×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

“Balsts”: īpašumu tirgū līdz otrajam pusgadam valdīs stagnācija

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Šogad stagnācija un nogaidoša pozīcija nekustamo īpašumu tirgū prognozējama līdz pirmā pusgada beigām. Tirgus atkopšanās gaidāma otrajā pusgadā un prognozējams 3-5% cenu pieaugums, uzskata nekustamo īpašumu kompānijas “Balsts” valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš.

“Jau patlaban likumu grozījumu dēļ tirgū novērojams sastingums. Ietekmi uz tirgu ir atstājusi virkne neskaidrības veicinošu faktoru – saspringtā ģeopolitiskā situācija, ieilgušās neskaidrības par uzturēšanās atļauju programmu, izmaiņas Maksātnespējas likumā un “nolikto atslēgu princips”. Tas kopumā ir piebremzējis pagājušajā gadā aizsākušos pieauguma tendenci. Mēs esam optimisti, bet ir skaidrs, ka ievērojama izaugsme tirgū šogad nav gaidāma,” skaidro Zariņš.

Vislielākais vidējais dzīvokļa kvadrātmetra cenas pieaugums Rīgas mikrorajonos kopš 2014.gada sākuma novērots Ķengaragā (7,2%) un Imantā (7,4%). Arī pārējos lielākajos mikrorajonos cenas gada griezumā palielinājās. Pieaugums izskaidrojams ar ievērojamu piedāvājuma samazināšanos, ko radīja lēto piedāvājumu izpārdošana un atlikušā piedāvājuma cenu celšana, norāda Zariņš.

Decembrī Rīgas sērijveida dzīvokļu cenu kāpums 0,31-1,01% robežās novērojams Juglā, Ķengaragā, Zolitūdē, centrā un jaunajos projektos, bet kritums 0,46-0,76% robežās lielākajā daļā mikrorajonu.

2014.gada rudenī 98% pirkšanas-pārdošanas darījumu ir veikuši tieši vietējie patērētāji, informēja Zariņš. Vietējie pircēji izskata jauno dzīvokļu iegādi cenu kategorijā līdz 120 000 eiro.

Ja 2015.gadā tiks ierobežota kreditēšana, palielināts pirmās iemaksas apmērs, tas noteikti ietekmēs nekustamā īpašuma cenas, uzskata Zariņš, piebilstot, ka visvairāk tiks ietekmēti dzīvokļi sekundārajā tirgū un jaunajos projektos cenu robežās no 30 000 līdz 120 000 eiro.

“Kreditēšanas nosacījumu pasliktināšanās ietekmēs arī īres tirgu, jo tie, kuri nevarēs iegādāties īpašumu, vēlēsies to īrēt, tā ka arī īres maksa nepārprotami pieaugs par 5-10%. Pēdējā laikā izdevīgi bijis ieguldīt naudu dzīvokļa iegādei sekundārajā tirgū, lai pēc tam to izīrētu,” norāda Zariņš.

Viņš prognozē, ka 2015.gadā komercplatību nomas maksa varētu palielināties no 5% līdz 10%, tas skaidrojams ar prognozēto kvalitatīvo biroja telpu deficītu. Jaunu komercplatību pieplūdums tirgū nav paredzams, jo attīstītāji nav ieinteresēti uzsākt būvniecību, pirms nav noslēgti potenciālo klientu nomas līgumi ilgtermiņā, kā arī attīstītājus uzmanīgus dara valdības lēmumi, kuru ietekme būs skaidrāka tikai tuvākajos sešos mēnešos, piebilda Zariņš.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+