×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
10. decembris, 2013
Drukāt

Baha “Si minora mesas” atskaņojums

Foto: LETAFoto: LETA

22.decembrī pulksten 20 Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā notiks koncerts, kurā atskaņos Johana Sebastiana Baha “Si minora mesas” agrīno versiju.
Koncertā piedalīsies Baroka koris “Collegium Choro Musici Riga” un baroka orķestris “Collegium Musicum Riga”, solists Sergejs Jēgers, pūšamo instrumentu mūziķi no Igaunijas un diriģents Māris Kupčs.
Baha “Si minora mesa” ir viens no populārākajiem baroka laika skaņdarbiem. Autors tai devis nosaukumu “missa brevis”. Koncertā tiks atskaņota pirmā šī darba versija, kurai šogad aprit jau 280 gadu. Tā tika sacerēta un pirmoreiz atskaņota 1733.gadā Drēzdenē Saksijas galmā jaunajam grāfam Frīdriham Augustam II. Bahs ar šo skaņdarbu cerēja iegūt kapelmeistara darbu Saksijas galmā, kas trīs gadus vēlāk arī piepildījās.
Skaņdarbs vēlāk papildināts līdz pilnai katoliskajai mesai ar mākslu nesaistītu iemeslu dēļ. Mesa tās papildinātajā formā bija pārāk apjomīga un pilnībā tika atskaņota tikai 100 gadus vēlāk. Visi mesas fragmenti ir atrodami Baha iepriekš sarakstītos darbos, piemēram, “Gloria”, kas ir arī 191.kantātes paplašināta versija.
19.gadsimtā, meklējot paralēles ar lielajām svinīgajām mesām, skaņdarbs ieguvis nosaukumu “Augstā mesa”. Arī mūsdienās dažreiz tiek lietots šis nosaukums.
Senās mūzikas centrs uzskata, ka mesas atskaņojumi ar lielajiem koriem un orķestriem ir tradīcija, kas radusies pēc Fēliksa Mendelsona. Visticamāk, Bahs esot radījis skaņdarbu viņa tipiskajam atskaņošanas veidam, kad kora dziedātāju skaits nepārsniedz 12.
Balstoties vēsturiskajā rakstības gaitā un ņemot vērā, ka “Si minora mesa” radīta tieši katoļu baznīcas atskaņojumiem, mākslinieki par koncerta vietu izvēlējušies Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcu.
Ieeja koncertā būs bez maksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+