×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
1. aprīlis, 2014
Drukāt

Baleta zvaigžņu plejāde

balets_2

Jaunnedēļ, 7. aprīlī, sāksies 19. starptautiskais Baltijas baleta festivāls, kura plašajā norišu klāstā vispirms gribas izcelt Polijas dejas teātri, kas ne vien Latvijā, bet arī pasaulē ir ārkārtīgi rets viesis.

14. aprīlī Valmieras Kultūras centrā un 16. aprīlī Rīgas Kongresu namā varēsim baudīt Polijas Dejas teātra uzvedumu “Četrdesmit” izcilā norvēģu horeogrāfa Jo Stromgrena režijā un horeogrāfijā.

Uzveduma pirmizrāde notika 2013. gada jūnijā Polijā. Pasaules mēroga horeogrāfs Jo Stromgrens no Norvēģijas šajā izrādē atspoguļo kādas sievietes dzīvesstāstu četrdesmit gadu garumā, atklājot šaubas, cerības, ilgas, cīņu, izvēli un negaidītus likteņa pavērsienus, vienlaikus atainojot Polijas Dejas teātra četrdesmit gados paveikto, kā arī notikumus, kas piedzīvoti šo gadu laikā.

J. Stromgrens ir dzimis 1970. gada Tronheimā, Norvēģijā. Pēc klasiskā baleta izglītības iegūšanas kļuvis par laikmetīgās dejas mākslinieku. Dejošanas laikā iegūtais savainojums viņu pamudinājis kļūt par horeogrāfu. Kā neatkarīgs horeogrāfs J. Stromgrens strādājis Dānijas Karaliskajā baletā, Zviedrijas Karaliskajā baletā, Vīnes Valsts baletā, Nirnbergas Valsts baletā u. c. Pašreiz strādā kā asociētais horeogrāfs Norvēģijas Karaliskajā baletā. J. Stromgrena darbus raksturo laikmetīgās dejas un klasiskā baleta elementu apvienojums, ko caurvij filozofisks skatījums par dažādām ikdienas tēmām.

18. maijā, tūlīt pēc pirmizrādes Kopenhāgenas Karaliskajā operā, skatītāji redzēs otru festivāla programmas pērli – Dānijas Dejas teātra uzvedumu “Melnais dimants”. Uzveduma horeogrāfs Tims Ruštons apvieno mūsdienīgo deju ar klasisko, caurvijot redzamo ar juteklismu un spēcīgu enerģiju. “Melnais dimants” ir divu cēlienu uzvedums, luga dejā par daudzajām baltā un melnā nokrāsām, par labo un ļauno, gaišo un tumšo, par lielo un mazisko cilvēku.

Horeogrāfs Tims Ruštons dzimis 1963. gadā Birmingemā, Lielbritānijā. Baleta izglītību ieguvis Karaliskajā baleta skolā. Līdz 20. gs. 90. gadu vidum dejojis dažādās Ziemeļeiropas baleta kompānijās. Šobrīd Tims Ruštons darbojas 1981. gadā dibinātajā Dānijas Dejas teātrī, kas pēdējo 12 gadu laikā ir ieguvis pasaules atzinību.

Trešais festivāla programmas akcents – melnā un baltā kaislības divdaļīgā flamenko tematiskajā uzvedumā “Melnais un baltais”, ko sniegs flamenko deju kompānija no Barselonas “Jesus Carmona&Cia”.

Izrādes solists un horeogrāfs Hesuss Karmona ir bijušais Spānijas Nacionālā baleta premjers, kurš atteicies no žilbinošas karjeras baletā, jo izvēlējās citu ceļu – izpaust sevi flamenko dejā, kur valda kaislība, vīrišķīgums, zināmā mērā mežonīgums brīnišķīgas mūzikas pavadījumā. Viņš kļuvis par pašlaik visvairāk novērtēto flamenko zvaigzni Spānijā un pasaulē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+