×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
21. marts, 2016
Drukāt

Bailēm nav ne laika, ne pamata. Saruna ar ANO Bēgļu aģentūras darbinieci Lieni Veidi (18)

Foto no personiskā arhīvaFoto no personiskā arhīva

Liene Veide (33) jau sesto gadu darbojas ANO Bēgļu aģentūrā kā ārējo attiecību un komunikāciju speciāliste. Šajā laikā gūta pieredze, organizējot atbalstu un patvērumu gan cilvēkiem Gruzijā, gan Irākā. Pēc piecu mēnešu “rehabilitācijas” darbā ANO galvenajā mītnē Ženēvā, viņa atkal nonākusi karstajā punktā – šoreiz Belgradā Serbijā, caur kurieni bēgļu straume tranzītā plūst uz Eiropu.

 

– Serbi bažījas par to, kas notiks, ja Horvātija un Slovēnija slēgs robežas – Serbijā var iestrēgt tūkstošiem bēgļu. Kāda ir aktuālā situācija?

– Pašreiz Serbijā ir ap 2000 cilvēku, kuri nav spējuši turpināt ceļu tālāk uz citām Eiropas valstīm. Kopā ar Serbijas varasiestādēm un mūsu partnerorganizācijām konsultējam bēgļus par viņu tiesībām un iespējām meklēt patvērumu tepat Serbijā. Tiem, kuri nekvalificējas starptautiskajai aizsardzībai, tiek stāstīts par iespējām atgriezties savā valstī, kā arī to, kādas ir iespējas apvienoties ar ģimenēm vai radiniekiem, kuri jau dzīvo kādā no Eiropas valstīm.

Eiropas valstīm ir jāsaprot, ka robežu slēgšana nav risinājums. Ja cilvēkus nelaidīs iekšā, tas jau nenozīmē, ka atrisināsies konflikti tajās valstīs, no kurām viņi bēg.

– Vai pareizi būtu sacīt, ka jūs necentāties atturēt cilvēkus no tālākā ceļa, bet tieši otrādi – devāt tādu kā ceļamaizi.

– Mēs nenodarbojamies ne ar vienu, ne ar otru. Necenšamies ne atrunāt, ne arī pierunāt vai pārliecināt. Tas, ar ko mēs nodarbojamies, ir informēšana. Diendienā sniedzam informāciju par to, kādas ir patvēruma meklēšanas iespējas Eiropas valstīs, kādas ir viņu tiesības un pienākumi. No kā gan viņus varētu atrunāt, ja atzīstam, ka, saskaroties ar vajāšanu vai kara situāciju, viena no cilvēka pamattiesībām ir meklēt patvērumu citā valstī.

Šeit cilvēkiem pamatā sniedzam īstermiņa pajumti, kamēr viņi uzkavējas, veicot reģistrācijas procedūras. Cilvēki var saņemt pirmo medicīnisko palīdzību, pārtiku, ūdeni. Šeit darbojas arī organizācijas, kas izmaksā atbalstu, ja persona šeit nonākusi bez jebkādiem finanšu līdzekļiem, lai cilvēks varētu turpināt ceļu uz savu izvēlēto valsti. Pabalsts ir tik liels, lai pietiktu autobusa vai vilciena biļetei ceļā no Serbijas dienvidiem uz ziemeļiem, kā arī pārtikas un higiēnas preču iegādei. ANO Bēgļu aģentūra atrodas visa šī atbalsta procesa vidū, koordinējot to. Bez šādas koordinācijas veidotos liels haoss.

– Kad Eiropā par bēgļiem vēl runāja tikai kā par nākotnes problēmu, tu 2013. gadā devies uz Irāku, kur tas viss jau bija sācies. Tevi turp sūtīja ANO?

– Tas bija mans personisks lēmums, un jāatzīst – manas karjeras un pašizaugsmes ziņā divi Irākā pavadītie gadi bija ļoti nozīmīgs laiks – piedzīvojums. Sanāca tā, ka drīz pēc ierašanās Irākā saasinājās situācija Sīrijā. Negaidīti tika atvērta Sīrijas–Irākas robeža, un mums pēkšņi nācās uzņemt 13 tūkstošus bēgļu – pamatā Sīrijas kurdu un arābu – vienas dienas laikā. Tā tiešām bija ārkārtas situācija, jo tam neviens īsti nebija gatavs. Mēs uz tiem 13 tūkstošiem cilvēku pirmajā brīdī bijām tikai kādi desmit ANO darbinieki. Loģiski, ka darba apjoms tādā situācijā ir nenormāli liels.

– Kas ļauj neapjukt situācijā, kad negaidīti jāuzņem un jāizmitina milzīgs cilvēku pūlis?

