Mobilā versija
Brīdinājums +12.0°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 23. maijs, 2017
1. novembris, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Dažiem ir īpaša interese izcelt baltiešu nesaskaņas (3)

Foto-LETAFoto-LETA

Baltijas valstu karogi.

Pēdējā laikā rīkotie politiskie saieti, kuriem knapi pagūstam sekot, kas, jāteic, ne vienmēr ir nepieciešams, tomēr mēdz izkristalizēt pa kādai prātā paturamai idejai.

Tādas bija arī nesen Viļņā notikušajā “Brīvās Krievijas forumā”, kur pulcējās politemigranti un vēl pie dzīvības un uz brīvām kājām esošie Kremļa opozicionāri. Viens no viņu vēstījumiem Rietumiem, tātad arī mums, bija šads: apstākļos, kad Putins mīda kājām elementārākās starptautisko tiesību normas, demokrātiskajām valstīm nevajadzētu uzturēt ierasto biznesu ar viņa režīmu.

Tikām Jūrmalā kārtējā “Baltijas forumā” izskanēja diametrāli pretējas nostādnes. Ja vajadzētu pavisam īsi definēt šī mums pazīstamā pasākuma būtību, tad varētu sacīt, ka “Baltijas forums” ir tiešs pretmets “Baltijas ceļam”. Pirmām kārtām jau ģeopolitiskās ievirzes ziņā. Tā izpaužas ne vien foruma runās un publiskotajos tekstos, bet arī organizatoru un domubiedru izteikumos, no kuriem ir noprotams, ka eiroatlantiskā telpā iekļāvušos Baltijas valstu vienotības ideja – kas faktiski bija “Baltijas ceļa” pamats – viņus padara grūtsirdīgus vai ļoti piktus. Promaskaviskā uzņēmēja Aināra Šlesera skatījumā Lietuva galvenokārt tiek uzlūkota kā valsts, kura sabotē Latvijas un viņa personisko tranzītbiznesu un “noraka sliedes” Rīgas virzienā. Savukārt foruma galva Urbanovičs nesen interneta portālā “Delfi” publicētā sacerējumā, kas bija veltīts sarkanarmiešu pieminekļu un latviešu nacionālistu tēmai, pieminēja arī nu jau gandrīz aizmirsto Tallinas “bronzas kareivja” pārvietošanas lietu – tā varētu inspirēt mūsmāju labējos ņemt piemēru no Igaunijas, kur “viss ir labāk”. Frāze pauda ko līdzīgu autora iecerētai ironijai un arī to, ka Urbanovičam uz igauņiem ir liels zobs.

Labāk vai ne labāk, taču teju visos nozīmīgajos starptautiskajos reitingos ziemeļu kaimiņi ir mums priekšā. Varbūt tāpēc, ka Latvijā daudzviet pie krēsliem turas un politiskos procesus ietekmē ļaudis no vecā t. s. partijas un saimnieciskā aktīva, bet Igaunijas varas gaiteņos straujāk ienāk rietumnieciski domājoši un izglītoti jauni cilvēki. Viens no viņiem – premjers Tāvi Reivass nupat parakstīja līgumu par gāzesvada būvi starp Igauniju un Somiju (trīs ceturtdaļas izmaksu segs Eiropas Savienības fondi). Projektu “Balticconnector” paredzēts īstenot līdz 2019. gadam, un tas līdz ar savienojumu starp Lietuvu un Poliju būs solis ceļā uz reģiona enerģētiskās izolētības pārvarēšanu un Eiropas vienoto tirgu. Bet šis notikums nevilšus atsauc atmiņā gan baltiešu nesaskaņas par gāzes termināļa celšanu, gan to, ka Latvija pēc neatkarības atgūšanas tā arī nav spējusi kļūt par Baltijas valstis saliedējošo centrālo posmu ne enerģētikas, ne arī kādā citā politikā. Jo mūsu “savienojumi” vairāk tiecas uz plašumiem citā debesu pusē, kur saskaņā ar slaveno spārnoto frāzi cilvēki brīvi pārvietojas starp kalniem un jūru.

Lai vai kā, bet, Baltijas valstu simtgadei tuvojoties, kopīgi gūtā vēstures pieredze būtu vēlreiz un vēlreiz pārlūkojama. Vēlams, pieaicinot Krievijā neiznīdētos “ārvalstu aģentus” no “Memoriāla” un citus mūs atbalstījušos. Arī viņi varētu apliecināt jau zināmo patiesību – baltiešu spēks vienmēr bijis vienotā rīcībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Очередной пасквиль автора. Интересные у него установки. Вот сборище политических гномиков в Вильнюсе, это хорошо. Хотя никто этих политических клоунов всерьёз не воспринимает, даже в самой Литве, а уж тем более в России. Ну какой оппозиционер, к примеру, из Божены? Просто смешно.
    А вот Балтийский форум, это по автору, однозначно плохо, совсем нехорошо. Ведь там обсуждают не только политику, а, страшно сказать, проблемы экономических отношений между нашими странами. Боже мой, какой ужас, какое кощунство. Интересно очень, в каком таком «раю» живёт автор, что его ну совсем совсем не интересуют экономические проблемы?! Автор наверняка «святым воздухом» питается.
    Ваше «Балтийское единство» проявляется только и единственно в оголтелой ненависти к России. А когда дело доходит до дележа политических и особенно экономических девидентов, то каждая «сестра» сама за себя. «Дружба дружбой, а табачок в рознь!»

  2. Kamer Latvija netiks gala ar putinistu “investoriem” , tikmer atpaliksim no EU ar vien vairak.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Nebēdziet, gļēvie un zemiskie radījumi!

Cīņa ar alkohola ražotājiem 

Saeimas deputāts Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība) iesniedzis 20 parlamenta deputātu parakstītu lūgumu Valsts prezidentam Raimondam Vējonim neizsludināt Alkoholisko dzērienu aprites likuma grozījumus, kas paredz tikai no 2020. gada 1. septembra aizliegumu tirgot alu liela tilpuma plastmasas pudelēs. Vēstuli parakstījušie deputāti atgādina, ka iepriekš bija paredzēts, ka šiem grozījumiem būtu jāstājas spēkā jau no 2017. gada 1. septembra. “Šis jautājums Saeimas komisijās tika skatīts un vērtēts jau kopš 2015. gada. Alkohola ražošanas nozares pārstāvji par topošajām izmaiņām bija informēti, un šis laika periods ir bijis pietiekams, lai tām atbilstoši sagatavotos. Uzskatām, ka noteiktais spēkā stāšanās laiks – 2020. gada 1. septembris – ir noteikts, acīmredzami lobējot alkohola ražošanas nozares pārstāvju intereses un ignorējot kritisko situāciju Latvijā attiecībā uz sabiedrības veselību,” saka Parādnieks.

Vai jāaizliedz alkohola tirgošana plastmasas pudelēs?
Egils Līcītis: Rīdzinieki un lauku radiņi (2)Ja vēlētājiem ir dārga kailā "Vienotības" dzīvība, tad viņi nelaidīs garām pēdējo iespēju to glābt.
Par ko balsosiet pašvaldību vēlēšanās? (3)"Nebalsojot pagriežam Latvijai muguru"
Draugiem Facebook Twitter Google+