×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
18. augusts, 2014
Drukāt

Baltijas ceļš vēsturiskā un mūsdienu ģeopolitikas perspektīvā (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Birojs Rīga 2014 izsludinājis pieteikšanos starptautiskai konferencei par Baltijas ceļa nozīmi un komunisma sabrukumu “Pēc gadsimta ceturkšņa. Baltijas ceļš un totalitārā komunisma sabrukums: Eiropas kopīgās atmiņas un politiskās iedvesmas avots”, kas risināsies 21. un 22. augustā.

Konference veltīta Baltijas ceļa 25. gadadienai un tās mērķis ir aplūkot totalitārā komunisma sabrukumu gan tā vēsturiskajā, gan mūsdienu ģeopolitiskajā perspektīvā. Konferenci rīko nodibinājums Rīga 2014, Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Latvijas Republikas Ārlietu ministriju un Konrāda Adenauera fondu.

Konferences pirmajā dienā Latvijas Universitātes Lielajā aulā notiks diskusija par Baltijas valstu un Austrumeiropas valstu izvēlētajiem attīstības modeļiem un sasniegto divdesmit piecos gados kopš Baltijas ceļa, kā arī analizētas galvenās mācības, kas jāņem vērā šodienas ģeopolitiskajā realitātē.

Konferences otrā diena norisināsies Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ekspozīcijā “Stūra māja. Lieta Nr.1914/2014” Brīvības ielā, un iedalīta divos tematiskajos blokos. Pirmais veltīts indivīda statusam totalitārā režīmā, viņam iespējamajiem izvēles variantiem – sadarbību, pielāgošanos vai pretošanos. Otrais bloks skars šobrīd ļoti aktuālās Eiropas kopējās atmiņas problēmas. Pēdējās desmitgades ir parādījušas, ka vienlīdzīgas attieksmes veidošana pret komunisma un nacisma noziegumiem ir viens no galvenajiem šobrīd topošās Eiropas kopējās atmiņas izaicinājumiem.

Konferencē piedalīsies 32 dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Vācijas, Ukrainas, Polijas, Spānijas, Francijas Bulgārijas, ASV un Šveices, tostarp Vācijas Bundestāga prezidents Norberts Lammerts, bijusī Latvijas Republikas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, Krimas tatāru nacionālās kustības līderis Refats Čubarovs, Ratgersa universitāte (ASV) Politikas zinātņu departamenta vadītājs Jans Kubiks, politologs, Eiropas Parlamenta deputāte, Igaunijas Tautas frontes (Rahvarinne) dibinātāja Marju Lauristina, ekonomists un politiķis, Varšavas Ekonomikas augstskolas profesors Lešeks Balcerovičs, politikas zinātniece un komentētāja Vita Matīsa, bijušais Krimas tatāru tautas padomes Medžlisa priekšsēdētājs, Ukrainas parlamenta deputāts Mustafa Džemiļevs.

Konferences noslēgumā, 22. augustā plkst.18, Stūra mājā notiks Eiropas staļinisma un nacisma upuru atceres brīdis, noliekot svecītes pie Gļeba Panteļejeva veidotās piemiņas zīme “Melnais slieksnis”. Atceres brīdī uzrunas teiks ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, Rīga 2014 programmas tematiskās līnijas kurators Gints Grūbe un nodibinājuma Rīga 2014 vadītāja Diāna Čivle, piedalīsies arī Latvijas Universitātes jauktais koris “Juventus”. Atceres brīdī piedalīties aicināts ikviens, līdzi ņemot svecītes.

Konferences norises tiešraide tiks pārraidīta kultūras portālā www.riga2014.org, bet tās norises materiāli pēc konferences tiks publicēti drukātā formā.

Pieteikties dalībai konferencē iespējams līdz 20. augustam, rakstot uz epastu balticwayconference@gmail.com vai zvanot 67227555.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Interesanti kur tajā brīdī atradās šķēle,kargins ,zaharnijs,lavents, un citi šo laiku laimes lutekļi.

Draugiem Facebook Twitter Google+