Baltās blusiņas siltumnīcā. Eh, ko darīt!? 0

“Kā cīnīties pret baltblusām siltumnīcā? Dzeltenais sēra pulveris nepalīdzēja…” 
Liesma A. Ventspilī

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Siltumnīcu baltblusiņa mīt uz nezālēm, uz savvaļas un kultūraugiem – dārzeņiem, puķēm, telpaugiem gan siltumnīcās, gan atklātā laukā. Turklāt uz augiem tā sastopama vienlaikus visās stadijās. Efektīvs bioloģiskais vai ķīmiskais apkarošanas līdzeklis, kas būtu iedarbīgs visās kaitēkļa stadijās, vēl nav atrasts. Baltblusiņa ir īpaši grūti apkarojams kaitēklis.

VAAD Augu aizsardzības departamenta Augu aizsardzības līdzekļu reģistrācijas daļas referente Anitra Prekele skaidro, ka kaitēkļa savairošanos tikai daļēji iespējams ierobežot. Šim nolūkam var veikt dažādus pasākumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pati nekaitīgākā un vienkāršākā apkarošanas metode – līmes vairodziņu izmantošana.

Baltblusiņām ir tieksme lidot uz dzeltenu krāsu, tāpēc to pievilināšanai var lietot dzeltenos, ar nežūstošu kukaiņu līmi noziestos vairodziņus, kas nopērkami dārzkopības preču veikalos. Vairogus izvieto siltumnīcā starp augiem. Tiesa, visus kaitēkļus šādi izķert neizdosies.

Kaitēkļa sadētās olas un kāpurus lapu apakšpusē apsmidzina ar bioloģisko augu aizsardzības līdzekli verticilīnu. Tas iegūts no sēnes Verticillium lecanii, preparāta optimālai darbībai nepieciešama +20…+25 °C temperatūra un augsts (80 – 85 %) gaisa relatīvais mitrums, pēc 7 – 10 dienām apstrādi veic atkārtoti. Jāņem vērā, ka šādi apstākļi nav piemēroti tomātiem (tiem optimāla ir +15…+25 °C temperatūra un 60 – 65 % gaisa mitrums). Paaugstinot siltumnīcā mitrumu, kas nepieciešams verticilīna darbībai, tiek veicināta slimību ierosinātāju (miltrasu, puvju, plankumainību) attīstība.

Izmanto SIA “Ciklaneda” un “Koppert B.V.” piedāvātos bioloģiskos līdzekļus – enkarsijas, enstripu, mirikalu. Tie ir spožlapsenītes (Encarsia formosa) un plēsēj­blakts (Macrolophus caliginosus) pupāriji, kas  iepriekš jāpasūta pie izplatītāja. Tie parazitē un iznīcina baltblusiņas kāpurus un nimfas uz siltumnīcu dārzeņiem un krāšņumaugiem.

Baltblusiņas ierobežošanai siltumnīcās atļauts izmantot: deci 2,5 (deva – 8 ml uz 10 l ūdens, ar to var apstrādāt 150 m2 lielu platību; drīkst lietot divas reizes sezonā, nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 5 dienas); fastac 50 vai kestac 50 (deva 4 – 6 ml/100 m2, var lietot trīs reizes sezonā, nogaidīšanas laiks – 3 dienas); fitoekolu IF (lieto 2 % darba šķidrumu, sezonā atļauts veikt 4 apstrādes, piemēram, tomātus atkārtoti apsmidzina pēc 10 – 15 dienām); nīmazalu (sagatavo 0,5 % darba šķidrumu, tas ir, 50 ml/10 l ūdens, sezonā atļauts izmantot trīs reizes, nogaidīšanas laiks – 3 dienas).

Reklāma
Reklāma

Sēra pulvera un sēra sveču izmantošana siltumnīcās pret baltblusiņām nav visai efektīva, jo pēc apstrādes tās bieži atdzīvojas, turklāt apstrāde maz ietekmē kaitēkļa citas attīstības stadijas. Siltumnīcas dezinfekcija (izdedzināšana ar malto sēru) noderīga pret sēņu izraisītām slimībām un tīklērci.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.