×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
5. septembris, 2013
Drukāt

“Baltā nakts” atver durvis
. 57 mākslas projekti bez ieejas maksas

ReklāmfotoReklāmfoto

Jau astoto reizi vērot, iedziļināties un baudīt visdažādākās kultūras norises aicina mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts”. Naktī no 7. uz 8. septembri ar devīzi “Atver durvis!” tā dažādās Rīgas vietās: Vecrīgā, Centrāltirgū un Spīķeru kvartālā, pilsētas centrā, Sarkandaugavā, Teikā, Šmerlī, Vecmīlgrāvī un Pārdaugavā piedāvās 57 projektus bez ieejas maksas.

 

“Latvijas Avīze” piedāvā savu ceļvedi dažādajos “Baltās nakts” žanros, starp kuriem ir gan mūzika, teātris, dzeja, performances un kino, gan multimediju un starpdisciplināri projekti.

 

 

Pilsētas centrā

Festivāla “Survival Kit” programma (12.00 – 24.00) Lāčplēša ielā 60. Festivāla apmeklētājiem tiks vērtas durvis uz nezināmo, metafizisko mākslas darbu pasauli. Iespēja piedalīties spēlē “Absurda epizode no revolūcijas” – katrs uz savas ādas varēs izjust revolūcijas eksotisko garšu, kļūstot par nozīmīgu revolūciju veidojošo elementu. Varēs baudīt kanādiešu “Fastwurms” koncertperformanci un psihodēlisku ceļojumu mūzikā “The Smoking Caterpillars” izpildījumā, avangarda sintīpopu, ko radīs apvienība “Dr. Klisicka laboratorija”, kas nodarbojas ar cilvēka esamības, dzīvības un nāves pētījumiem savā observatorijlaboratorijā Pokaiņu mežā, kā arī ASV mākslinieku “The Yes Men” piedāvāto patiesību filmā “Dow Does the Right Thing” (“Kā rīkoties pareizi”).

Ģertrūdes ielas teātrī 20.00 un 00.00 izrāde “Jēzus Kristus glābējs”. Režisores Elīnas Cērpas veidota versija par leģendārā vācu aktiera Klausa Kinska skatuves monologu, kas 1971. gadā satricināja Berlīnes publiku. Svarīga loma atvēlēta etnomūziķa Sinana Arata dzīvās mūzikas pavadījumam. Jāņem vērā, ka apmeklētāju skaits ir ierobežots.

Radoši informatīvajā telpā “Esplanāde 2014” 20.00 – 2.00 vairāki Eiropas un pašmāju mākslinieku projekti ar kopējo nosaukumu “Connecting Cities Network” piedāvās iespēju ieskatīties citā pilsētā, izmēģināt papildinātās realitātes deju, virtuāli izglābt ciemata iedzīvotājus, pabūt Sajūtu konteinerā un vērot grafiti radīšanas procesu.

Upīša pasāžā 15.00 – 3.00 SIA “Rīgas darbnīca” aicina visus, kurus saista praktiskas un noderīgas nodarbes. Šeit tiks atvērta velodarbnīca, restaurācijas un būvmākslas darbnīca, kā arī interjera elementu un rekvizītu darbnīca. Apmeklētāji varēs, piemēram, izveidot nestandarta otrreizējās pārstrādes velosipēdu vai restaurēt kumodi. Īpašas aktivitātes ģimenēm un bērniem laika posmā 15.00 –19.00.

