×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.5°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
4. oktobris, 2017
Drukāt

Baletdejotāji par stundu darba saņem nepilnus 9 eiro (17)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Vidējo stundas tarifa likmi profesiju grupai aprēķina, kopējos ienākumus dalot ar kopējām nostrādātajām stundām, kuras uzņēmums norādījis nodokļu pārskatos, informē Valsts ieņēmumu dienests.

 

Daudzi “Latvijas Avīzes” lasītāji bija izbrīnīti, izlasot publikācijā “Dejot baletu vai tirgot vērtspapīrus?”, ka baleta solisti labāk atalgoto profesiju topā ieņem pirmo vietu, jo šā gada jūnijā par darbu stundā vidēji saņēma 56,24 eiro. Latvijas Nacionālās operas un baleta finanšu direktore Nellija Tabune skaidro, ka parasti baleta solista vidējā stundas likme ir stipri zemāka – 8,71 eiro.

Kā šā gada jūnijā baleta māksliniekiem veidojusies tik augsta stundas tarifa likme? Izrādās, tas saistīts ar to, ka baleta trupa 4. jūnijā devās atvaļinājumā. “Mēneša sākumā baleta solisti faktiski bija nostrādājuši 24 stundas. Pārējais saņemtais atalgojums, kas ir līdzvērtīgs 131 darba stundai (vidēji uz visu baleta trupu) ir mākslinieku atvaļinājuma naudas daļa par 2017. gada jūniju,” piebilst N. Tabune. Viņa norāda, lai iegūtu korektu vidējo stundas tarifa likmi par jūniju, baleta mākslinieka mēneša kopējie ienākumi ir jādala ar 155 (24 reāli nostrādātās stundas un 131 “atvaļinājuma stunda”), nevis ar 24 reāli nostrādātajām stundām. “Atbilstoši šādiem aprēķiniem baleta mākslinieka vidējā stundas likmes izmaksa arī sezonas laikā – mēnešos, kad nav atvaļinājumu, – ir 8,71 eiro.”

Valsts ieņēmumu dienests informē, ka vidējā stundas tarifa likme aprēķināta, izmantojot uzņēmumu deklarētos datus. Informācija tiek apkopota par visām darba vietām, kurām analizējamā periodā ir norādīta profesija, ienākumi un nostrādātās stundas. Ja kopējais nostrādāto stundu skaits analizējamā periodā ir nulle (piemēram, darbinieks ir bijis atvaļinājumā vai tam ir izsniegta darbnespējas lapa, vai uzņēmumā ir dīkstāve), šis darba ņēmējs tiek izslēgts no profesiju grupas vidējās stundas tarifa likmes aprēķina.

Kopējās profesiju grupas nostrādātās stundas aprēķina, summējot visu analīzes perioda mēnešu nostrādātās stundas visiem darba ņēmējiem noteiktajā profesiju grupā. Kopējos ienākumus aprēķina, summējot visu analīzes perioda mēnešu darba vietu ienākumus noteiktajā profesiju grupā. “Vēršam uzmanību, ka, lai mazinātu darba devēju administratīvo slogu, nodokļu pārskatā darba devējs deklarē ne tikai ienākumus, kas tieši saistīti ar nostrādāto stundu skaitu, bet arī citus darbinieku ienākumus, piemēram, darba nespējas lapas A, prēmijas, darba devēja izmaksātos pabalstus,” skaidro VID speciālisti.

Atgādināsim, ka šogad novērots straujākais atalgojuma kāpums pēdējo astoņu gadu laikā. Vidējā alga pirms nodokļu nomaksas gada laikā palielinājās par 74 eiro jeb 8,7%, 2017. gadā no aprīļa līdz jūnijam sasniedzot par pilnas slodzes darbu 927 eiro. Taču šo ienākumu kāpumu daudzi Latvijas iedzīvotāji savos maciņos neredz.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Bet profesijas izvēle ir katra cilvēka brīva izvēle. Gribi dejo gribi mācies par ārstu.

