×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
25. maijs, 2015
Drukāt

“Baltic Block” plaukst Sauleskalnā

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas cerība ir uzņēmumi, kas attīstās, pateicoties to radītāju intelektuālajām spējām.

Bloku piedzimšana

SIA “Baltic Block” atrodas netālu no Madonas, Sauleskalnā. Darbības sākumā tā ražoja paliktņus. Kad uzņēmēji konstatēja, ka tirgus šajā nišā ir piepildīts, viņi meklēja citus ceļus. Tāds tika atrasts šaurākā, inovatīvā specializācijā. Izrādījās, izmantojot modernāko tehnoloģiju, izdevīgāk Eiropas Paliktņu ražotāju asociācijas sertifikātiem atbilstošus koka klučus (blokus) saražot no mazvērtīgas koksnes ar inovatīvo karstās ekstrūzijas metodi.

Bloku ražošana sastāv no vairākām operācijām. Vispirms malku nomizo, tad to sasmalcina, tad āmurdzirnavās sasmalcina līdz nepieciešamā izmēra skaidai. Skaidas konveijera tipa kaltē izžāvē līdz 3% mitrumam un tad karstajā presē liela spiediena un sakarsēta tvaika ietekmē izveido nepieciešamā izmēra paliktņu blokus. Piedevām presēšana 180 oC temperatūrā sterilizē bloku un likvidē baktērijas. Šādā ceļā iegūti bloki lieliski aizstāj tradicionālo zāģmateriālu blokus. Kopumā presēto koka bloku priekšrocības ir vairākas. Klucīšiem ir zems mitrums, tie naglojot nešķeļas un labi notur naglas. Bloks ir dabai draudzīgs un atbilst jaunākajiem starptautiskajiem sanitārajiem standartiem. Detaļa ir elastīga, svars un izmērs precīzs. Izpētīts, ka paliktņu ražotājs, izmantojot karsti presētos blokus, samazina kopējos ražošanas izdevumus, jo samazinās izmaksas par paliktņu kaltēšanu un nav nepieciešama papildu apstrāde. Šobrīd “Baltic Block” ir pirmā šāda veida ražotne Ziemeļeiropā. Darbinieku uzņēmumam netrūkst. Kadru mainība ir zema un kandidāti stāv rindā. Lai to sasniegtu, tiek maksāta korekta alga, kas vidēji ir 1000 eiro mēnesī un godīgi nomaksāti nodokļi.

Mārketings

Uzņēmumā sākumā bija trīs ražošanas līnijas. Tad tas iegādājies ceturto un šogad uzstādīs piekto. Attiecīgi pieaudzis uzņēmuma produkcijas apjoms. Agrāk ražoja 5000 m3 mēnesī, bet tagad jau 6000 m3. Tomēr ekonomisko stāvokli pasliktina Krievijas un Ukrainas konflikta dēļ sakarsusī politikā situācija. Ražotne savu produkciju 95% apmērā eksportē. To pērk Vācijas un Holandes uzņēmumi, kas daudz tirgojās arī ar Krieviju. Krīzes dēļ transporta loģistika mainījusies un kravas transporta plūsma samazinājusies. Samazinoties plūsmai, samazinās paliktņu pieprasījums, un tas rada uzņēmumam milzīgus – 50 000 eiro – zaudējumus mēnesī.

Neskaidrības uzņēmējiem ir arī ar kredītiem. Šobrīd Eiropas Centrālā banka daudz dara, lai naudu no kontiem novirzītu ražošanā. EURIBOR likme ir stipri samazinājusies, par ko īpaši priecājas veco kredītu atmaksātāji. Tomēr jauno kredītu kopējā likme summāri ir palikusi tāda pati, jo bankas paaugstinājušas savu peļņas procentu. EURIBOR kāpjot (kas noteikti notiks), kredīti izrādīsies vēl dārgāki nekā bija.

Galvenajiem noieta tirgiem – Vācijai (50 – 60%) un Skandināvijai – pievienojusies Ķīna. Lai to sasniegtu, 2014. gada maijā “Baltic Block” piedalījās koksnes un koksnes izstrādājumu izstādē “Wood Guangzhou 2014”, kas norisinājās Ķīnas pilsētā Guandžou.

Kopumā “Baltic Block” paliktņu bloku ražotnē un koģenerācijas stacijā līdz šim investēti vairāk nekā 22 miljoni eiro, no kuriem līdzfinansējumu 2,7 miljonu eiro apjomā nodrošinājuši ES struktūrfondu līdzekļi. “Veiksmīga biznesa pamati ir sameklēt tukšāku tirgus nišu, kur nespiežas virsū kaimiņu konkurenti. Tikai tā var cerēt uz izrāvienu. Ja uzņēmējs sāk kopēt citus veiksmīgus konkurentus, viņš bojās savu biznesu un arī cita biznesu. Tukšāku biznesa nišu grūti atrast, daudz jābraukā pa pasauli, jāapmeklē izstādes, jātiekas ar kolēģiem. Tomēr tas ir to vērts. Šobrīd pasaules tirgū parādās paliktņi, kas presēti no gatavas masas. Mēs pētām šo iespēju, un varbūt tas būs mūsu nākamais izrāviens,” stāsta Andris Dombrovskis, SIA “Baltic Block” līdzīpašnieks.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+