Mobilā versija
+3.0°C
Līvija, Līva, Andra
Svētdiena, 26. februāris, 2017
14. oktobris, 2015
Drukāt

Balodis: ĀCM neizbēgami pārņems arī Kurzemi; mežacūkām parādījusies imunitāte

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pie līdzšinējā izplatības ātruma Āfrikas cūku mēris (ĀCM) drīzumā parādīsies arī Kurzemē, kur ir vislielākais šo dzīvnieku skaits, tikmēr biodrošību neievēro 75% novada saimniecību, kur tiek audzētas cūkas, šodien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes sēdē sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Tāpat viņš atzina, ka mežacūku vidū parādījusies imunitāte pret ĀCM, kas ir šā gada jaunums.

“ĀCM pamazām pārņem visu Latviju, un nākamgad saskarsimies ar lielām problēmām, kad tas neizbēgami parādīsies arī Kurzemes mežos, kur ir lielākais cūku skaits – 20 dzīvnieki uz vienu kvadrātkilometru. Ja mēris nonāks tur, būs slikti. Tikmēr Kurzemē 75% saimniecību neliekas ne zinis, par ko liecina nepietiekamais biodrošības līmenis šajās saimniecībās,” sacīja Balodis.

Viņš arī atkārtoti norādīja, ka vienīgais ceļš, kā līdztekus pastiprinātai biodrošībai izvairīties no ĀCM, ir mežacūku populācijas samazināšana, kur savukārt liela loma ir pašvaldību lēmumiem atļaut medības mazākā platībā nekā likumā noteiktie 1000 hektāri.

“Lielās teritorijās medības nenotiek, jo tur nav mednieku biedrību vai teritorijas ir aizsargājamo sarakstā, tur ir parki u.tml. liegumi. Ja valsts neatradīs veidu, kā samazināt mežacūku skaitu, mūs gaida Igaunijas liktenis, kur ĀCM pārņēmis visu teritoriju, ieskaitot Sāremā salu, un kopumā likvidēti 22 000 mājas cūku jeb 10% no kopējā skaita,” sacīja Balodis.

Vienlaikus viņš norādīja, ka lielās cūku novietnes Latvijā tomēr laicīgi gatavojušās ĀCM uzliesmojumam un stingri ievēro biodrošību, līdz ar to līdz šim tām izdevies izvairīties no bīstamās kaites.

Tāpat PVD vadītājs atzina, ka šogad pirmoreiz konstatēti gadījumi, kad mežacūku vidū parādījusies imunitāte pret ĀCM.
“Starp šogad nošautajām mežacūkām 5% konstatētas antivielas, kas nozīmē, ka šiem dzīvniekiem izdevies izdzīvot un viņi ieguvuši imunitāti. Acīmredzot tie ir bijuši īpaši spēcīgi eksemplāri. Tas ir kas jauns, bet skaidrs, ka šī slimība līdz galam nav izpētīta, tā ir ļoti sarežģīta,” sacīja Balodis.

Viņš arī norādīja, ka patlaban Baltijas valstu veterinārie dienesti risina sarunas ar Eiropas Komisiju par iespējām līdzfinansēt atbalstu medniekiem par nomedītu mežacūku.

Kā ziņots, ĀCM šovasar skāris 212 mājas cūkas Rēzeknes, Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas pagastā. Savukārt mežacūku populācijā līdz šim slimība konstatēta 763 dzīvniekiem 43 novadu 131 pagastā Latgalē un Vidzemē.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+