi, ka viņa tikko ieguva a
  aizdevums no viņiem, viņa mani lika, kā pieteikties aizdevumam, es izdarīju
  tāpat kā viņa pastāstīja man, es pieteiku ar viņiem pa e-pastu: (albakerloanfirm@gmail.com) es nekad neticēju, bet es centos un uz manu
  Lielākais pārsteigums, ka es saņēmu aizdevumu 24 stundu laikā, es nevarēju ticēt,
  Es esmu laimīgs un bagāts vēlreiz, un es pateicos Dievam par šādu aizdevumu
  Šādi uzņēmumi joprojām pastāv pēc šīm izkrāpšanas vietām,
  lūdzu, es padomu visiem, kas tur, kam ir nepieciešams aizdevums iet uz
  (albakerloanfirm@gmail.com) viņi nekad neveiks jums, un
  Jūsu dzīve mainīsies, kad mani ir izdarījuši. Ātri sazināties (albakerloanfirm@gmail.com) šodien un saņemt no viņiem aizdevumu, Dievs svētī Albārka aizdevuma sabiedrību par viņu patieso aizdevuma piedāvājumu.
   Pārliecinieties, vai jūs sazināties ar Albaker aizdevuma sabiedrību par savu aizdevumu, jo es saņēmu savu aizdevumu veiksmīgi no šī uzņēmuma bez stresa.

 2. mēs taču visus sliņķus nekauņas barojam

 3. pats virsraksts jau ir ņirgāšanās

 4. Latvijā ir savādāk, Latvietim var būt, kādreiz tālā nākotnē būs 100 miljardi kabatā, bet palīdzēt viņš neies nevienam, nav ļaunākas tautas par Latvieti, nav skaudīgākas tautas par Latvieti, nav nenovīdīgāka cilvēka par Latvieti, nav nelietīgāka cilvēka par Latvieti, ir, tikai Latvietis alkatīgais.

 5. Mūsu nesavtīgie bagātnieki ir gatavi pat samazināt sev ienākuma nodokli uz pensionāru rēķina!

 6. Mūsu bagātnieki labāk samazina sev ienākuma nodokli uz pensionāru rēķina!

 7. Bagātnieki neļauj apdalīt trūcīgos? Atbildēt

  Jā,tā tas ir (skat.virsrakstu)! Citās valstīs,tikai ne Latvijā! Savulaik,divas reizes”Neatkarīgajā Rīta Avīzē”tika publicēts gari ziedotāju saraksti Brīvības pieminekļa atjaunošanai”.Raksturīgi,ka pat tajos velti bija meklēt mūsu oligarhu vārdus!

 8. Izveidot jaunas padomes pie jau esošajām, nozīmē vēl lielāku naudas ieplūšanu kādās kabatās pie 0 darba un 0 atbildības. Mēs to nevaram atļauties.

 9. Piekrītu Mārītei Javorskai Atbildēt

  Nauda tiešām ir vajadzīga visiem.ne tikai miljonāriem un ierēdņiem!

 10. BAGĀTS bez NABADZĪGĀ aplaupīšanas
  PRINCIPĀ NEVAR BŪT !
  Var tikai runāt par aplaupīšanas metodēm.
  PriHvatizācija, izkalpināšana par grašiem,
  atstumšana no mazāk fizisko spēku
  tērējošiem darbiem ir tikai neliela daļa no
  aplaupīšanas metodēm.

Draugiem Facebook Twitter Google+