Kultūra
Mūzika

Balkānu mūzika ar itāliešu akcentu Dzintaros 0

Publicitātes foto

Dzintaru koncertzālē 12. augustā nu jau 13. starptautiskā mūzikas festivāla “Summertime – ielūdz Inese Galante” ietvaros uzstāsies slavenais ansamblis “Klezmerata Fiorentina” no Itālijas, kura daiļrade atspoguļo klezmeru, Balkānu un itāliešu mūzikas simbiozi, koncertos vienmēr izraisot vētrainas ovācijas.

Starp “Klezmerata Fiorentina” talanta cienītājiem ir tādi dižgari kā Zubins Meta, Daniels Barenboims, Mstislavs Rostropovičs, Marta Argeriha, Vladimirs Spivakovs un citi. Pateicoties viņu filigrānajai un temperamentīgajai spēlei, katra ansambļa uzstāšanās izskan ar vētrainām stāvovācijām. “Katru reizi, kad es viņus dzirdu, es nezinu – smieties vai raudāt, jo viņi spēlē mūziku, lai smietos un raudātu. Es iesaku viņus visur, jo tā ir ne tikai laba izklaide, bet arī brīnišķīga muzicēšana,” tā ansambli raksturo izcilais diriģents Zubins Meta.

Pirmo reizi Latvijas klausītājiem būs iespēja baudīt “Klezmerata Fiorentina” mākslu, pateicoties slavenā kamerorķestra “Maskavas virtuozi” mūziķu ieteikumam pēc spožas uzstāšanās pagājušā gada festivālā “Summertime – aicina Inese Galante”. “Katrs “Summertime” man personīgi ir radošs un aizkustinošs notikums. Tāpēc es no sirds priecājos, ka vairāk nekā desmit festivāla pastāvēšanas gados mums kopā ir izdevies to saturiski pilnveidot, saglabājot būtiskākās vērtības – nemainīgi augstus muzikālās kvalitātes standartus un ģimenisku, draudzīgu gaisotni, kurā vienmēr gaidīti ir visi – gan festivāla mākslinieki, gan apmeklētāji,” teic festivāla idejas autore un patronese Inese Galante.

1928. gadā dibinātais orķestris “Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino” ir kļuvis par vienu no pasaules labākajiem orķestriem – ir daudz ierakstu orķestra izpildījumā, kuri godalgoti ar prestižām starptautiskajām prēmijām, tostarp arī “Grammy Award”. Viens no spilgtākajiem notikumiem orķestra pēdējo sezonu laikā bija tā trešā koncerttūre Japānā un Eiropas turneja, ietverot koncertus Varšavā, Vīnes “Musikverein”, Frankfurtē un Bādenbādenē. Šie koncerti noritēja orķestra goda diriģenta Zubina Metas, kurš savukārt ir sens ansambļa “Klezmerata Fiorentina” cienītājs, vadībā.

Ansamblī “Klezmerata Fiorentina” apvienojušies četri virtuozi no pazīstamā Itālijas simfoniskās un operas mūzikas orķestra, Florences “Orchestra del Maggio Musicale” mūziķi – vijolnieks Igors Poļesickis, klarnetists Rikardo Kročila, akordeonists Francisko Furlaničs un kontrabasists Rikardo Donati.

2005. gadā ansambli izveidoja slavenais vijolnieks Igors Poļesickis, kurš tolaik jau bija sadarbojies ar Lučāno Berio, Zubinu Metu, Borodina stīgu kvartetu un citiem klasiskās un avangarda mūzikas korifejiem. Ukraiņu ebreju instrumentālās mūzikas tradīcijas, kuras turpinājās jaunā ansambļa daiļradē, I. Poļesickis pārmantoja no savas ģimenes. Ansambļa radīto mākslu ir grūti ietilpināt viena stila robežās – tā ir klezmeru – Balkānu tautu un itāliešu – mūzikas savdabīga simbioze. Kopš dibināšanas ansamblis uzstājies visslavenākajās pasaules koncertzālēs.

 

12. VIII 20.00 Dzintaru koncertzāle

Biļetes “Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: no EUR 7 līdz 50

 

LA.lv