×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
13. jūlijs, 2016
Drukāt

Baldonē četrām mežacūkām konstatē Āfrikas cūku mēri (7)

Foto no Baldones novada mednieku kolektīva arhīvaFoto no Baldones novada mednieku kolektīva arhīva

Ir noticis tas, kam daudzi mednieki negribēja ticēt – mežacūkām nāvējošais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) vīruss, kā ziņo Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), konstatēts Baldones novadā, kas būtībā jau ir Zemgale. PVD 13.jūlijā apstiprināja, ka Baldones novadā atrastajai beigtajai mežacūkai ar trim sivēniem konstatēts ĀCM vīrusu. Līdz šim Baldones novadam tuvākie ĀCM apstiprinātie gadījumi mežacūkām bija Ogres novadā un Biržu rajonā Lietuvā, Latvijas pierobežā.

Kā skaidro Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks, tas nav nekāds pārsteigumus un šāds notikumu pavērsiens jau kādu laiku bija gaidāms, lai gan visticamāk Baldones novada mednieki tāpat kā daudzi citi viņu kolēģi Kurzemē un Zemgalē neticēja, ka tas iespējams.

“ĀCM lēciens nedēļas laikā ir vairāk nekā 100 km. Pagājušajā nedēļā mēri konstatēja Sējas novadā. Nav nekādu pazīmju, kas liecinātu, ka mēra vīrusa izplatību šajā gadījumā veicinājis cilvēks. Lai gan kolektīva platībās, kur mēris konstatēts, nav liels mežacūku blīvums, tomēr visticamāk lielais mežacūku skaits šajā reģionā kopumā būs veicinājis tādu slimības izplatības ātrumu. Jūlijs un augusts ir tas laiks, kad strauji pieaug konstatēto saslimšanu skaits. To var arī izskaidrot ar pastiprināto mežacūku migrāciju, apmeklējot sējumus,” skaidro Haralds Barviks.

Brīdinām, ka galerijā var būt nepatīkami skati.

PVD aicina medniekus pievērst pastiprinātu uzmanību notikumiem mežā un stingri ievērot medību higiēnu, jo tieši vasaras periodā ir augstākais slimības izplatīšanās risks. Brīdinājumi jāievēro arī dzīvnieku turētājiem, jo īpaši tos, kuri savā piemājas saimniecībā tur cūkas, stingri ievērot noteiktos biodrošības pasākumus, lai tādejādi pasargātu savus dzīvniekus no saslimšanas un maksimāli samazinātu infekcijas slimību izplatīšanos apkārtējā teritorijā.

Tāpat PVD atgādina: ja tiek nomedīta vai atrasta mežacūka ĀCM karantīnas teritorijā, medniekam vai mežacūkas atradējām obligāti jāsazinās ar PVD teritoriālo pārvaldi, kur tas konstatēts, vai veterinārārstu, kurš ņem laboratoriskos paraugus izmeklēšanai. PVD ziņo, ka 11.jūlijā Igaunijā piemājas saimniecībā konstatēts jauns, šogad jau ceturtais, ĀCM gadījums mājas cūkām. Apstiprinātie mājas cūku saslimšanas gadījumi Igaunijā, Lietuvā un Polijā pēc informācijas analīzes ir saistīti ar biodrošības pasākumu neievērošanu.

Izvērtējot situāciju pēc konstatētā ĀCM gadījuma Baldones novadā, PVD secina, ka slimība mežacūku populācijā var parādīties arī līdz šim no ĀCM brīvajās teritorijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. atrasta viena cūkmātīte ar sivēniem… kur viņa dabūja to vīrusu? dzemdēja vai? kur ruksis ar piekabīti var sadabūt slimību, jādomā ka šāds apgrūtinājums samazina pārvietošanās attālumus ne, ko? tad bija jābūt kādam tēviņam ar līdzi nosprāgušam.. infekcijas ārpus ķermeņa dzīvo tikai 24 stundas… kāds lej ūdeni….domājams ka ne bez cilvēka palīdzības tas notiek… un kas incanti klusums klusums – neviens nesprāgst un tad pēķšņi atkal…. ko ta maijā nesprāga tās cūkas? tagad atkal kādu brīdi būs miers….. interesanti, mēnešiem neviena ar mēri sprāguša sivēna un tad še tev! atkal!

  2. Un nav neviena vilka, lapsas, jenota uc meža sanitāra kurš to gaļu apēstu? Nesen rakstīja medību sezona uz vilkiem atkāta jau esot, ko tad šaus ja vilku nav? Suņus atkal gar privātmājām slaktēs?

  3. Medījiet rukšus pie Tukuma – tur tie biezā slānī vazājas pa ceļiem un pat pie mājām

  4. Kurzemnieki un Zemgaļi pēdējais brīdis intensīvi medīt , neveidojiet sazvērestības teorijas bet rušiniet.

  5. Visi rukši ja ir bārā daudz maz krīt vienā vietā. Mums ja atrod vienu tuvumā vienmēr bija vēl. Tagad vairs nav pat pēdu

  6. Nezin tik kāpēc visi dzīvnieki ir niruši vienā brīdī?!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +14.0
Alūksne +12.6
Daugavpils +15.4
Saldus +10
Liepāja +8.4
Jelgava +12
Ventspils +5.1
Limbaži +8
Madona +10
Rēzekne +12
Draugiem Facebook Twitter Google+