×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. septembris, 2017
Drukāt

“Amerika ir vienīgais īstais Latvijas drošības garants.” Intervija ar Jāni Kukaini (36)

Pasaules Brîvo latvieðu apvienîbas (PBLA) gadskârtçjâs valdes sçdes oficiâlâ atklâðana. Rîgas Latvieðu biedrîbas nama Lîgo zâle, Meríeïa ielâ 13, Rîgâ. 27/09/2017 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas AvîzePasaules Brîvo latvieðu apvienîbas (PBLA) gadskârtçjâs valdes sçdes oficiâlâ atklâðana. Rîgas Latvieðu biedrîbas nama Lîgo zâle, Meríeïa ielâ 13, Rîgâ. 27/09/2017 foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avîze

Šodien Rīgā sākas Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) gadskārtējā valdes sēde. PBLA ir organizācija, kam arvien rūpējusi Latvijas drošība un ekonomiskā attīstība, latviešu valodas, kultūras un identitātes saglabāšana diasporā, un par paveikto un vēl iecerēto šajās jomās izvaicāju ilggadējo PBLA valdes priekšsēdi Jāni Kukaini.

Kopš Latvijas neatkarības atgūšanas PBLA misija arvien bijusi pievērst savu mītnes zemju politiķu uzmanību Latvijas drošības situācijai, un īpaši daudz ir darījusi Amerikas latviešu apvienība (ALA).

Jānis Kukainis: Amerika ir vienīgais īstais Latvijas drošības garants. Mēs, ASV dzīvojot kā ASV pilsoņi un būdami politiķu vēlētāji, varam ietekmēt procesus. Es varu iet uz Senātu vai Kongresa apakšpalātu un tikties ar savu kongresmeni vai viņa biroja cilvēkiem, izklāstīt viedokli, gan runājot ar viņiem, gan rak-stot vēstules. Esmu personīgi šogad divas reizes ticies ar savu kongresmeni Fredu Aptonu. ASV senators Gerijs Pīters ir piedalījies vietējo latviešu biedrību rīkotajās tikšanās reizēs Kalamazū un Detroitā. Es dzīvoju Mičiganas štatā. Kopā ar Latvijas goda konsulu Mičiganā Andri Lāci uzturam regulārus kontaktus ar Mičiganas nacionālo gvardi jeb zemessardzi. Tā jau kopš 1993. gada ir Latvijas Bruņoto spēku atbalstītāja. Latvijas karavīri regulāri brauc apmācībās uz Mičiganu. Augustā Latvijas bruņoto spēku virspavēlnieks ģenerālis Juris Kalniņš tikās ar tautiešiem Kalamazū latviešu biedrībā.

PBLA aktīvi seko līdzi procesiem saistībā ar notikušajām izmaiņām ASV administrācijā. Februārī nosūtīju personīgu vēstuli ASV prezidentam Donaldam Trampam, vēršot uzmanību uz Krievijas agresiju Austrumeiropā un nepieciešamību stiprināt ASV lomu NATO ietvarā un Baltijas valstu aizsardzībā.

Uzskatu, ka Baltijas drošība ir uzlabojusies, jo ASV aizsardzības budžets ir palielināts un Aizsardzības un Ārlietu ministriju vada ļoti kompetenti cilvēki, kas bez ilūzijām izprot drošības situāciju pasaulē un Baltijā.

PBLA turpinās saskaņot savu rīcību Latvijas drošības jautājumos ar Amerikas Latviešu apvienību un Latvijas Nacionālo apvienību Kanādā (LNAK). Kanādā daudz Latvijas labā ir paveicis kādreizējais PBLA priekšsēdis Mārtiņš Sausiņš un LNAK priekšsēdis Andris Ķesteris. Tagad Latvijā dien NATO karavīru bataljons no Kanādas.

Savulaik ierosinājāt rīkot Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumu (PLEIF), nu jau notikuši trīs – divi Latvijā un viens pērn decembrī Austrālijā. Kur rīkosit nākamos?

Austrālijas forums pulcēja apmēram 75 dalībniekus no septiņām valstīm, toskait piedalījās latvieši no Honkongas, Singapūras. Nākamgad forums notiks atkal Latvijā, šoreiz nevis Rīgā, bet Valmierā. Mana vietniece Kristīne Saulīte jau ir apmeklējusi Valmieru un Cēsis, un tur ir liela ieinteresētība darboties.

