×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
26. jūlijs, 2016
Drukāt

Balti plankumi uz zobiem: noskaidrojam, kā rodas, kā izvairīties un nomaskēt

Publicitātes fotoPublicitātes foto

RSU Stomatoloģijas institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas speciālisti ir novērojuši, ka pacienti bieži vien ir nepamierināti ar savu zobu estētisko izskatu, jo uz tiem ir redzami balti plankumi. Stomatoloģijas institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikas zobārste dr.Darja Ķīse skaidro šo plankumu rašanās iemeslus un sniedz padomu, kā no tiem izvairīties un kādas jaunākās metodes zobārstniecībā pielietojamas, lai tos maskētu.

Baltie plankumi var parādīties pēc ortodontiskās ārstēšanas pabeigšanas un brekešu noņemšanas. Dr.Darja Ķīse iesaka pacientiem, kuri veic ortodontisko ārstēšanu, pastiprinātu uzmanību pievērst mutes dobuma higiēnai, kas ir viens no nosacījumiem, lai ortodontiskās ārstēšanas laikā izvairītos no balto plankumu rašanās.

Baltie plankumi bieži ir kariozie bojājumi sākuma stadijā. Tie parasti parādās dzīves laikā. Bojājumam progresējot, tie mainās izmēros, krāsā, ar laiku veidojot defektu emaljā. Arī šajā gadījumā pacienti no tiem var izvairīties rūpīgi ievērojot mutes dobuma higiēnu un regulāri apmeklējot zobārstu un zobu higiēnistu.

Dr.Darja Ķīse skaidro, ka daļai pacientu ir novērojami hipomineralizācijas plankumi, kas redzami pastāvīgam zobam jau šķiļoties. Tie, savukārt, dzīves laikā nemainās un neprogresē. Baltie plankumi var rasties arī fluorozes rezultātā, kas ir pārmērīga fluora lietošanas rezultāts. Šajos gadījumos vienīgais risinājums ir tos maskēt ar mūsdienu zobārstniecībā pieejamām metodēm.

Parasti pacienti vēlas maskēt baltos plankumus, kad tie ir parādījušies uz priekšējiem zobiem, tādēļ līdz šim tika izmantota invazīva ārstēšanas metode, kas nozīmēja zoba audu urbšanu un plombēšanu, bieži vien pielietojot anestēziju. Tā neatgriezeniski skar zoba audus, tādēļ, sekojot jaunākajām tehnoloģijām zobārstniecībā, Stomatoloģijas institūta Terapeitiskās stomatoloģijas klīnikā ieviesta jauna metode- ICON sistēma.

Šobrīd RSU Stomatoloģijas institūts ir vienīgā klīnika Latvijā, kas piedāvā pacientiem veikt balto plankumu maskēšanu un likvidēšanu no zobu gludajām virsmām estētiskajā smaida zonā izmantojot ICON sistēmu. ICON sistēma ir vidusceļš starp profilaktiskiem pasākumiem un zoba audu restaurāciju ar urbšanu un plombēšanu. ICON sistēma ir neinvazīva metode, kur ārstēšana bez urbšanas palīdz saglabāt veselos zoba audus. Tai nav vajadzīga anestēzija un procedūra ir pacientam patīkamāka.

Kāds ir procedūras darbības efekts: gaisam un ūdenim zoba skartajā virsmā ar balto plankumu ir zemāks laušanas koeficients nekā zoba veselajos audos, kas rada neestētiskas krāsas izmaiņas. ICON sistēma pietuvina baltā plankuma skarto zoba virsmas ārējo izskatu veselās emaljas izskatam. Skartā zobu emalja tiek impregnēta (apstrādāta) ar inovatīvu materiālu, kā rezultātā tā kļūst estētiskāka, stiprāka un izturīgāka pret apkārtējiem kairinātājiem.

Šai metodei ir vairākas priekšrocības. Vizuāli redzams estētiskais efekts, jo 90% gadījumu emaljas caurspīdīgums atjaunojas. Nav nepieciešama anestēzija, urbšana un procedūra ir pilnīgi nesāpīga. Šo metodi var izmantot gan pieaugušie, gan bērni pastāvīgiem zobiem.

Pirms šīs procedūras ir nepieciešama speciālista konsultācija. Zobārsts individuāli informē katru pacientu par viņam piemērotāko ārstēšanas taktiku un īpatnībām balto plankumu maskēšanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+