 

Vecrīgā

Rīgas Doma dārzā 20.00 – 21.30 laikmetīgā deja un mūzika. Ērika Ešenvalda un Olgas Žitluhinas projekts “Saules taka”, kurā Rīgas kokļu grupas 30 kokļu skaņas savienojas ar kokļu kvartetu “Kārta”, flautu, sitaminstrumentiem, sintezatoru, balsi, kā arī tēlainu un reizē mūsdienīgu kustību rakstu ar breika elementiem. Savukārt izrāde “Ornaments. Krusteni, lecami” (20.30, 21.30), kurā horeogrāfs Krišjānis Sants kustību materiālu būvējis, balstoties uz latviešu jostu ceļošanas principiem. Iznākumā salikums – gan svešs, gan dziļi pazīstams un personisks. Izrādē piedalās Latvijas Kultūras akadēmijas laikmetīgās dejas horeogrāfijas 3. kursa studenti, muzikālo noformējumu veido koklētājas Laimas Jansones improvizācija.

Rīgas Mākslas telpā 15.00 – 03.00 “Vakuuma enerģija” piedāvā novērot masas rašanās brīnumu, Higsa lauka īpašību – piešķirt citām elementārdaļiņām masu. 20.00 – 21.30 japāņu dzejas lasījumi trīs valodās. Japāņu dzejnieces Konno Mari tankas un jaunākā autores dzeja. Japāņu bambusa flautu jeb “shinobue” spēlē Akihiro Hara un Keiko Hara. Reizē iespējams apskatīt arī XXV Vispārējo latviešu Dziesmu svētku un XV Deju svētku tautas lietišķās mākslas un dizaina priekšmetu izstādi “Dziesma top citādi”.

Rakstniecības un mūzikas muzeja 1. stāva Izstāžu zālē un 3. stāva Kinozālē 19.00 – 3.00 akcija “Māksla izkāpj no rāmjiem”, kuras pamatā ir ideja par muzejā glabāto, klasiķu radīto tēlotājas mākslas darbu atdzīvošanos ar dažādu laikmetīgās mākslas žanru starpniecību. “Pēdējā izstādē” 21. gadsimta mākslinieki radījuši laikmetīgas interpretācijas par savu 20. gs. kolēģu darbiem, bet instalāciju izstādē “Kurš ir tavs īstais Rainis?” ir atklātas piecas Raiņa sejas.

Svētā Jāņa baznīcā mūsdienu mūzikas koncerts ērģelēm, sitaminstrumentiem un balsij “Impresija. Miers. Mūzika”. Skanēs 2013. gada latviešu un Baltijas autoru darbi, kā arī Filipa Glāsa un Arvo Perta kompozīcijas. Atskaņo: soprāns Ieva Ezeriete, sitaminstrumentāliste Elīna Endzele, ērģelnieki Ilze Reine un Aigars Reinis.

 

Spīķeru kvartālā un Centrāltirgū
Baltan_4

Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” 14.00 – 3.00, Laikmetīgās mākslas centrā “kim?” “Sapņu laika kapsula”. Audioieraksta stacija – mobils itāļu mākslinieces Evas Frapičīni mākslas darbs, piepūšama gliemežvāka formas instalācija, kurā atrodoties tās dalībnieki uztic un atstāsta savus sapņus projekta arhīvam. Pasākuma laikā apskatāmas trīs izstādes: Kristapa Epnera personālizstāde, Ojāra Pētersona “Oranžais stūris” un Oļas Vasiļjevas “Cinq a Sept”. 20.00 – 22.00 koncertē grupa “Martas asinis”.

Rīgas Centrāltirgus sakņu paviljonā 20.00 – 3.00 muzikāla programma “Sakņu sakne sakņu paviljonā”. Jauni, bet jau sevi pierādījuši dzīvās mūzikas kolektīvi meklē skaņu sakni. Uzstājas: “Treeeye”, “Karmafree”, “The CoCo’nuts”, “Klibs taurenis”, “FunCoolio”, “Ca’ Mel”, “Gapoljeri”, “Pirmais kurss”.

Nevalstiskais teātris “Dirty Deal Teatro” 20.00 – 1.00 aicina uz spēli “Atmiņas tumsā”. Projektā apvienojas teatralitāte un spēlēm raksturīgās struktūras, sniedzot iespēju skatītājiem ne vien kļūt par izrādes dalībniekiem, bet pašiem radīt – caur priekšmetiem veidot asociatīvas atmiņas, katram spēlētājam dāvājot personisku pieredzi un sniedzot izvēli, kā veidot stāstu.