Bet tuvākais sarīkojums būs 26. oktobrī Čikāgā, kur norisināsies konference “Spotlight Latvia”, lai iepazīstinātu Amerikas uzņēmējus ar biznesa sadarbības iespējām ar Latviju. Šī konference būs kā PLEIF atzars. Tajā Latvijas lielākie un inovatīvākie uzņēmumi prezentēs savus produktus un pakalpojumus, kā arī tiks pārrunātas ekonomiskās sadarbības iespējas starp Latviju un ASV. Konference notiek galvenokārt par ASV latviešu ziedotiem līdzekļiem – naudu ir ziedojis advokātu firmas īpašnieks Ēriks Blumbergs, Galenieku ģimene, tāpat pēc Latvijas goda konsula Čikāgā Roberta Blumberga mudinājuma daudzi korporācijas “Lettgalia” locekļi.

Es arī tur pielieku savu roku, jo pazīstu daudzus Amerikas biznesa cilvēkus un aicinu viņus piedalīties. Mans brāļadēls Jānis Aleksandrs Kukainis vada vienu no uzņēmuma “Amazon.com” departamentiem, kur strādā daudzi tūkstoši cilvēku.

“Spotlight Latvia” notiks prestižas viesnīcas konferenču zālē, un tas nozīmē – Latvija ir prestiža valsts, un dalībnieki ir prestiži cilvēki. Roberts Blumbergs jūnijā bija atbraucis uz Latviju un Ārlietu ministrijā stāstīja Latvijas uzņēmējiem par to, kā sevi iepazīstināt ar ASV uzņēmējiem. Nevajag domāt, ka pēc vienas konferences uzreiz būs līgumi un pasūtījumi. Nē, sadarbības veidošana ir ilgtermiņa process, vispirms jāiepazīstas ar cilvēkiem, piemēram, inženieris satiekas ar fiziķi, ķīmiķi, mārketinga speciālistu, apspriež ideju, domā, kā to virzīt tālāk. Latvijā, manuprāt, cilvēki bieži tēlo, ka viņi jau visu zina (varbūt tā ir kāda mazvērtības kompleksa izpausme?). Nē, ir jāsaprot, ka pasaule ir pilna ar pulka gudrākiem cilvēkiem nekā esi pats, un, ja nezini, tad jājautā. Un pie sadarbības veidošanas priekšnoteikumiem pieder arī tas, ka arvien jāsmaida, jāvaicā “How are you?”, kaut arī tev būtu pilnīgi vienalga, kā šim cilvēkam klājas.

PBLA valdes sēdes atklāšanas reizēs bieži ticis pieminēts atbalsts Okupācijas muzejam.

PBLA ir lielākā ziedotāja no organizācijām Okupācijas muzejam – pavisam no tautiešiem ārzemēs kopš Okupācijas muzeja izveides ziedoti 9,5 miljoni dolāru, no tiem pieci miljoni ir nākuši no ASV un 3,5 miljoni – no Austrālijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (36)

 1. Irakā tagad ir droši,Lībijā arī,nerunāsim par Afganistānu,Sīriju.

 2. Kāpēc tie ārzemju latvieši ir sākuši pīties ar Rietumu sarkanajiem… Kas tā par nodevību un mīkstmiesību. Pretīgi skatīties.

 3. … @ pamela:

  … Bezabrene smok nost zem trollu izplatitas propagandas … ari PBLA parstavju vispareja sadarbosanas ar nomenaklaturas vecisiem’ nepalidz …!

  … Ja, jau 3000 nopirktie falsie k’omentari, un tikai 100 000 dollaru vertiba, kas tika izplatiti no Facebook 470 atseviskam adresem, pec sa briza informacijas, un, tikai pagaidam viena no trijam interneta vietam, parada trollu darbibas, apmerus ASV velesanu iznakuma iespaidosana, tad, kads varetu samers tik ‘atvertas Bezabrenes’ lieta, kur prevalentais LPSR okupantu iespaids rulle pat musu koalicijas divas partijas …

 4. Daudz jau darījuši ārzemj latvieši Latvijas labā agrāk.Tagad būtu jālīdz Latvijai ne mazāk ,ne materialā ziņā,bet politikā,valsts pārvaldē.
  Kukaiņa k-gs,KĀ jūs jūtaties Rīgā,kur tāpat kā LPSR laikā prevalēja okupantu val.,kā jūtaties,ka LV galvaspilsētu pārņēmuši okupanti un to pēcnācēji,kā jūtaties,ka vēl pēc 27 “neatkarības”gadiem tiek apmaksātas valsts skolas okupantu val.,kā jūtaties,ka Okupantu monstrs tiek lolots un kopts,bet Okupācijas muzejs nīkuļo,kā jūtaties,ka NAV pien'[acīga pieminekļa Gulaga cietušajiem,kā jūtaties,ka arvien kā 1945.g.latvietim jādodas trimdā,JO SAVĀ TĒVZEMĒ nevar atrast darbu BEZ !! okupantu val.utt.Mīļi čupojaties ar “bijušajiem”kuri vēl arvien pie varas un uzskatat,ka viss ir OK???Mēs turpinam smakt nebrīvē kungi un dāmas !!Jūs pat nevarat iedomāties kas būs pēc nākošām Saeimas vēlēšanām,jo ameriku,urbanoviču,vējoņu,lembergu utt.ir pa pilnam.Quo vadis Latvija?
  Bez ES,NATO,ASV mēs sen jau būtu “Latvija naša!”

