Analītiķi uzskata, ka atvaļinātā ģenerāļa Džona Kellija iepriekšējā militārā pieredze un autoritāte varētu veicināt lietišķāku gaisotni Baltajā namā.
Analītiķi uzskata, ka atvaļinātā ģenerāļa Džona Kellija iepriekšējā militārā pieredze un autoritāte varētu veicināt lietišķāku gaisotni Baltajā namā.
Foto – AFP/LETA

Baltajā namā jauns štāba priekšnieks 0

ASV prezidents Donalds Tramps nedēļas nogalē atlaidis kārtējo savas administrācijas amatpersonu, šoreiz Baltā nama aparāta vadītāju Reinsu Prībusu, kura vietā šodien pēc zvēresta došanas stājas līdzšinējais iekšzemes drošības ministrs Džons Kellijs.

Reklāma
Reklāma

Tramps meklē grēkāžus

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 107
Lasīt citas ziņas

ASV mediji atzīmē, ka Prībusa nomaiņa bija tikai laika jautājums, ņemot vērā prezidenta nievājošos izteikumus par viņu, un izsaka pieņēmumus par to, kas kļūs par nākamo grēkāzi. Kā viens no pirmajiem tiek minēts tieslietu ministrs Džefs Sešenss, kurš nokļuvis prezidenta nežēlastībā pēc savas atstādināšanas no izmeklēšanas pārraudzīšanas par Krievijas iejaukšanos 2016. gada prezidenta vēlēšanu procesā. Mēbeļu pārbīdīšana Baltā nama aparātā neko nedos, ja prezidents Tramps neatzīs, ka problēma nav Prībuss, bet viņš pats, atzīmē izdevums “The Wall Street Journal”. “Prezidenti kārto Baltā nama aparāta darbību pēc saviem ieskatiem,” raksta “WSJ”, “un Trampa aparātā ir haotisks juceklis, jo viņam, šķiet, tas ir pa prātam.” Pēc prezidenta nacionālās drošības padomnieka Džona Flinna, preses sekretāra Šona Spaisera un vairāku citu amatpersonu skandalozās atlaišanas analītiķi izsaka pieņēmumu, ka Džonam Kellijam, atvaļinātajam jūras kājnieku korpusa ģenerālim, varētu izdoties ieviest kādu kārtību Baltā nama aparāta darbībā. Pāris dienas pirms Prībusa atlaišanas par Baltā nama sabiedrisko attiecību direktoru tika iecelts bijušais Volstrītas finansists Entonijs Skaramuči, kurš jau paguvis paplašināt skandālu ar rupjībām un necenzētiem izteikumiem. Analītiķi uzskata, ka Kellija iepriekšējā militārā pieredze un autoritāte varētu veicināt lietišķāku gaisotni Baltajā namā. Ģenerāļa Kellija pēdējais amats pirms atvaļināšanās no armijas bija ASV Dienvidu pavēlniecības vadība, pārraugot arī kontrabandas ceļus no Vidusamerikas un Dienvidamerikas.

Ģenerālis Kellijs strādājis bez trokšņošanas

CITI ŠOBRĪD LASA

Baltā nama aparāta jaunieceltā vadītāja Kellija palīgi atzīmē, ka viņš bijis viens no prezidenta rosinātās stingrākas imigrācijas politikas galvenajiem atbalstītājiem. Novērotāji atzīmē, ka Trampa prezidentūras vētrainajā pirmajā pusgadā Kellijs palīdzējis skaidrot un publiski aizstāvējis bargāku noteikumu ieviešanu imigrācijas jomā. Kad prezidents Donalds Tramps teica uzrunu ASV Krasta apsardzes akadēmijas kursantu izlaidumā maijā, viņš saņēma kā dāvanu ceremoniālu zobenu, ko turpat blakus esošais iekšzemes drošības ministrs Džons Kellijs ieteica “lietot pret presi”, raksta izdevums “Politico”, piebil-
stot, ka neviens neuzskatīja, ka atvaļinātais ģenerālis to domātu nopietni. Taču “uzbrauciens” medijiem, kurus prezidents mēdz vainot vai visās savās problēmās, liecina par zināmu viedokļu kopību ar valsts galvas izraudzīto Baltā nama aparāta vadītāju. ASV Imigrācijas un muitas dienesta bijušais direktors prezidenta Džordža Buša jaunākā administrācijā Džons Toress uzskata, ka Kellijs varētu būt ieinteresējis prezidentu Trampu ar savu lietišķo un cītīgo nodošanos darbam bez trokšņošanas un pievēršanās blakuslietām, pildot savus uzdevumus un virzoties uz priekšu. Ģenerālis Kellijs palika prezidenta pusē arī tad, kad Trampa pēkšņais rīkojums par imigrantu neielaišanu no vairākām musulmaņu valstīm izraisīja paniku un jucekli ASV un ārvalstu lidostās. Prezidents Tramps, kurš pusgada laikā nav spējis gūt nekādus politiskus panākumus, uzslavējis Kelliju par viņa pūliņiem nelegālās imigrācijas ierobežošanā, īpaši par ASV dienvidu robežu. Pagājušajā nedēļā, kad Kongresā izgāzās republikāņu mēģinājums atcelt prezidenta Obamas laikā pieņemto veselības aprūpes plānu, tomēr tika apstiprināts Trampa projekts par žoga būvi Meksikas pierobežā. Vēl pirms paziņojuma par Kellija iecelšanu par Baltā nama aparāta vadītāju prezidents Tramps uzslavēja viņa “spīdošo darbu” iekšzemes drošības ministra amatā. Vairāku Eiropas valstu lidsabiedrību un lidostu vadītāji pauduši neapmierinātību ar Kellija jūnijā izziņotajām papildu drošības pārbaudēm 280 starptautiskajās lidostās, kur notiek lidojumi uz ASV.

“Zoodārzā” jāievieš kārtība

Ģenerālis Kellijs iecelts Baltā nama aparāta vadītāja amatā, lai ieviestu kārtību un disciplīnu, taču ir jautājums, vai šis “zoodārzs”, kur par ietekmi uz Trampa lēmumiem sīvi cīnās prezidenta padomnieki Stīvs Benons, Roberts Makmāsters, Džareds Kušners (Trampa meitas Ivankas vīrs), Donalds Tramps jaunākais un citi, ir savaldāms, raksta avīze “The Washington Post”.

Spriedzi un nervozitāti Baltajā namā vairo Kongresa abu palātu un īpašā prokurora Roberta Millera sāktā izmeklēšana par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā. “Kellijs ir neticami disciplinēts cilvēks, kurš varētu ieviest kārtību, ja zoodārza iemītnieki ievēro uzvedību,” uzskata Centrālās izlūkošanas pārvaldes bijušais direktors Džons Maklaflins, kurš ieņēmis amatus septiņu prezidentu administrācijās. “Briesmas rada tas, ka Tramps paliks Tramps, kurš vadās no impulsiem,” atzīst Maklaflins. Analītiķi norāda, ka Kellijs nepieder nevienai Baltā nama grupai, kas cīnās par ietekmi. Viņam ir cieša saikne ar valsts sekretāru Reksu Tilersonu, aizsardzības ministru Džimu Matisu un nacionālās drošības padomnieku Robertu Makmāsteru, šim četriniekam veidojot stabilizējošu ietekmi Trampa administrācijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.