Spīķeru kvartālā Jauno mediju centrs “RIXC” piedāvā “Izspēlē spīķerus vakar, šodien, rīt” (14.00 – 3.00), katru pasākuma apmeklētāju aicina piedalīties sociālo spēļu veidošanas un mākslas un zinātnes darbnīcās. Vakarā – interaktīva urbānā videospēle uz lielā ekrāna, kā arī audiovizuālas performances.

 

Pārdaugavā

Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā 17.00 un 18.00 muzikāls uzvedums bērniem un ģimenēm “Piedzīvojums pasakā”. Stāsts par ganuzēnu, kurš, būdams jaunākais un vārgākais starp saviem brāļiem, ir visdrosmīgākais un dodas meklēt savus noklīdušos ganāmpulka lopiņus. Spēlē, dzied un izdejo Rīgas Kultūru vidusskolas dziedātāji un dejotāji, kā arī Mūzikas akadēmijas topošie mūzikas skolotāji. Savukārt vakarā 19.00 – 2.00 muzeju pārņems Latvijas Akadēmijas studenti – dažādas mākslas nozares savijot postmodernā rituālā. “Klauvēsim pie teātra mākslas durvīm, kamēr tās vērsies un atklās jutekļiem savas izcelsmes rituālās saknes. Piedalās “Bērnu un jauniešu teātris”, LKA topošie aktieri, LKA jauktais koris “Sola”, vairāki elektroniskās un eksperimentālās mūzikas pārstāvji un video mākslinieki.

Naivās mūzikas vakars Latvijas Naivās mākslas muzejā uz AB dambja (21.00 – 1.00). Piedalās grupa “Gaujarts”, ģitārists Reinis Jaunais un draugi, grupa “Band Mango” un “Origo Boys”. Paralēli aplūkojama Naivās mākslas muzeja ekspozīcija.

Kalnciema ielas kvartālā – “Vēlmju aka”. Ikvienam ir iespēja vērot un līdzdarboties multimediju mākslinieces Zanes Raudiņas, DJ Kosmodisks un ilustrāciju žurnāla “Popper” komandas kopīgajā performancē, kurā apvienotas interaktīvas video instalācijas, audio noformējums un “Live Drawing” vizualizācijas.

LU Botāniskā dārzā 18.00 – 00.00 projekts “Šķūnis”. Vecais koka šķūnis LU Botāniskā dārza teritorijā tiek ietērpts jaunās krāsās ar starptautiskās vasaras skolas (ISSP 2013) noslēguma darbu fotoprojekcijām, video instalāciju “Augošā māja”. Pusnaktij tuvojoties, apmeklētājus neparastā ceļojumā pa meža takām aicina grupas “Das Sonntags Legion” un “Tribes of the City”.

 

Sarkandaugavā un Vecmīlgrāvī

Balta_nakts_5Kultūras pilī “Ziemeļblāzma” 19.00 un 21.00 skatītājus aicinās pašmāju mākslinieki – mūsdienīgā uzvedumā “Brīvības sajūta baltā naktī” dzeja un dziesma sakausēta vienotā, skatuviski baudāmā tēlā, vēstot par mīlestību, vilšanos, prieku, šķiršanās sāpēm, cerību, sarkasmu, laimi, piepildījumu. Valta Pūces un Raimondas Vazdikas, Uģa Prauliņa un Ingas Gailes dziesmu cikli Daces Pūces režijā un videoscenogrāfijā, vokālās grupas “Putni” izpildījumā.

