Kultūra
Kultūrpolitika

Baltā galdauta svētki visā Latvijā: atmiņas un atdzimšana3

BaltāPublicitātes foto

RĪGA
Muzejs “Rīgas Jūgendstila centrs” 4. maijā klās balto galdautu Konstantīna Pēkšēna ēdamistabā un sadarbībā ar Lielbritānijas vēstniecību Latvijā aicina apmeklēt muzeju Baltā galdauta svētkos. 4. maijā plkst. 11, 12 un 13 apmeklētājiem tiks piedāvātas trīs bezmaksas ekskursijas muzeja ekspozīcijā. Baltā galdauta svētkus šogad svinēsim kopā ar kaimiņiem – Lielbritānijas vēstniecību,jo 2017. gadā atzīmējām britu izcelsmes Rīgas mēra Džordža Armitsteda 170. jubileju. Arhitekts Konstantīns Pēkšēns namu Alberta ielā 12 ir būvējis 1903. gadā, Džordža Armitsteda pilsētas vadīšanas laikā. Džordžs Armitsteds divpadsmit darbības gados (1901-1912) ir ielicis nozīmīgu pamatu pilsētas un daudznacionālas sabiedrības attīstībai, un šīs labās tradīcijas turpinās arī mūsdienās. Ieejas biļetei muzejā 4. maijā īpaša cena – 2 eiro.

Uz Baltā galdauta svētkiem aicina arī Trīsciema biedrība. Lai cits citu labāk iepazītu gan Trīsciema, gan tuvāko apkaimju iedzīvotāji, baltais galdauts tiks klāts Trīsciema identitātes centrā, Rudzu ielas sākumā, pie Langas peldvietas, un tas notiks piektdien, 4.maijā, plkst. 12. Trīsciemieši sarūpēs nodarbes pieaugušajiem, rotaļas mazajiem svinētājiem un muzikālus priekšnesumus. Pasākumu īsteno projektā “Trīsciema iedzīvotāju pilsoniskās iesaistīšanās veicināšana”.

VIDZEME
Alūksnē 3. maija vakarā plkst. 19 (svētku datums tiek iezīmēts tikai tajos gadījumos, kad tas nav 4. maijs – red.) svinēs Brīvības svētkus – kultūras centrā novada pašvaldība svinīgā ceremonijā pasniegs novada pagodinājumus, kā arī skanēs vokālās grupas “Latvian Voices” koncerts. 4. maijā plkst. 14-16 pie Alūksnes kultūras centra risināsies Baltā galdauta svētki “Iepazīsti Latviju”, kuros alūksnieši satiksies pie kopīgi klāta svētku galda, dejos latviskos dančus un dziedās dziesmas. Piedalās folkloras un danču kopas.

Jaunannā Baltā galdauta svētkos stiprās ģimenes stādīs Simtgades ozolu, šo brīdi svinīgāku darīs Jaunannas Tautas nama vokālie ansambļi un bērnu un jauniešu teātris” Ejam!”.

Baltā galdauta svētki “Ilzene – mana liepziedu zeme” risināsies 4. maijā plkst. 16 Ilzenes pagasta centrā pie estrādes. Pasākumā aicināti piedalīties visu paaudžu ilzenieši. Par godu Latvijas simtgadei, ilzenieši stādīs desmit liepas, katra no tām simbolizēs vienu Latvijas desmitgadi. Pie liepām tiks uzstādīta latvju zīme – Māras krusts, kas simbolizē auglību, pamatīgumu un drošību.

Malienas Tautas namā Baltā galdauta svētki risināsies 4. maijā no plkst. 13 līdz 19. To apmeklētāji varēs noskatīties režisora Ivara Selecka un “Mistrus Media” veidoto dokumentālo ģimenes filmu “Turpinājums” un asa sižeta vēsturiska piedzīvojumu filmu “Nameja gredzens”, piedalīties akcijā “Izdziedam 100.lv” ar iespēju ikvienam interesentam interaktīvi iedziedāt Latvijas simtgades dziesmas, kā arī noklausīties Imanta Kalniņa dziesmu programmu “Mēs satiksimies iekšup vīdamies” Annas kultūras nama jauktā vokālā ansambļa “Tik un tā” izpildījumā.

