Kultūra
Mūzika

“Baltijas ceļa” izjūtas Liepājā 1


Grupas “Bur mani” etnodžeza programmā veiksmīgi apvienotas latviešu tautasdziesmas ar džezu un populāro mūziku.
Grupas “Bur mani” etnodžeza programmā veiksmīgi apvienotas latviešu tautasdziesmas ar džezu un populāro mūziku.
Publicitātes foto

Nedēļas nogalē atkal ir īpašs iemesls posties uz Liepāju – piektdien, 18. augustā, plkst. 19 festivāla “Via Baltica” ieskaņā pašā pilsētas centrā romantiskajā “Romas dārza” pagalmā skanēs jaudīgās un niansētās balss īpašnieces Elzas Rozentāles un grupas “Bur mani” etnodžeza programma, kas veiksmīgi apvieno latviešu tautasdziesmas ar džezu un populāro mūziku.

Svētdien, 20. augustā, plkst. 19 “Promenade Hotel” Hika zālē būs iespēja noklausīties latviešu un lietuviešu sadarbības rezultātā tapušu programmu “Skaņu pilis”, kurā apvienojušies latviešu soprāns Gunta Gelgote, kas dzīvo Viļņā, kopā ar lietuviešu flautistu Ģiedri Gelgotu un latviešu pianisti Aiju Kuzmani. Pēc festivāla pasūtījuma tapuši trīs latviešu un lietuviešu komponistu – Mārtiņa Viļuma, Lauras Gustovskas un Onutes Narbutaites – jaundarbi, kas pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Kuldīgā, Liepājā un Rudbāržos. Sestdien, 19. augustā, būs lielisks iemesls atkal iegriezties senatnības auras apdvestajā Kuldīgā, kur plkst. 15 Mākslas namā ar oriģinālkompozīcijām ar tautasdziesmu vārdiem uzstāsies trio “Piano Voice Beat” (pianists Gļebs Beļajevs, kahona virtuozs Pāvels Račiks un soprāns Madare Ivane). Festivāla iedvesmotāja un rīkotāja muzikoloģe Dace Bluķe stāsta, ka viņu filozofija ir uzkrāto akadēmisko zināšanu apvienošana ar mūsdienu tēliem, uzskatot, ka jārunā mūsdienu auditorijai saprotamā valodā. Savukārt nesen pēc rekonstrukcijas atvērto Kuldīgas mūzikas skolas vēsturisko ēku plkst. 18 ieskandinās programma “Skaņu pilis”. 22. augustā plkst. 19 Rudbāržu muižas Varoņu zālē būs iespēja noklausīties Guntas Gelgotes un Ģiedra Gelgota variētu programmas “Skaņu pilis” versiju. Savukārt pašā Baltijas ceļa 28. gadadienā 23. augustā plkst. 19 “Promenade Hotel” Hika zālē viesosies leģendārais, Eiropā vecākais senās mūzikas ansamblis, 1972. gadā dibinātā igauņu mūziķu grupa “Hortus Musicus” un tā mākslinieciskais vadītājs, talantīgais vijolnieks un diriģents Andress Mustonens.

Liepājas muzejā un nupat durvis vērušajā galerijā “Romas dārzs” jau šobrīd apskatāma Baltijas valstu laikmetīgās mākslas izstāde “Ceļš”, kas apvieno dažādu paaudžu autorus ar atšķirīgiem izteiksmes veidiem un pieredzēm. Tajā vairāk pārstāvēti lietuviešu mākslinieku darbi – piemēram, Jurga Užkurnīte radījusi spēcīgu, dedzinātā kokā veidotu darbu “Neuzrakstītās vēstules”, kas veltīts lietuviešu partizāniem, bet Aušra Jasjukevičūte atradusi savdabīgu veidu, kā izstāstīt savas dzīves notikumus – iekausējot un piekausējot tos metāla lodei.

 

KO VĒL VĒRTS PIEDZĪVOT FESTIVĀLĀ “VIA BALTICA”

* Latvijas neatkarības tēmai veltīta vēsturiska izstāde “Latvija 1939 – 1991: no okupācijas līdz brīvībai” (Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos”).

* Kino sadaļa – “Senekas diena” (spēlfilma, Latvija, Lietuva, Igaunija), “Savējie sapratīs” (dokumentāla filma, rež. Kristians Luhaers, Mareks Bērents, Igors Linga) , “Degošais” (dokumentāla filma, rež. Jānis Putniņš).

* Noslēguma koncerts 26. augustā plkst. 21 Liepājas pludmalē.

LA.lv