Sarkandaugavas rajona centrālajā daļā 17.00 – 00.00 “Apkaimes reinkarnācijas tunelis Sarkandaugavas kods” dzejas un gaismu šovs. Video projekcijas vedīs pilsētas romantikā un parādīs to, kas slēpjas aiz mūriem, skursteņiem un bruģa. 17.00 – 23.00 Takas starts, info punkts; 18.00–22.00 Āžu bulvāra “Ņurbuļošana”, multimediāla projekcija, dzejas lasījumi; 18.30 – 22.00 “Dzej–ismu” iela; 18.00 – 20.30 mākslas akcija “Atdzimšana”; 17.00 – 24.00 Takas noslēguma punkts.

17.00 Kultūras pilī “Ziemeļblāzma” britu žonglieru apvienības cirka izrāde “Lupatās”. Deviņi žonglieri, astoņdesmit āboli un tējas servīzes kopā uzbur nostalģijas pilnas mēmās ainas, kas liek domāt par cilvēciskiem konfliktiem, neatrisināmām attiecībām un angļu tējas dzeršanas rituālu. Mākslinieki apspēlē neizdošanās tēmu, tādēļ āboli aizdomīgi bieži krīt ārā viņu rokām.

Alekša skvērā 18.00 – 23.00 “Stereo 3D laika mašīnā – teleportācija”. Kāda bija Sarkandaugava agrāk – Rīgas urbānās un industriālās kultūras šūpulis? Kāda tā ir šodien un kāda tā var kļūt, ja cilvēki aktīvi līdzdarbojas apkaimes veidošanā? 3D stereo tehnoloģija ļauj izjust klātbūtnes efektu, līdz ar to ļauj ceļot laikā, apciemot neredzētas vietas, satikt cilvēkus no cita laikmeta.

 

VEF, Teikā un Šmerlī

Projekta “Jaunā Teika” pagalmā un dzīvokļos (Ropažu ielā 12) 20.00 – 00.00 “Jaunā Teika atver durvis baltajai naktij”. Lai mudinātu ikvienu baudīt smaržas, garšas, smieklu un mūzikas valdzinošo kokteili, dzīvojamais un biroju komplekss “Jaunā Teika” atver durvis “Baltajai naktij”. Etīžu uzvedumā “Jaunās Teikas” dzīvokļos apmeklētājus smīdina Rīgas improvizācijas teātris. Savukārt pagalmā uz lielās skatuves dvēseles stīgas iešūpo “Carnival Youth”, bet ar bardiskām melodijām pie rudens durvīm klauvē Dons.

Mākslas centrā “Totaldobže” (VEF teritorija) 19.00 – 3.00 audiovizuāls notikums “Urban poetry / Subatomic particles”. Dzejas slams un britu runātā vārda performance “Sairšana”. Piedalās: Ieva Balode, Lī Čepmens (LV/UK) “Trihars”, Kristaps Biters, Pēters Riekstiņš, Rihards Vītols (LV) “Voxels”, Laimons Zaks, “96wrld” (NL/LT) “Bīti un vizualizācijas”, “Mincīša ieraksti”, “OHMTEK”, “IRIN+KRIS” (LV).

Kinoteātrī “Cinamon” tirdzniecības parkā “Alfa” 20.00 – 1.00 īsfilmu festivāls “Starmetis”. Jaunu Latvijas īsfilmu festivāls, kura tēma ir “Vairāk, nekā tu gaidīji”, šogad norisinās pirmo gadu. Kopumā tiks demonstrētas līdz desmit īsfilmas, kas cīnīsies par “Grand Prix” titulu, kā arī iespēju iesniegt darbus vairākos starptautiska mēroga īsfilmu festivālos.

Galerijā “Ziema” (Ūnijas ielā 8) 19.00 – 3.00 muzikāls priekšnesums “12 collas”, kurā uzstājas Latvijas dabstepa mūzikas celmlauži: “SairaM”, “Vibe55”, “ViesacH”, “Breakfake”, “Onishi”, kā arī Edgara Ābeles personālizstāde “12 lūzumi”, kas stāsta par fiziskiem un garīgiem lūzumiem.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+