Savukārt Zeltiņos Baltā galdauta svētkus svinēs 5. maijā, kad tautas namā notiks sarīkojums “Baltā galdauta svētki Mazajam latvietim” kopā ar Lienīti un Sprīdīti. Latviskas rotaļas, ēverģēlības un cienāšanās pie balti klātiem galdiem.

Baltā galdauta svētki Cēsīs piedāvā 4. maijā apmeklēt Cēsu Vēstures un mākslas muzeju bez maksas. Cēsis ir Latvijas karoga dzimtene, tāpēc svētku rīkotāji aicina uzkāpt Cēsu pils tornī, kur plīvo Latvijas karogs, uzņemt foto ar karogu un dalīties ar to sociālajos tīklos, izmantojot tēmturus #cēsis un #LV100.

Koncertzālē “Cēsis” 4. maijā plkst. 16 notiks koncerts “Sadziedāsim par Latviju”. Tajā piedalīsies Cēsu Kultūras un Tūrisma centra jauktie kori “Beverīna”, “Wenden” un “Vidzeme”, vokālais ansamblis “Tieši tāpēc” un Cēsīs iemīļoti solisti – Gunita Bārda, Rihards Saule, Una Aizgale un Nauris Indzeris. Koncertā, kas veidots kā tautas sadziedāšanās, skanēs piemirstas, bet ļoti skanīgas, melodiskas un tajā paša laikā jaudīgas dziesmas, kurās izskan latviešu spēks, brīvības alkas un dzimtenes mīlestība. Koncertu bagātinās Imanta Ziedoņa, kurš šogad svinētu savu 85.dzimšanas dienu, dzeja. Pēc koncerta visi aicināti turpināt svētku svinēšanu ballē kopā ar pūtēju orķestri “Cēsis” (diriģenti Jānis Puriņš un Tālivaldis Narvils).

Gulbenes kultūras centra lielajā zālē Baltā galdauta svētki notiks 4. maijā plkst. 13. Programmā Baltā galdauta godinājums, svinīgas uzrunas, M.Zīverta lugas “Tīreļpurvs” izrāde Lielvārdes pensionāru biedrības teātra “Paši” izpildījumā, Gulbenes kultūras centra pūtēju orķestra koncerts, sadziedāšanās.

Siguldas novada iedzīvotāji aicināti tikties Maija parkā 4. maijā plkst. 17, lai kopā pie parka teritorijā izvietotiem balti klātiem galdiem baudītu līdzi paņemtās uzkodas, spēlētu tradicionālās latviešu spēles, sacenstos zināšanās par Siguldu un svētku vakaru pavadītu īstā zaļumballē, kurā spēlēs Siguldas novada pūtēju orķestri un bigbends „Sigulda”. No plkst.17.30 maziem un lieliem pasākuma apmeklētājiem būs iespēja spēlēt dažādas spēles, piedalīties siguldiešu cepto „Brīvības svētku kūku” degustācijās un izaicināt sevi aizraujošā viktorīnā „Es mīlu Tevi, Sigulda!”. Par pasākuma muzikālo pavadījumu rūpēsies siguldieši – Siguldas pagasta pūtēju orķestris, pūtēju ansamblis „Sigulda”, Absolventu orķestris un pūtēju orķestris „Sudrabskaņa”, kura defilē programma būs vērojama uz satiksmei slēgtās Pils ielas.

Pasākuma apmeklētājiem būs arī iespēja piedalīties unikālā projektā – ziedot, lai Latvijas simtgadē Siguldā, bobsleja un kamaniņu trases 6.stāva platformā tiktu uzstādīts monumentāls Latvijas valsts karogs. Plānots, ka karoga masts būs vismaz 15 metru augsts, tādējādi pār Siguldu plīvos viens no augstākajiem sarkanbaltsarkanajiem karogiem Latvijā. Tas būs ne tikai kopīgi sarūpēts dāvinājums Latvijas simtgadei, bet arī mantojums, ko nodot nākamajām paaudzēm.

