×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
25. jūnijs, 2013
Drukāt

Baltais āboliņš un stiebrzāles zālienā

baltais_abolins2

Vai zāliens, kurā aug baltais āboliņš, ir jāpļauj retāk, nekā tāds, kurā aug tikai stiebrzāles? Vai, bieži appļaujot, baltais āboliņš drīz neizzūd? 
A. Zandersone Cēsu novadā

 

Zemkopības zinātniskā institūta Selekcijas nodaļas vadītāja Sarmīte Rancāne skaidro, ka baltais āboliņš ir ļoti ātraudzīgs, diezgan strauji izveido ziedgalviņas dažādos līmeņos un arī ziedēšanas laiks ir izstiepts – daļa jau nozied, daļa vēl tikai grasās ziedēt. Bažām par to, ka, intensīvi pļaujot, baltais āboliņš nepaspēs nogatavināt sēklas un tāpēc pazudīs no zelmeņa, īsti nav pamata, jo tas vairojas arī veģetatīvi. Ļoti lielas vairošanās spējas piemīt savvaļas baltajam āboliņam – tas ir pieticīgs un ilggadīgs, sevišķi strauji savairojas vēsākās un mitrās vasarās. Kultūras jeb holandiešu āboliņam ir lielākas lapas, garāki lapu kāti, lielākas ziedgalviņas, taču tas nav tik ziemcietīgs, arī veģetatīvā vairošanās ir mazāk izteikta nekā savvaļas āboliņam.

Āboliņš ir gaismas prasīgs augs, drīzāk tas iznīks biezos zelmeņos, kur to stipri noēno gara auguma stiebrzāles. Protams, ir svarīgi, cik ziemcietīgi un noturīgi mūsu klimata ap­stākļos ir konkrētās šķirnes augi.

Viena no baltā āboliņa priekšrocībām parādās sausās vasarās, kad tā lapu zaļums izceļas uz stiebrzāļu fona. Seklās sakņu sistēmas dēļ stiebrzālēm sausā laikā ir traucēta barības vielu uzņemšana turpretī āboliņš, kā jau tauriņziedis, spēj saistīt gaisa slāpekli. Turklāt stiebrzālēm vasaras otrajā pusē mēdz uzmesties dažādas slimības – rūsas, plankumainības, kas rada dzeltenīgu, neveselīgu nokrāsu.

Tā kā par slāpekli baltais āboliņš prot parūpēties pats, to galvenokārt vajag mēslot ar fosfora un kālija mēslojumu. Tomēr tā sauktā starta deva par sliktu nenāks, vienīgās bažas, ka, tiekot pie lielākām slāpekļa devām, līdzās augošās stiebrzāles stipri sakuplos un baltais āboliņš nespēs ar tām konkurēt.

Veikalos parasti nopērkami jau gatavi maisījumi, kuros ir baltā āboliņa sēklas, bet tās var iegādāties arī atsevišķi un piejaukt pie stiebrzāļu maisījuma. Parasti pievieno aptuveni 5 %, reizēm līdz 10 % baltā āboliņa sēklu.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+