 5. interesanti aiz okeana asv kads garants vienigais latvijas garants ir krievija kaimins kurs atlava latvijai aiziet neatkariba nelidzes asv garants ja peters-2 sagribes atgriezt atpakal savas zemes pie baltijas juras …..

 6. Klucis,pilnīgi noteikti pelnījis Šnobeļa prēmiju!
  Izrādās visās mūsu problēmās,ir vainojami amerikāņi,labi ka ne citplanētieši.

  • Izrādās, ka Tautas dzejnieka Imanta Ziedoņa, kura vārds piešķirts pat LNB zālei, brīdinājums ir izrādījies patiess:” Kultūras surogāts vazājas pa pasauli un meklē lētticīgos. Augstas materiālās kultūras zeme Amerika nebūt nevar lepoties ar atbilstošu dvēseliskās kultūras izkoptību. Vārds “jenkijs” visā pasaulē pazīstams kā labklājībā aprobežota, savā nekulturālībā uz kultūras nesēja misiju pretendējoša cilvēka simbols. Surogāts cenšas iespiesties tūkstošgados iedibinātajā skaistuma izpratnē, to samulsināt un sajaukt. Surogāts lien pa visiem kanāliem.” Ziedonis I. Raksti, 5. sējums / R.,Nordik 1996 / 239.lpp.

 7. KUR KRIEVS IELIEN, TUR POSTS – VIŅŠ VAIRS NEIET PROM????
  TIEŠI TĀ, AMERIKA IR VIENĪGAIS ĪSTAIS LATVIJAS DROŠĪBAS GARANTS!!! VISMAZ NERUNĀ VIENU UN NEDARA PAVISAM KO CITU!!! NEBAIDA AR SEVI BALTIJAS VALSTIS!

 8. Vēl viens pētījums, vēl viens apstiprinājums izvēlētā amerikanizācijas ceļa pareizībai! Lēnām, bet nenovēršami – Latvija ceļā uz “kukaiņciemu”. 1940.gads neatkārtosies:
  “Latvija lēnām pārvēršas par veco ļaužu zemi. Slēgtās skolas pārtop pansionātos, to savā jaunākajā pētījumā akcentē pētnieciskās žurnālistikas organizācija “Re:Baltica”, izpētot piecus scenārijus lēmumiem, kādai Latvijai būt nākotnē. Pēdējos gados valstī ik gadu atver vidēji sešus jaunus pansionātus.”

 9. Kukainim taisnība, ES mums palīdz finansiāli, bet militāri no Vācijas, Francijas vai kādas citas valsts neko nesagaidīsim. ASV ir vienīgais mūsu neatkarības garants, pateicoties viņiem 1940.gads vairs neatkārtosies. Kas attiecas uz emigrantiem no Latvijas kopš 1991.gada, atcerēsimies ka viņu lielā daļa ir krievi un no latviešiem prāva daļa ir padomieši (ne īsti latvieši). Ja latviskosim mūsu skolas, nogādāsim atlikušos oligarhus vēstures mēslainē un ieviesīsim NA ieteiktās reformas demogrāfijas jomā, tad arī emigrācija samazināsies.

  • Amerikāņiem vienmēr taisnība, to pat vecākais Berlīnes maratona 2017 skrējējs apstiprina:
   “Lācis dzīvo skaistā vietā Gaiziņkalna apkaimē. Viņš ar nožēlu secina, ka arī tur var labi redzēt: Latvijas lauki izmirst, daudzviet palikuši tikai pensionāri. “Tuvākie bērni dzīvo kādu septiņu kilometru attālumā. Mēs kā tauta ejam bojā. Tādēļ es biju pret Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai, jo sapratu, ka tas izraisīs cilvēku aizplūšanu,” sarunā ar žurnālu “Mājas Viesis” stāsta Lācis.
   Visvaldis Lācis: Latvieši vairs nesajūt briesmas (LA, 16.03.2017.)

