Instalācija “Baktēriju baterija”. No kreisās: Voldemārs Johansons, Rasa Šmite, Raitis Šmits. Foto: Tom Mesic

“Baktēriju baterija”: mākslas un zinātnes sintēze 0

Līdz vasaras beigām Eiropas lielākajā un prestižākajā elektroniskās mākslas centrā “Ars Electronica” (Linca, Austrija) izstādes “Project Genesis” ietvaros apskatāms unikālais Latvijas mākslinieku un zinātnieku kopprojekts – “Baktēriju baterija”, portālam LA.lv pavēstīja projekta kuratori.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

“Ars Electronica” Biolaboratorija ir zinātnes un mākslas telpa, kuru ik gadu apmeklē ap 60 000 skatītāju no visas pasaules.

Tīklotā skaņu mākslas instalācija “Baktēriju baterija” ir inovatīvs mākslas un zinātnes sadarbības projekts, kas tapis mākslinieku un pētnieku Rasas un Raita Šmitu, skaņu mākslinieka un komponista Voldemāra Johansona, video mākslinieka Mārtiņa Ratnika un Latvijas Universitātes jauno biologu kopīgu eksperimentu un darba rezultātā, RIXC mākslas un zinātnes pētniecības projekta “Biotricity” ietvaros.

CITI ŠOBRĪD LASA

Instalācijā “Baktēriju baterija” tiek eksperimentēts ar jaunākās paaudzes “zaļās enerģijas” tehnoloģiju dēvētu par “mikrobu degvielas šūnu”, ar kuras palīdzību elektrība tiek iegūta no baktērijām, kas dzīvo, piemēram, dīķos, ezeros, notekūdeņos un dubļos. Kad baterija nonāk kontaktā ar šādu vidi, rodas elektroni, kurus, savukārt, pievelk ūdenī un dubļos esošie elektrodi. Procesa rezultātā ķīmiskā enerģija transformējas elektriskajā strāvā.

Projekta mākslinieciskā daļa ir šī neparastā procesa sonificēšana – “baktēriju elektrības” ražošanas process tiek interpretēts skaņu struktūrās, atklājot sakarības starp dabu un tehnoloģijām, bioloģiskajām sistēmām, elektroniskajiem tīkliem un skaņu pasauli.

Ik gadu “Ars Electronica” izsludina starptautisku konkursu “Prix Ars Electronica” ar septiņām kategorijām, kurā tiek apbalvoti izcilākie sasniegumi un būtiskas pārmaiņas nesošas inovācijas no visas pasaules. Konkursa apbalvoto iniciatīvu starpā ir tādi projekti kā Wikipedia, Wikileaks u.c. Līdz ar 2014.gada konkursa izsludināšanu pirmo reizi par atsevišķu konkursa kategoriju kļūst “Progresīvie mediju mākslas pionieri” (Visionary Pioneers of Media Art), kas attiecināma uz tiem mediju mākslas praktizētājiem, kas ar savu darbību sniedz būtisku ieguldījumu šodienas sociālās realitātēs veidošanā. Jauno mediju kultūras centrs RIXC prestižo “Prix Ars Electronica” balvu ir saņēmis jau divas reizes.

Instalācija “Baktēriju baterija”. No kreisās: Voldemārs Johansons, Rasa Šmite, Raitis Šmits. Foto: Tom Mesic

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.