×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
10. aprīlis, 2018
Drukāt

Gunārs Benga: Minoritāšu grupas 2044.gadā pārsniegs balto amerikāņu skaitu (12)

Foto: Reuters/Scanpix/LETAFoto: Reuters/Scanpix/LETA

Ietekmīgā ASV laikraksta “The Washington Post” interneta vietnē pirms kāda laika bija lasāms raksts par prezidenta Donalda Trampa politikas ietekmi uz prognozēto demogrāfisko situāciju ASV. Latvijas lasītājam neizpratni varētu raisīt pats raksta nosaukums – “Trampa imigrācijas plāns var ļaut baltajiem palikt ASV vairākumā vēl līdz pat pieciem gadiem ilgāk”.

Jā, tik tiešām. Balto eiropiešu izcelsmes amerikāņu īpatsvars ASV strauji samazinās. Pašreiz to ASV ir virs sešdesmit procentiem, taču ASV Tautas skaitīšanas biroja prognozes paredz, ka visas minoritāšu grupas, kopā ņemtas, skaita ziņā baltos amerikāņus pārspēs jau 2044. gadā.

Saskaņā ar “The Washington Post” veikto izpēti prezidenta Trampa izvirzītais plāns pārstrukturēt legālo imigrāciju varētu par vienu līdz pieciem gadiem atvirzīt dienu, kad baltie amerikāņi Savienotajās Valstīs kļūs par minoritāti!

Jau kopš pirmo eiropiešu koloniju dibināšanas Ziemeļamerikas kontinentā ASV vēsturiski veidojās kā valsts ar eiropeisku kultūru un dominējošu Eiropas izcelsmes pilsoņu lomu. Vēl 1950. gadā, kad sākas Korejas karš, “Diners Club” ļāva pirmo reizi norēķināties ar maksājumu karti un Volta Disneja studija laida klajā multiplikācijas filmu “Pelnrušķīte”, baltie eiropieši veidoja ap 90% no ASV iedzīvotājiem. Līdz pat 1965. gadam ASV imigrācijas politika tika veidota tā, lai veicinātu svaigu eiropiešu asiņu, it īpaši no Ziemeļeiropas un Rietumeiropas, pieplūdumu.

Liberālisma un kreiso ideju apdvestajā pilsonisko nemieru, hipiju un pretkara kustības laikā pieņemtais 1965. gada Imigrācijas un pilsonības akts ieviesa kardinālas izmaiņas šai kārtībā un krasi palielināja ieceļošanu no citām zemeslodes daļām. Apvienojumā ar ļoti toleranto attieksmi pret nelegālajiem ieceļotājiem, kuru skaits ASV mērāms miljonos, tas ir viesis vērā ņemamas izmaiņas ASV sabiedrībā un radījis neapmierinātību daudzos.

Tādēļ arī viens no prezidenta D. Trampa priekšvēlēšanu kampaņas stūrakmeņiem bija legālās imigrācijas ierobežošana un cīņa pret nelegālo imigrāciju. Baltais nams publiskojis plānu, kurš, ja tas tiktu īstenots, ierobežotu iespējas ASV dzīvojošajiem imigrantiem iegūt pastāvīgās uzturēšanās atļaujas jeb “zaļās kartes” arī saviem ģimenes locekļiem un atceltu t. s. diversitātes vīzu programmu, kuras ietvaros uzturēšanās atļaujas tiek piešķirtas izlozes kārtībā nejaušiem kandidātiem, kam bieži vien ir tikai minimālā izglītība un prasmes. Daži no šādā veidā ieceļošanas atļauju ieguvušajiem ir kļuvuši bēdīgi slaveni ar ASV teritorijā izdarītiem skaļiem noziegumiem.

Savā gada atskaites runā Kongresam prezidents Tramps paziņoja, ka ir pienācis laiks pāriet pie sistēmas, kas veicina to cilvēku pieplūdumu, kas ir prasmīgi, vēlas strādāt, vēlas dot labumu sabiedrībai un ir gatavi mīlēt un cienīt zemi, kurā ieceļo.

Aptaujas liecina, ka etniskās minoritātes un imigranti tradicionāli atdod savas balsis par Demokrātu partiju, kas visu veidu minoritāšu tiesības ir padarījusi par savas politikas stūrakmeni, tādēļ ir saprotama Demokrātu partijas sīvā pretestība šai Trampa iniciatīvai. Plāna kritiķi apgalvo, ka tas kavēšot ASV ekonomikas attīstību, jo uzskata, ka jebkādu ieceļojošo migrantu skaits tiešā veidā veicina ekonomikas izaugsmi.

Protams, izskan arī vairāk vai mazāk klaji apvainojumi rasismā. Blogā citētais ekonomists Maikls Klemenss, kurš ir noskaņots kritiski, apgalvo, ka šis esot pēdējo simts gadu laikā lielākais mēģinājums ietekmēt ASV nākotnes veidolu, bloķējot latīņamerikāņu un afrikāņu imigrāciju. Nākotnes ASV tādējādi būšot daudz mazāk meln-ādaino, nekā tas notiktu, ja paliktu spēkā līdzšinējā kārtība.