 10. … Klucim kluca ‘kreisa’domasana … saistot Bezabrenes talako autanomiju ar ASV indianu likteni un parspileto 700 000 migrantu izcelosanu, daleji ari uz ASV … !!!
  … Novaksim veco komunistu un okupantu pretlatviskos un pretvaltiskos kadrus nakamajas velesanas, kas veicina TUA un parejas pretlatviskas ekonomikas politikas uzturesanu … un bremze demografiskas situacijas uzlabosanos …
  … Trolliem, kas seit darbojas jaatbild divi jautajumi:
  1. Cik no 700 000 aizbraukusiem ir isti latviesi, bijusi spiesti migret pretvalstiskas politikas del, bet ir lojali Satversmes garam…
  2. Kad trolli atzis savu vainu par: piedalisanos planota un izvesta latviesu iznicinasana, vismaz 4 000 000 divu komunistu varas okupacijas laika genocida del iztrukstoso autohtonas latviesu tautas un tas nacionalas valsts pilsonu zaudejuma … !!!
  … Pasaules taisnigie brec pec II Nirnbergas … !!!
  … Un beidziet slaktetos tautiesus apsaukat par fasistiem vai nacistiem, jo pirms okupacijas ta pat palidzeja visiem begliem apspiestiem, bez ierunas !!!
  … Katram individam un gimenei, katrai tautai vai valstij ir tiesibas sevi aizstavet, pec iespejas pat atriebties tiem kuri, pret Pasaules civilizacijas pienemtam konvencijam, ieveda okupetas tautas inteligences mezonigos slaktinus, necilveciskas izvesanas uz Sibiriju, spidzinasanu un necivilizetu izturesanos pret nelegali okupetas nacijas pilsoniem, parkapjot katru ccivilizetas pasaules moralo un etisko normu, likumu un savstarpejo ligumu ieverosanu u.t.t.
  … pret tautu, kas gribeja autonomi, miermiligi un likumigi, pec gadiem tukstosiem dzivot ar etiskas, moralas dzive zinu, paglabatu no to sencu laikiem …
  … TROLLI, MAN BUTU KAUNS UN VELREIZ KAUNS PAR VISIEM tiem KURI PIEDALAS TALAKA AUTOHTONAS LATVIESU TAUTAS NOMELNOSANA UN IZNICINASANA … kas tiek izvesta no zinamas klikes PRET VISAM ANO KONVENCIJAM PAR CIVILIZETAS STARPTAUTISKAS ETISKA UN MORALAS PASAULES IZVEIDOSANU !!!
  … Un velreiz kaunaties pasi par to, ko jus darat !!!

 11. mazs latvānīc pa jūru peld Atbildēt

  Manuprāt, labākais drošības garants ir prasme nesaplēsties ar tuvākajiem kaimiņiem. Un aizdīķa kukaiņi mums to prasmi nav iemācījuši; drīzāk otrādi …

 12. Sausā statistika apliecina – ASV bija, ir un būs garants! Pajautājiet Amerikas pamatiedzīvotājiem – indiāņiem, tad apjēgsiet kā garants:
  ” „Neatkarības gadu laikā mēs esam zaudējuši 700 tūkstošus cilvēku. (..) Gan mirstības, gan migrācijas dēļ ikdienu Latvijas iedzīvotāju skaits samazinās par 55 cilvēkiem. Mēnesī tas ir par 1650, bet gadā par 23 tūkstošiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka katru mēnesi mēs paliekam nabagāki par vienu mazpilsētu vai pagastu.” Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs Pēteris Zvidriņš. (Radio Baltkom, 2017.)

 13. Var piekrist. Vienīgais drošības garants ir tāda figūra, kura nevis izraisa, bet tieši pretēji – sargā valsti no masu imigrācijas.
  PSRS nebij mūsu drošības garants, jo mums nevarēja uzbrukt militāri, bet tika degradēta mūsu sabiedrība ar ietekmēm, kuras neizdomājām mēs, bet tika uzspeistas no ārpuses un zeme tika pārpludināta ar imperiālistiskas masu imigrācijas viļņiem.

  • Sīs ar PSRS sakrītošās ietekmes gan nenāk no ASV kā tādas, bet sarkanā mēra rietumos.
   Sarkanais mēris ir E.S. politelite, un ASV liberastu flangs.
   To var atpazīt pēc atbalsta masu imigrācijai un vaļīgas attieksmes šajā jautājumā.

 14. Pirmie divi komenti abi no kremliniem

 15. Kur amerikānis ielien tur posts

 16. atļaušos piebilst: . Atbildēt

  līdz 90 % Latvijas latv(ij)ieši justos pietiekami komfortabli arī zem kremļa un tāpēc PBLA aktivitātes uzskata par kuriozām tūdaliņu rituālu izdarībām…
  Fakts.

Draugiem Facebook Twitter Google+