×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. augusts, 2012
Drukāt

“Baltajā sarakstā” iekļūst gan “Latvenergo”, gan “Rimi Latvija”

Foto - LETAFoto - LETA

Tā dēvētajā baltajā sarakstā jeb padziļinātās sadarbības programmā iekļauta gan energokompānija AS “Latvenergo”, gan mazumtirgotājs SIA “Rimi Latvija”, gan būvuzņēmums SIA “Arčers”.

Šos un vēl četrus uzņēmumus – atkritumu apsaimniekotāju SIA “Getliņi Eko”, ūdensapgādes, apkures un dārza preču vairumtirgotāju SIA “Akvedukts”, biodīzeļdegvielas ražošanas un pārkraušanas kompleksu SIA “Bio-Venta” un krāsu, industriālo pārklājumu un ar krāsu produktiem saistītu preču izplatītāju SIA “Tikkurila” – šodien Finanšu ministrijā sveica kā pirmos uzņēmumus, kas iesaistījušies padziļinātās sadarbības programmā. Šī programma dos iespēju saņemt īpašu attieksmi un pretimnākošu sadarbību no valsts puses.

Sadarbības programmā iekļauto uzņēmumu pārstāvji šodien pauda gan atzinīgus vārdus par padziļinātās sadarbības programmas iedzīvināšanu, gan mudināja arī citas ministrijas meklēt risinājumus uzņēmumu atbalstam.

Gan šie septiņi uzņēmumi, gan citi, kas pieteiksies un tiks iekļauti “baltajā sarakstā”, saņems vairākas priekšrocības sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID).

VID ģenerāldirektora pienākumu izpildītājs Tālis Kravalis solīja, ka VID centīsies izpildīt nosacījumus, nodrošinot ātrāku programmas dalībnieku apkalpošanu. Kravalis uzņēmumiem vēlēja, lai tie pacelto latiņu noturētu augstu. VID amatpersona ir gandarīta, ka jau tik daudzi uzņēmumi ir atsaukušies piedāvājumam iekļauties sadarbības programmā.

Finanšu ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre atzīmēja, ka ar programmas iedzīvināšanu noslēdzies divu gadu darbs, kura laikā bija daudz diskusiju ar organizācijām un uzņēmumiem par šīs programmas attīstīšanu.

“Baltajā sarakstā” iekļautās energokompānijas “Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs pauda viedokli, ka uzņēmumam būt šajā sarakstā – “tas nav gods, tas ir pienākums”.

Savukārt uzņēmums “Rimi Latvija” atzīst, ka mazumtirdzniecība ir ar ēnu ekonomiku pārpilna un bija grūti ilgstoši strādāt aizdomu ēnā, taču tagad uzņēmumam, kas nepieļauj atkāpes, ir prieks būt šajā sarakstā.

“Getliņi Eko” savukārt pauda pateicību Finanšu ministrijai, kas pamanījusi, ka atkritumu nozarē, kur pelēkais sektors ir raksturīgs visā pasaulē, ir iespējama godīga nodokļu maksāšana.

Savukārt uzņēmums “Bio-Venta” padziļinātās sadarbības programmu novērtēja kā “pirmo ideju, kura realizējusies ar pozitīvu noti”.

Padziļinātā sadarbības programma tika sākta jūlijā, un tā izveidota ar mērķi veicināt ciešāku un efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātāju un nodokļu administrāciju, mazinot administratīvo slogu.

Kā ziņots, uzņēmumiem, kas būs ieguvuši Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieka statusu, būs iespēja atviegloti un ātri komunicēt ar VID un būs vairākas priekšrocības: pievienotās vērtības nodokļa atmaksa īsākā laikā, individuāls VID konsultants, savlaicīga informācija par VID konstatētajiem iespējamiem nodokļu nemaksāšanas riskiem, VID rakstiskas atbildes sagatavošana ātrāk nekā noteiktā kārtībā.

Lai nodokļu maksātājs tiktu iekļauts “baltajā sarakstā”, tam jāatbilst vairākiem pamatkritērijiem: saimnieciskā darbība tiek veikta ilgāk nekā pilnus trīs pārskata gadus un nodokļu parādu kopsumma nepārsniedz 100 latus. Darbinieku mēneša vidējie darba ienākumi pirmajos trijos gada ceturkšņos pēdējo četru ceturkšņu periodā līdz pieteikuma iesniegšanai nevar būt mazāki par 100% no vidējiem darbinieku ienākumiem valstī minētajā periodā attiecīgajā nozarē.

Lai iegūtu programmas dalībnieka statusu, nodokļu maksātājs vai tā valdes vai padomes loceklis saistībā ar nodokļu maksātāja darbību nedrīkst būt atzīts par vainīgu noziedzīgā nodarījumā par krāpšanu, kontrabandu, neatļautām darbībām ar muitošanai pakļautām precēm vai citām vērtībām, uzņēmējdarbību bez reģistrēšanas un bez atļaujas (licences), izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Pēdējo trīs pārskata gadu laikā nodokļu maksātājs nedrīkst būt sodīts par nodokļu normatīvo aktu pārkāpumu, saistībā ar kuru budžetā papildu iemaksājamās summas pārsniedz 6% no nodokļu maksātāja attiecīgā pārskata gada apgrozījuma. Lai tiktu iekļauts “baltajā sarakstā”, gada laikā pirms pieteikuma iesniegšanas nodokļu maksātājs nedrīkst būt veicis darījumu vai darījumus, kuru kopējā summa pārsniedz 1000 latu, ar tādu nodokļu maksātāju, kuram VID apturējis saimniecisko darbību.

VID uzskata, ka kritērijiem iekļaušanai tā dēvētajā baltajā sarakstā jeb dalībai padziļinātās sadarbības programmā varētu atbilst aptuveni 300 Latvijas uzņēmumu.

Nodokļu maksātājam, kas vēlas piedalīties programmā, elektroniski ir jāiesniedz pieteikums dalībai programmā, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmu. Ja nodokļu maksātājs atbilst visiem kritērijiem, Finanšu ministrija pieņem lēmumu par nodokļu maksātāja iekļaušanu programmā.

Turpmāk uzņēmumi, kas iekļauti “baltajā sarakstā”, tiks publicēti Finanšu ministrijas mājaslapā padziļinātās sadarbības programmas dalībnieku reģistrā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+