No plkst. 19 līdz apmēram plkst. 20 Maija parkā notiks īsta zaļumballe, kurā tautā iemīļotas melodijas spēlēs bigbends „Sigulda”, bet pēc tam vakaru varēs turpināt baudīt latviešu komponistu populāro melodiju pavadījumā.

Skrīveros Baltā galdauta svētkus svinēs 1. maijā plkst. 18. Sagaidot Latvijas simtgadi un svinot valsts Neatkarības atjaunošanu, visi skrīverieši, uzņēmēji, iestādes, ģimenes, domubiedru grupas tiek aicinātas uzvilkt savus baltos goda kreklus, paņemt cienastu un nākt uz Skrīveru kultūras centru. Svētku koncertā piedalīsies mazie un lielie kultūras centra tautas mākslas kolektīvu dalībnieki, bet pēc visi aicināti dziedāt, dejot un priecāties kopā ar Skrīveru kultūras centra folkloras kopu Ulda un Solvitas Bērziņu vadībā.

3. maijā plkst. 19 baltā galdauta svētkus svinēs Smiltenes Kultūras centrā. Šeit programmā galda klāšana un godināšana kopā ar folklora skopu “Rudzupuķe”, svinēšana un mielošanās ar Donu Ilzes sagādāto cienastu. Svētku koncertā uzstāsies Aleksandra Špicberga, Artis Boriss, Dagnis Roziņš, Reinis Zariņš.

Valkā Baltā galdauta svētki šogad veltīti valcēnietim Bernhardam Zutim (1893-1968) – farmaceitam, tirgotājam, sabiedriskajam darbiniekam, mecenātam. B. Zuša sirdslieta bija sports, un viņš to aktīvi popularizēja. 4. maijā plkst. 11.30 sāksies skrējiens “Izskrien Latviju Valkā”; starts un finišs pie muzeja, bet skrējiena maršruts, ko izstrādājuši Valkas novada sporta speciālisti, veido Latvijas kontūru. Plkst. 12.30 notiks 2018. gadā dzimušo bērniņu sveikšana, un katrs Latvijas simtgades gadā dzimušais Valkas novada bērniņš saņems 925 proves sudraba vērdiņu ozolkoka kastītē ar apsveikuma vēstuli bērniņam un viņa ģimenei. Plkst. 13 – pasākums turpināsies muzeja Saimes istabā. Te būs apskatāma izstāde par Bernhardu Zuti, pasākuma dalībnieki tiks iepazīstināti ar pētījumu par Valkas aptiekām, un ikvienam šeit būs iespēja izspēlēt dažādas spēles par Latviju.

Piebaldzēni Baltā galdauta svētkus aicināti svinēt 4. maijā plkst. 12 K.Skalbes muzejā “Saulrieti”, kur skanēs koncerts “Mūžam zili”, piedaloties Valmieras kultūras centra vīru korim “Imanta” un senioru vīru korim “Baltie bērzi”. Svinīgi tiks pacelts Vecpiebalgas audēju austs karogs.

KURZEME

Kandavas novadā pie Zantes kultūras nama balto galdautu klās 4. maijā plkst. 11. Programmā koncerts “Dieva dota tā maizīte” kopā ar folklora skopu “Vācelīte”, pupu stādīšana, “lai no mazām domām izaug lieli darbi”, un kopā būšana.

Talsenieki Baltā galdauta svētkus aicināti svinēt 4. maijā no plkst. 12 līdz 15 ezera promenādē. 4. maija svinības Talsos tiks atklātas ar simbolisku notikumu – tēlnieka Ojāra Arvīda Feldberga veidotā vides mākslas objekta “Latvijas saule” kapsulas iemūrēšanu. Pēc tam gaidāma kopīga cienasta baudīšana; kokles spēlētājas Līksmas Sokolovas un interešu izglītības iestādes “Dziesmu skola” audzēkņu muzikālie priekšnesumi; sadziedāšanās; SIA “Betolli” radošās darbnīcas – rotājumu ar Latvijas simboliku izgatavošana; “Lielās koka spēles” bērniem. Simbolisku cienastu svētkiem sarūpējusi Talsu novada pašvaldība un Talsu Komersantu klubs, taču pasākuma apmeklētāji tiek aicināti ņemt līdzi arī savu groziņu.

