Kultūra
Kultūrpolitika

Baletmākslas triumfs ar 11 akcentiem 0


Izcilās horeogrāfes Vangas Juaņjuaņas vadītais Pekinas Dejas teātris ir dibināts 2008. gadā un pārstāv modernā baleta žanru.
Izcilās horeogrāfes Vangas Juaņjuaņas vadītais Pekinas Dejas teātris ir dibināts 2008. gadā un pārstāv modernā baleta žanru.
Izcilās horeogrāfes Vangas Juaņjuaņas vadītais Pekinas Dejas teātris ir dibināts 2008. gadā un pārstāv modernā baleta žanru.

Piektdien, 7. aprīlī, Rīgas dzelzceļa stacijā 22. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla atklāšanas koncertā uz dažām stundām atkal sastapsies divas tik atšķirīgas pasaules – izsmalcinātā baleta māksla un steidzīgās, robustās ikdienas steigas caurvītā stacijas ikdiena. Šogad ikpavasara baleta mākslas svētki ar tradicionālo devīzi “No klasikas līdz avangardam” risināsies no 7. līdz 24. aprīlim, kā jau pēdējos gados pierasts, arī pārceļoties ārpus Rīgas – koncerti būs skatāmi Rēzeknē, Preiļos un Ventspilī.

Ja no festivāla 11 notikumiem būtu jāizvēlas kaut kas viens, tā būtu izrāde ar simbolisku nosaukumu “Saknes” – latviešu izcelsmes itāliešu dejotājas un horeogrāfes Benedetas Kapannas veltījums savai vecmāmiņai Latvijas baleta primadonnai Mirdzai Kalniņai – vienai no pirmajām latviešu baleta solistēm, kas mācījās un dejoja moderno baletu. Festivāla direktore un dvēsele Lita Beiris stāsta, ka pirms diviem gadiem māksliniece vēlējusies noskaidrot savas dzimtas saknes un meklējumi viņu atveduši uz Latviju. Izcilu augstas raudzes laikmetīgās baletmākslas baudījumu sola Pekinas Dejas teātra (Bejing Dance Theater, BDT) trupa, kas ar trim modernā baleta viencēlieniem 23. aprīlī viesosies Rēzeknē Latgales vēstniecībā “Gors” un 24. aprīlī Latvijas Nacionālajā operā. Vienam no tiem – “Lakstīgala un roze” (Nightingale and rose) – pamatā ir Oskara Vailda pasaka, kuras vēstījums skaisti sasaucas ar organizatoru vēlmi festivālā vēstīt par mīlestību, lai pasaulē vairotu labo, skaisto un cildeno. BDT vadītāja, izcilā horeogrāfe Vanga Juaņjuaņa dejo kopš desmit gadu vecuma. Pēc mācībām Ķīnas un ASV vadošajās baleta skolās 1998. gadā viņa ieguva Ķīnas nacionālā baleta horeogrāfes statusu.

“Vienīgā profesionālā, īstā, reālā džeza dejas kompānija, kurai raksturīgi meklējumi, kas vērsti uz nākotni, uz laikmetīgo džezu,” tā Lita Beiris raksturo citus īpašos viesus – Džordāno Čikāgas džeza dejas kompāniju, kuriem 50 gadu pieredze džeza deju mākslā, plašs repertuārs un inovatīvas idejas palīdzējušas kļūt atpazīstamiem visā pasaulē. Viņus varēs sastapt 9. aprīlī Preiļu novada Kultūras centrā, 11. aprīlī Ventspils teātra namā “Jūras vārti” un 13. aprīlī Rīgas Kongresu namā.

Jau ārpus festivāla programmas, 11. maijā, Rīgas Latviešu biedrībā pirmizrādi piedzīvos triju horeogrāfu – Litas Beiris, Aleksandras Astreinas un Antona Freimana – veidota intriģējoša muzikāli horeogrāfiska fantāzija “Ugunī”, kurā klasiķa Rūdolfa Blaumaņa luga atkal tiks atdzīvināta mūsdienīgā veidolā.

22. Starptautiskā Baltijas baleta festivāla izlase

* 20. aprīlī “Film Noir” (kinoteātrī “Splendid Palace”) sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību un Zviedru institūtu – Zviedrijas dejas filmu vakars.

* 23. aprīlī plkst. 19 Benedetas Kapannas izrāde “Saknes” LKA Teātra mājā “Zirgu pasts”.

* 24. aprīlī plkst. 19 Pekinas dejas teātra (Ķīna) izrāde Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

LA.lv