×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
11. novembris, 2015
Drukāt

“Baltijas ceļa” monētai panākumi prestižā konkursā, pretendēs uz “Gada monētu”

Foto: LETAFoto: LETA

Prestižajā konkursā “The Coin of the Year” (“Pasaules gada monēta”) Latvijas Bankas 2014. gadā izlaistā Baltijas ceļa 25 gadu jubilejai veltītā monēta atzīta par labāko pasaulē nominācijā “Labākais mūsdienu notikumu atspoguļojums”, LA.lv pastāstīja LB pārstāvis Jānis Silakalns.

Konkursa finālā dažādās kategorijās par uzvarējušām atzītās monētas sacentīsies par “Pasaules gada monētas” titulu. Otrajai kārtai žūrija izraudzījās desmit monētu, t.sk. monētu “Baltijas ceļš”, bet uzvarētāju plānots publiskot 2016. gada janvārī.

Konkurss “Pasaules gada monēta” monētu mākslā ir līdzvērtīgs “Oskara” piešķiršanai kinomākslā, atgādina Silakalns. Latvijas Banka šajā konkursā piedalās regulāri un ar labiem panākumiem. Nozīmīgākais no tiem – 2010. gadā par labāko zelta monētu un “Pasaules gada monētu” tika atzīta zeltā kaltā “Latvijas monēta”. Kopš 2000. gada balvas dažādās nominācijās guvušas arī monētas “Millennium”, “Liktenis”, “Brīvības cīņas” un “Miglā asaro logs”. Pērn konkursā par gada labāko sudraba monētu pasaulē tika atzīta Latvijas Bankas 2013. gadā izlaistā monēta “Rihards Vāgners” – veltījums komponistam 200. dzimšanas dienā un piemiņa viņa rosīgajam Rīgas periodam.

Baltijas ceļa jubilejai veltītās 5 eiro sudraba kolekcijas monētas, kura joprojām ir pieejama iegādei Latvijas Bankas kasēs, grafisko dizainu veidojis Visvaldis Asaris, bet ģipša modeli – Ligita Franckeviča; tā kalta Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande).

Monētas sižets veltīts pasaules mērogā unikālai akcijai 1989. gada 23. augustā, kad aptuveni 2 miljoni baltiešu sadevās rokās 600 km garā ķēdē, kas uz 15 minūtēm savienoja Tallinu, Rīgu un Viļņu. Šī akcija pievērsa visas pasaules uzmanību vēsturiskajai netaisnībai un apliecināja, ka brīvības un neatkarības ideja Baltijas tautu prātos un sirdīs ir dzīva. Nevardarbīgās cīņas leksikonā Atmodas, Tautas frontes, Dziesmotās revolūcijas ietverto vēstījumu nu papildināja vēl viens tautu gribas un sapņu apliecinājums – Baltijas ceļš. Tas bija kā neformāls referendums, kas okupācijas varai skaidri nodemonstrēja Baltijas tautu vienotību vēlmē atgūt brīvību un atjaunot reiz atņemto neatkarību.

Uz monētas redzama pīne ar tajā ievītām lentēm triju Baltijas valstu karogu krāsās, kā arī koka stumbrs ar saknēm.

Latvijas Banka kopš 1995. gada izlaidusi 98 lata jubilejas un piemiņas monētas un 10 eiro monētas, ko saskaņā ar vienoto Eiropas metodoloģiju saucam par kolekcijas monētām. To veidošanā piedalījušies vairāk nekā 40 Latvijas mākslinieku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+