Ventspils Rātslaukumā 4. maijā plkst. 12 sāksies koncerts “Baltā galdauta svētki”. Tajā piedalīsies Ventspils augstskolas jauniešu tautas deju kolektīvs “Strautuguns”, Ventspils vidējās paaudzes tautas deju kolektīvs “Kurzeme” un Senioru tautas deju kolektīvs “SenKurzeme”. Koncerta otrajā daļā ar Latvijas simtgadei sagatavotu programmu uzstāsies Igo, skanēs dziesmas no leģendārās rokoperas “Lāčplēsis” un Latvijas atmodas melodijas no grupas “Remix” repertuāra. Savukārt svētku koncertā Teātra namā “Jūras vārti” plkst. 16 fragmentus no Kārļa Lāča, Evitas Mamajas, Jāņa Elsberga mūzikla “Pūt, vējiņi!” atskaņos kamerkoris “Ventspils”, Ventspils Kamerorķestris un solisti – Annija Putniņa, Rihards Mačanovskis, Edgars Auniņš, Kārlis Saržants, Elīna Ose, Laura Grecka, Inese Kučinska, Biruta Brūvele, Sabīne Krilova, Andris Kipļuks, Mārtiņš Ivulis, Didzis Bičevskis, Roberts Lapiņš. Diriģents Aigars Meri. Pie klavierēm komponists – Kārlis Lācis.

LATGALE

Daugavpilī, svinot Baltā galdauta svētkus, 4. maijā plkst. 12 sāksies svinīgais pasākums, kurā tiks pasniegti Daugavpils pilsētas domes Goda raksti, piedalīsies Daugavpils Latviešu kultūras centra jauktais koris “Daugava”, Daugavpils Universitātes Studentu deju ansamblis “Laima” un īpašie viesi – kapela “Dunduri”, kas ar programmu “Dindaru Dunduri” šajos svētkos svinēs arī savu atdzimšanu. Kapelu “Dunduri” 20. gadsimta 90. gados izveidoja tajā laika vēl students, bet tagad jau plaši atpazīstamais mūziķis Atis Auzāns, kurš savā jaunizveidotajā komandā apvienoja citus studentus – domubiedrus. Pēc vairāku gadu darbības kapela pārtrauca savu skanējumu, bet tagad mūziķi ir atkal apvienojušies un savu atdzimšanu vēlas nosvinēt tieši Daugavpilī, kur kapela pirms aptuveni 30 gadiem uzsāka savu darbību. “Dunduros” būs iespēja satikt tādus mūziķus, kā Ati Auzānu, Andri Baltaci, Aivaru Meijeru, Aini Rudzīti, Mārci Kūli, Nelli Bubujancu, Ingu Zeili, Santu Markuni, Signiju Taraņenko.

Krāslavas novadā balto galdautu klās Izvaltā 4. maijā plkst. 16-18. Te visi aicināti kopīgi izdziedāt XXVI Vispārējo dziesmu un deju svētku repertuāru, kā arī ielocīt kājas lieluzveduma “Māras zeme” dejās. Muzikālu sveicienu svinētājiem sniegs grupa “Miggla”.

Līvānos, Latgales mākslas un amatniecības centrā, 4. maijā plkst. 12 sāksies “Baltā galdauta svētki”. Plkst. 12 tiks atklātas izstādes “Ar dziesmu ieausts stāsts” un “Stāstu sega Latvijai”, bet plkst. 13 būs iespēja noskatīties stāstu par Andrīva Jūrdža dzimtu dokumentālā filmā “Likteņzeme”, kā arī ikkatrs apmeklētājs savu stāstu varēs ievīt latviskā rotājumā – saulītē. Vēsturiskā izstāde “Ar dziesmu ieausts stāsts” izveidota no Latgales mākslas un amatniecības centra rīcībā nonākušajiem eksponātiem, kuri ir apgaroti ar vēstures elpu. Šie vēsturiskie eksponāti ir liecība par Latgales Dziesmu svētkiem, kuri notika 1940.gada 15.-16. jūnijā Daugavpilī Stropu estrādē, un mūsdienu tautastērpa valkāšanas tradīcijām. Izstādē varēs apskatīt unikālus Dziesmu svētku eksponātus, pateicoties Jānim Dabaram, Zaigai Dzenei, Maijai Kulakovai, Līvānu novada Kultūras centram un Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejam.

