Kultūra
Teātris un kino

Baleta pirmizrāde jau tajā pašā dienā – arī reģionu skatītājiem0

Publicitātes foto

Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo operu un baletu (LNOB) Latvijas iedzīvotājiem reģionos piedāvā jaunu, mūsdienīgu pakalpojumu – skatīties operas un baleta pirmizrādes uz lielā ekrāna tiešraidē, kas ļaus skatītājiem arī ārpus Rīgas izdzīvot pirmizrādes notikumu augstā tehnoloģiskā kvalitātē, LA.lv uzzināja KISC.

Pirmā tiešraide norisināsies 12. aprīlī, kad skatītāji kultūras centros Daugavpilī, Gulbenē, Limbažos, Ogrē, Preiļos, Siguldā, Talsos, Tukumā un Ventspilī varēs vērot baleta “Hamlets. (Ne)stāsti man pasakas” pasaules pirmizrādes translāciju.

“Baleta pirmizrādes tiešraide kultūras centros reģionos ir unikāls, līdz šim nebijis pakalpojums, ko mūsu iestāde kopā ar Nacionālo operu un baletu un ar vietējo pašvaldību atbalstu piedāvā tieši iedzīvotājiem, kuri dzīvo attālākos Latvijas rajonos un kuriem nav iespējas apmeklēt galvaspilsētā rīkotos kultūras pasākumus,” uzsver KISC direktors Armands Magone.

Savukārt LNOB valdes locekle Daina Markova atzīmē, ka jau līdz šim LNOB iestudējumi plašu rezonansi guvuši digitālajās platformās Eiropā un pasaulē, bet īpašs ir gandarījums, ka šoreiz jauniestudējumu redzēs skatītāji visā Latvijā.

“Mums ir svarīgi, ka šis notikums sasniegs daudzus Latvijas novadu kultūras centrus un īpašs prieks, ka šoreiz tā būs Pasaules pirmizrāde un mūsu pašu jauno horeogrāfu un mūziķu darbi. LNOB cer, ka šis būs sākums jaunai, skaistai tradīcijai,” pauda Markova.

“Hamlets” un “(Ne)stāsti man pasakas” ir jauno, daudzsološo latviešu horeogrāfu Elzas Leimanes un Antona Freimana pirmie darbi lielajai skatuvei.

Šekspīra traģēdijas “Hamlets” zemtekstu dziļuma iedvesmots, Antons Freimans savā pirmajā pilnmetrāžas baletā risina attiecības ar nāvi, izaicina uz dialogu paaudzes, pagātni un nākotni. Iestudējuma muzikālā partitūra veidota kā saruna starp vecmeistaru Sergeju Rahmaņinovu un mūsdienu komponisti Lindu Leimani.

Jau skolas gados iemīlējusi Imanta Ziedoņa “Krāsainās pasakas”, Elza Leimane savā iestudējumā “(Ne)stāsti man pasakas” ir iedvesmota ar šī meistardarba starpniecību uzlūkot baleta pagātni un šodienu. Jauniestudējuma galvenā varone Pelēkā meitene, dosies cauri septiņām krāsainajām pasakām un baleta vēsturei, atrodot savu Viņu.

Baleta mūzikas autori un izpildītāji ir Jānis Šipkēvics (Shipsea), Matīss Čudars un Kaspars Kurdeko.

LA.lv