Jāpiebilst gan, ka galvenais dzinulis paredzamajai sabiedrības “diversifikācijai”, kā tas tiek dēvēts, ir ne tik daudz imigrācija, cik augstā ASV jau apmetušos latīņamerikāņu jeb latino dzimstība. Latīņamerikāņu skaits arī absolūtos skaitļos pieaug, kamēr balto amerikāņu skaits samazinās.

“Washington Post” interneta vietnē citētais demogrāfijas eksperts Roberto Suro apgalvo, ka neatkarīgi no tā, kas notiks ar imigrācijas politiku ASV, nākotni pārmainīt vairs nav iespējams. “Prezidents tur neko nevar darīt,” viņš saka, “ja jūs uztrauc tas, ka amerikāņi kļūst mazāk balti, ir jau par vēlu.”

 

Gunārs Benga, biznesa vadības maģistrs

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. ASV ir hana, pec 2044 gada bus markistiska valsts, lejupslides spirale, Latinamerika parsvara ir sausmu bedre, pat naftu bagata Venecuela ir marksistiska sausmu bedre, vini nespej vadit neko. Ta ka pasaules nakotne – krievija, Kina.

  • vanjkinietis uztraucas ka aamurika buushot marksistiska valsts, un tais pashaa laikaa slavina divas jau tagad slimi marksistiskas valsteles – sarkano vateniju un kjiinu.

   Tu, debiilais vanjka, kaut kaa sashkjiro tos savus propagandas breecienus, citaadi galiigi stulbi jau saac murkshkjeet.

 2. Baltie purni amerikaa ir okupantu imigranti. Un taa nu nemaz nebuus nekaada skaade, ja shamie kljuushot mazaakumaa.

 3. “Latīnamerikāņu skaits arī absolutos skaitļos pieaug, kamēr balto amerikāņu skaits samazinās”
  Gunār! Mazs labojums (netikai Jūsu teiktajam, bet arī “Washington Post”am)(ka arī mūsu prezidentam). Nav tāda rāse kā “Latīņamerikāņi”. Latīnamerikāņi ir no visām rāsēm – gan baltie, brūnie (iedzimtie), melnie, pat “dzeltenie” (sevišķi daudz no Japānas). Arģentīnā, Urugvajā un tepat Florīdas Kubieši vairums pieder pie baltās rāses. Nav arī tā ka tikai baltie ir čaklīgi un strādīgi. To pašu var pateikt par daudziem nebaltajiem. Ķīnieši, Japāņi un Indieši sevišķi ir čaklīgi, strādīgi. Ģimene viņiem ir ļoti no svara, ka arī izglītību. Ja būs tā ka uzsvars ieceļošanai būs uz augstāku izglītību un ko viņi var dot Amerikai, tad tieši no Āzijas būs lielāka izvēle. Starp maniem bijušajiem studentiem tieši Āfrikani bija vislabākie studenti. Tas nu tā. Mazlietiņ “mītu” izkliedēšanai.
  Ar cieņu,
  Florīdiets

  • Jā . ķīnieši,vjietnamieši ,indieši…par āfriku, programas ietvaros jau atlasa tos spējīgākos …Kā ar pašmāju āfrikāņiem….tiem citas vērtības.

  • Jāraksta sūdzība WaPo, lai beidz viltus ziņas tiražēt. 😀
   Gan jau ka amīšiem ir skaidra starpība starp indiešu programmētāju un eritrejas pirātu.

 4. Nu, un? It kā nebaltie būtu ar kaut ko sliktāki vai baltie ar kaut ko labāki. Tomēr idiņu dzimtenē dziesmas kā parasti, labāk būtu domājuši par ekonomiku, nevis par savu ierasto rasismu. Vai 2044.gadā Latvija vēl pastāvēs? Lūk, ir tas jautājums, ar kuru jums būtu jāiedarbina savi prāti.

 5. Tanī pašā gadā krievu etniķu savā Impērijā būs zem 50%.

 6. Cik saprotu, šī “domraksta” jēga ir biedēt lasītājus ar faktu, ka amerikā kļūst arvien vairāk tumšadainu cilvēku.

  • Tu nepieminēji dzeltenādainos, rasist !

  • Par to rakstīja jau pirms trim gadiem. Tagad avīzēs tas ir pacelts tādēļ, ka kreisie mēģina Trampam piesiet rasismu par imigrācijas ierobežošanu. Tramps: “Mums nevajag vākt no visas pasaules salašņas un teroristus, bet vajag vākt foršus un valstij noderīgus cilvēkus”. Liberāļi: “Kvīiiii!!! Rasisms! Tramps melnos ienīst!!!”. Jautājums – kurš te ir patiesais rasists? Zaļo karšu loterija ietver arī Eiropas valstis, ja kas.

   • Abet trampipeliitis pats ir pasaules salashnja un terorists. Shamais nav Amerikas pamatiedziivotaajs. Taa kaa lai pako pekeles un pis prom atpakalj uz UK vai no kurienes jau taa smerdelja senchi uz Ameriku atliida. Baltajiem Amerikaa nav jaabuut vispaar nemaz.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+