Preiļu kultūras namā Baltā galdauta svētkus svinēs 3. maijā plkst. 19. Svētku programmā Preiļu novada domes apbalvojumu pasniegšana, smilšu kino izrāde “Maizes ceļš”, Nepieradinātā Folka Orķestra koncerts un svētku torte.

Rēzeknē 4. maijā Latvijas svētkus svinēs no agra rīta līdz vēlam vakaram, pulcējoties gan kopīgajā velobraucienā “Rēzeknes serpentīns”, gan Baltā galdauta svētkos Rēzeknes pilskalnā. Plkst. 12 ģimenes, draugi un kaimiņi aicināti uz tradicionālajām Veiklas braukšanas sacensībām, darbosies tirdziņš un būs iespēja kopīgi vārīt zupu uz ugunskura. Svētku koncertā muzicēs brāļi Puncuļi, Rēzeknes folkloras draugu kopa “Vīteri”, Rēzeknes bērnu deju kolektīvs “Dziguči”, ARPC “Zeimuļs” solistu vokālistu pulciņa audzēkņi un vokāli instrumentālais ansamblis, bet plkst. 13 muzikālo programmu noslēgs Ivo Fomins ar grupu.

ZEMGALE
Dobelē Latvijas neatkarības atjaunošanai veltītais tradicionālais pasākums Baltā galdauta svētki 4. maijā no plkst. 12 tiks svinēti pie Dobeles Atbrīvošanas pieminekļa. Šogad tie ievadīs mēnesi garo Dobeles Ceriņu svētku programmu. Baltā galdauta svētku dalībnieki noliks ziedus pie pieminekļa, klausīsies Dobeles pilsētas kultūras nama koru “Vizma” un “Viesturzeme” dziedājumu. Svētkus papildinās muzikālās apvienības “Labi cilvēki” uzstāšanās, kurā skanēs tautā mīlētu latviešu komponistu dziesmas mūsdienīgā aranžējumā. Būs iespēja fotografēties pie “Latvijai 100” foto sienas un piedalīties radošajās darbnīcās, kā arī pielikt roku Latvijas simtgades šalles izgatavošanā un piedalīties goda sardzē pie pieminekļa.

4. maijā Durbes pilī notiks Tukuma Imanta dienas un Baltā galdauta svētki. No plkst. 11 līdz 16 mākslas galerija “Durvis” un Džūkstes Pasaku muzejs aicina balti tērptus apmeklētājus ar baltām domām tikties pie balti klāta galda, kur tiks eksponēti īpaši priekšmeti Baltā galdauta svētku ietvaros. Plkst. 13 Baltā galdauta svētki pie Durbes pils. Plkst. 14 sāksies konference “Labā vēsts – Latvija. Sētais un pasētais. Brīdi pirms simtgades”. Tā ir veltījums Latvijas valsts simtgadei un dzejnieka I. Ziedoņa 85. jubilejai. Konferencē piedalīsies rakstniece Māra Zālīte, mūziķis un komponists Raimonds Tiguls, Ziedoņa Rakstu sastādītāja, Ventspils rakstnieku mājas vadītāja Andra Konste, Tukuma novada Domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans, Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, žurnālists un publicists Arnis Šablovskis, literatūrpētnieki Eva Eglāja-Kristsone, Anna Egliena, literāte, tulkotāj Anna Žīgure, dzejnieks Arvis Viguls, fotogrāfs Gunārs Janaitis, tēlniece Olga Šilova. Plkst. 17.30 notiks Baltā galda saruna.

