Pasaulē
Vēsture

Baltijas jūras salā atrasti leģendāra vikingu karaļa dārgumi4

Foto: Wikimedia Commons

Arheologi amatieri Baltijas jūrā izvietotajā Rīgenes salā (Vācija) atraduši vikingu dārgumus, kuri piederējuši leģendārajam Haraldam I Zilzobim, vēsta “Science Alert”.

Atklājumu izdarījis 13 gadus vecais Lūks Malašņičenko un viņa skolotājs Renē Šēns – valsts arheoloģijas centra brīvprātīgie. Ar metāldetektoriem viņi atklājuši sudraba monētu, kura, kā vēlāk noteica profesionāļi, nākusi no dāņu vikingu galvaspilsētas Hedebijas, kas atrodas mūsdienu Šlēzvigas-Flensburgas pavalstī.

Ierēdņi lūguši arheoloģijas entuziastiem nevienam nestāstīt par atradumu, iekams nebūs veikti izrakumi. Triju mēnešu laikā izpētīta 400 kvadrātmetrus liela platība, kurā atrastas pērles, kaklarotas, piespraudes, gredzeni un aptuveni 600 monētu. Senākās datētas ar mūsu ēras 714. gadu, bet jaunākās – ar 10. gadsimtu, karaļa Haralda I Zilzobja valdīšanas laiku.

Saistītie raksti

Zinātnieki uzskata, ka pazaudētie dārgumi glabājušies pie vikingu valdnieka, kad viņš bēga uz mūsdienu Pomerāniju – teritoriju Vācijas austrumos pie Baltijas jūras. Pēc vēsturnieku versijām, bēdzis viņš dēla izraisītas sacelšanās dēļ, un miris aptuveni gadu vēlāk.

Haralda I laikā Dānija pieņēma kristietību, tādējādi uzlabojot attiecības ar Romas impēriju, turklāt tas viņam arī ļāva apvienot dāņu valstiņas vienotā valstī. Starp citu, tehnoloģija “Bluetooth” tā nosaukta tieši par godu Haralda I diplomātiskajiem panākumiem, bet Haralds iesauku ieguvis tumšā priekšzoba dēļ.

LA.lv