– Tādā brīdī izšķiroša nozīme ir prioritāšu noteikšanai, jo ir skaidrs, ka visiem vienlaikus palīdzēt nav iespējams. Tāds ir mūsu darbības pamatprincips – vispirms uzmanību pievēršam cilvēkiem ar īpašām vajadzībām – tās ir mātes ar zīdaiņiem un maziem bērniem, grūtnieces, veci cilvēki, invalīdi. Jau tūlīt uz robežas centāmies identificēt tos, kam ir nepieciešama akūta palīdzība. Turpat uz vietas izveidojām mobilos medicīniskās palīdzības punktus. Viņi pirmie saņem teltis un citus pirmās nepieciešamības priekšmetus. Pārējiem jārēķinās, ka uz palīdzību nāksies pagaidīt.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Velkamistes centieni cieņu nerada. Viņai pašai tas ļauj justies svarīgai un piepildītai. No malas gan ”noderīga idiota” apzīmējums piederas vairāk – ja no Eiropas ienaidnieku pozīcijas raudzīties. Jo viņas spriedumi ir uz nepareiza pamata balstīti. Kam esot zemē karš un vajāšanas – tam ir kādas tiesības? Tiesības bēgt uz drošāku vietu, ja viņš ir tik nožēlojami gļēvs, ka necīnās – jā, ir. Tiesības prasīt ēst no jebkura putras katla jebkur pasaulē – noteikti nē. Un to sieviete nesaprot. Piemēram, ja Itālijā sāktos pilsoņkarš – būtu jāpalīdz Grieķijā, Austrijā un Vācijā – kaimiņvalstīs, un tikai sievietēm, bērniem un vecajiem. Vīra darbs ir cīnīties. Ja karš ir Sīrijā – tad cilvēkam ir tiesības Turcijā, Libānā un Izraēlā – ja viņu vispār ņem pretī. Tālāk bēdzis, tāds bēdzējs ir parasts notverams un atpakaļ sūtāms nelegālis. Ne velti Omāna, Dubaija, Katara, Saudarābija, Maroka – visi Sīrijas arābu brāļi un brālēni – neņem nevienu bēgli, jo neuzskata tos par palīdzības cienīgiem.

 2. Eiropas valstīm ir jāsaprot, ka robežu slēgšana nav risinājums. Ja cilvēkus nelaidīs iekšā, tas jau nenozīmē, ka atrisināsies konflikti tajās valstīs, no kurām viņi bēg.
  ———————————————————————————————
  cik .. jābūt radījumam, lai mute vērtos šādus murgus atkārtot: bet kas tad tos konfliktus tur rada- taču jau šie paši “bēgļi” un viņiem līdzīgie-elementāra nespēja sadzīvot ne ar citas tautības ne ticības cilvēkiem, minimālas civilizācijas neesamība(cilvēka dzīvībai tur ir 0 vērtība), kā viņi konfliktē savā zemē, tā tie konfliktēs arī Eiropā. Kas gan Latvijā dzīves apstākļu ziņā ir labāks kā viņu zemēs, bet kāpēc mēs te nekonfliktējam un nebēgam- attur vidēji daudz augstāks inteliģences līmenis un humānāka reliģija, un no šāda civilizācijas trūkuma aizbēgt nevar, var aizbēgt no tukšas bļodas pie pilnākas(tam tagad nezin kāpēc ceļi vaļā), bet ne no savas mežonības….

 3. turpini tādā pat garā, meit! Atbildēt

  Tagad Lienītei nu taaaaada prakse!! Taaaaaadas izaugsmes iespējas 4.Maija kliķes sistēmā, visi ceļi vaļā! Turies, Lienīt, un urb tālāk, tik uz priekšu! NWO tādas kā tevi vajag kā ēst, jūs esat mūsu gaišās nākotnes balsts un stūrakmens!

 4. Vai Dieviņ, kadas muļķības te jālasa! Kaut nu tiem rakstītājiem nekad nebūtu pašiem jālūdz palīdzība!

 5. paardevusies par 30 sudraba grashiem,tapat kaa Juudass.

 6. šitai pasaules lēpītājai ar steigu atņemt Latvijas pilsonību, izdot kādam arābam par ceturto sievu, lai sēž ar burku galvā un nestāsta pasakas!

 7. Ak, tad man būtu jāinteresējas par viņu kultūru??? Tieši kādu kultūru??? Griezt galvas??? Kāpēc viņi neinteresējas par manu kultūru, bet ierodas un uzspiež savu dzīvesveidu?

 8. Ko tā stulbā bāba muld Ko nozīmē ļaut šiem strādāt? Vai stulbā bāba zina, ka visās, VISĀS ES valstīs ir bezdarbs??? Vai stulbā bāba zina, ka NEVIENS musulmanis strādātt Eiropā netaisās? Vai stulbā bāba zina, ka tagad jau musļiki no Vācijas laižas atpakaļ uz “kara plosīto” Irāku un Sīriju, jo Vācija priekš šiem nedarot tik, cik viņi gribētu un naudu dodot tikai 200 eur! Vai stubā bāba zina, ka viņas aizsargātās sievietes katru gadu dzemdē pa teroristam? Lai šī pati uzņem savās mājās “bēgļus”, baro un guldina un vēl ļauj sevi izvarot! Pamuļķe!

 9. Arī Lienei tas ir peļņas avots….skarbi, bet diemžēl….

 10. Par cik pārevies (mana paša cenzēts)?

 11. Tādas lienes veides ir Eirpas lāsts, kas ar savu pseidohumāno darbību tikai rada nelegālo migrantu pieplūdumu Eiropā.

Draugiem Facebook Twitter Google+