Jelgavā “Baltā galdauta svētki” risināsies plkst. 14 Jelgavas pilsētas bibliotēkas pagalmā. Te skanēs popgrupas “Lai skan!” svētku koncerts, tiks pasniegts Jelgavas Amatu vidusskolas audzēkņu īpaši sarūpētais cienasts, darbosies grāmatu plaukts “Lasītājs dāvina lasītājam”. Notiks mākslas studijas “Mansards” audzēkņu darbu izstāde “Medaļas Jelgavai” un “Mūzikas skaņas”, bet mākslinieks Raitis Junkers gleznos pasākuma norisi.

Vecumniekos 4. maijā plkst. 14 bērzu birzs un romantisku tiltiņu ieskautajā Aizupes parkā 4. maija stāstu vēstīs amatiermākslinieku koncerts “Par mūsu balto galdautu”. Tajā piedalīsies jauktais koris “Maldugunis” ar diriģenti Sindiju Druvu, vidējās paaudzes deju kolektīvs “Vēveri”, vadītāja Sarmīte Vēvere, un bērnu vokālais ansamblis “Zīļuki”, vadītāja Dace Starta. Tiks iesvētīts Vecumnieku novada karogs. Tautas namā notiks bezmaksas kino seanss – režisores Kristīnes Želves dokumentālās filmas “Mērijas ceļojums” demonstrēšana. Ikvienam svētku dalībniekam būs iespēja iemūžināt sevi foto un kopā ar novēlējumu Latvijai pievienot simtgades albumu, kuru dāvinās Vecumnieku pagasta muzejam.

Skaistkalnē plkst. 17 baltos galdautus klās pie jauniestādītā Simtgades ozola. Plkst. 18 tautas namā notiks amatiermākslinieku koncerts “Zem Skaistkalnes debesīm” ar īpašajiem viesiem – Radvilišķu kapelu un sieviešu kori “Skalve”. Pēc koncerta balle.

Kurmenē plkst. 17 stādīs ozolus pie Simtgades ozola, pēc tam pie kopīgi klāta galda dalīsies atmiņās kopā ar Augstākās padomes deputātu Raimondu Krūmiņu. Varēs apskatīt Annas Grundmanes gleznas, pasākumu kuplinās dziedātājs Ainars Bumbieris ar soloprogrammu “No sirds uz ziedu”.

Saistītie raksti

Stelpes pamatskolā 4. maijā plkst.18 notiks amatiermākslinieku koncerts “Te ir mūsu saknes, te – mūsu spārni” un kopābūšana ar atmiņām par 1990. gada 4. maija parlamenta balsojumu, pagasta cilvēkiem un notikumiem, pārdomām par brīvas valsts nozīmi. Kultūras organizatore Sandra Neliusa aicina ikvienu pārdomāt savu stāstu un omulībai ņemt līdzi “groziņus”: “Dziedāsim sirdij tuvas un mīļas dziesmas kopā ar folkloras kopu “Dreņģeri” no Codes un dalīties atmiņās par 1990. gada 4. maija parlamenta balsojumu, atcerēties pagasta cilvēkus un notikumus, pārdomāt brīvas valsts nozīmi katra dzīvē. Varēs aplūkot norvēģu fotogrāfa Geira Hansena mākslas fotogrāfiju izstādi, ko autors ir dāvinājis Vecumnieku novada cilvēkiem.

Viesītē Baltā galdauta svētki 4. maijā sāksies jau plkst. 10 ar izstādes “Tā baltā gaisma, kas nedziest mūžam” atklāšanu P.Stradiņa skolas Kamīnzālē. Turpinājumā, plkst. 10.30, skolas dārzā tiks atklāta simtgades pīlādžu aleja. Plkst. 11 pie novada domes tiks klāts baltais galdauts, sarīkojumu kuplinās Kokneses kapela “Aizezeres muzikanti” un Viesītes deju kolektīvs “Danceri”. Plkst. 18 kino zālē būs iespēja noskatīties Kristīnes Želves filmu “Mērijas ceļojums”. Ieeja brīva.

LA.lv