 2. Diemžēl, māksla prasa upurus. Un katrs pats izvēlas, ar ko nodarboties un kā nopelnīt, ar varu neviens netiek spiests strādāt izvēlētajā jomā – tā man teica kādas, ar manu nodarbošanos saistītas, institūcijas vadītājs. Ir cilvēki, kuriem dots talants dejot un viņi dejo, atlīdzībā saņemot 8 euro stundā, ir cilvēki, kuriem dots talants rūpēties par bez vecāku gādības palikušiem bērniem, un viņi to dara 24/7, par to saņemot atlīdzību 0,16 euro stundā neatkarīgi no aprūpējamo bērnu skaita, t.i., par 1-6 svešu ģimeņu bērnu aprūpi, audzināšanu, izglītošanu, rehabilitāciju.

 3. sētnieks=balerīna Atbildēt

  Es par 12 darba stundām dienā saņemu 11 eur.

 4. Par baletdejotājiem neko labu nedrīkst rakstīt. Tā lūk! Tikai nopelt, pārējais tiek dzēsts. Diemžēl.

 5. Par baletdejotājiem neko labu nedrīkst rakstīt. Tā lūk! Atļauts tikai nopelt…

 6. Baletdejotāja darbu nevar salīdzināt ar medmāsas vai skolotāja darbu. Par baletdejotāju ir jāpiedzimst. Tikai tādi spēj izturēt uzņemšanas konkursu Horeogrāfijas skolā. Šīs skolas audzēkņi apgūst franču valodu, paralēli mācās E.Dārziņa mūzikas skolā .Tā lūk!

 7. Par medmāsu vai skolotāju var izmācīties gandrīz katrs ,ja vien ir vēlme mācīties un šī profesija patīk.
  Savukārt par baletdejotāju ir jāpiedzimst ,lai izturētu konkursu horeogrāfijas skolā. Šīs skolas audzēkņi apgūst arī franču valodu, paralēli mācās E.Dārziņa mūzikas skolā. Tā lūk !

 8. Kāpēc fiziskā slodze un dumjas galvas (atvainojiet, ne visiem ķieģeļu krāvējiem un ne visiem baletdejotājiem) būtu jāatalgo dāsnāk kā medmāsas un skolotāji?

 9. Daudz un maz ir relatīvi jēdzieni, gandrīz 9 eiro stundā ieskaitot nodokļus, pie standarta slodzes 8 darba stundas dienā, ir pusotrs tūkstotis mēnesī, kas, brutāli rēķinot ir 1100 uz rokas. Priekš Latvijas normāls cipars uz vispārējā fona!

  • Sievietei. Nevajag rēkināt katru dienu 8 stundas. Neviens baletdejotājs nedejo 8 stundas dienā. Izrāde ir 2 stundas un ne katru dienu , mēģinājums arī pāris stundas. Tu paprovē padejot 8 stundas uz pirkstgaliem no vietas.
   Viņiem te citreiz tas koments parādās tikai pēc pusdienas.

 10. kāpēc neliekat komentāru???

 11. Piedošanu!!! Bet cilvēki, kuri tiešām strādā smagu, fizisku darbu saņem vēl mazāk.

 12. Var dejošanas laikā tirgot vērtspapīrus !
  Var tirgošanas laikā dejot !
  Var iešmugulēties kādā padomē !
  Var iešmugulēties seimā !
  Var visus šos darīt vienlaicīgi 24 stundu laikā !

 13. vajaga mācēt rēķināt. Atbildēt

  pēc mūsu aprēķiniem šamējie saņem 1 000 € stundā !
  Pierādiet, ka tā nav !!!

 14. vajaga mācēt rēķināt Atbildēt

  pēc mūsu aprēķiniem šamējie saņem 1 000 € stundā !
  Pierādiet, ka tā nav !!!

Draugiem Facebook Twitter Google+