Kultūra
Mūzika

Baltijas jūras valstu koru konkurss ceļā uz dalību “Europa Grand Prix”0


 Islandes goda konsule Iveta Rudzīte kopā ar konkursa māksliniecisko vadītāju diriģentu Jāni Ozolu.
Islandes goda konsule Iveta Rudzīte kopā ar konkursa māksliniecisko vadītāju diriģentu Jāni Ozolu.
Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

Gluži vai kā Karlsons, kas dzīvoja uz jumta, arī Baltijas jūras valstu koru konkursa dalībnieku secība nupat tika izlozēta uz jumta vai, precīzāk uz t/c “Galerija Rīga” āra terases. Jo arī kora mūzika un tās atbalsis klausītājos ir kā skaists lidojums.

Intriģējoši un vērtīgi reizē, ka koru, konkursa dalībnieku stāšanos žūrijas priekšā izlozēja personības no diplomātiskām aprindām. Somijas vēstniece Latvijā Rita Korpivara, Indonēzijas goda konsuls Latvijā Valdis Tilgalis, kurš pie viena pastāstīja, ka arī Indonēzijā cilvēki ļoti mīl dziedāt, Islandes goda konsule Iveta Rudzīte, Lietuvas vēstniecības padomnieks Dons Grabausks vilka lozi abiem diviem koriem no mūsu dienvidu kaimiņvalsts, Igaunijas vēstniecības pārstāve Signe Mateuss, kā arī Krievijas vēstniecības atašejs Latvijā Jeļena Jurševa, kura runāja visai sabiedrībai saprotamajā angļu valodā.

Šogad tajā piedalīsies kori no 8 valstīm – Indonēzijas, Islandes, Krievijas, Somijas, Baltkrievijas, Lietuvas, Latvijas un Igaunijas. No Latvijas šoreiz piedalīsies tikai viens koris – Rīgas Doma kora skolas jauktais koris diriģenta Jurģa Cābuļa vadībā. Jo jāņem taču vērā, ka Latvijas koriem daudz spēka paņēmuši nule aizvadītie Dziesmu un deju svētki!…

Konkurss šogad no 21. līdz 23. septembrim notiks trešo reizi, jau tradicionāli – Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē. Pirmo reizi visi konkursa dalībnieki tiks nodrošināti ar ēdināšanu (par ceļu un dzīvošanu jāmaksā pašiem), un tas ir ļoti būtisks solis ceļā uz konkursa mākslinieciskā vadītāja Jāņa Ozola sapni, lai nākotnē konkurss Jūrmalā kļūtu par prestižākā starptautiskā koru konkursa “Europa Grand Prix” vienu no posmiem, kas pavērtu arī talantīgiem, bet ārpus Latvijas līdz šim nezināmākiem koriem kļūt par šī konkursa dalībniekiem. Viens no praktiskas dabas kritērijiem ir prasība konkursa rīkotājiem spēt dalībniekus kā paēdināt, tā arī izguldīt, jo uz konkursu ierodas augsta līmeņa kori un rīkotāji vēlas gādāt, lai viņi varētu domāt tikai par māksliniecisko sniegumu.

Protams, koriem ir arī daudz māksliniecisku prasību un kritēriju. Atšķirībā no Eiropas un Pasaules koru olimpiādēm “Europa Grand Prix” nav, piemēram, sešu otro un vēl vairāk trešo vietu, tādēļ otrajai un trešajai vietai patiešām ir sudraba un zelta svars.

Arī Jūrmalā Baltijas jūras valstu koru konkursā būs līdzīgi. Lielās balvas ieguvējs naudas prēmijā saņems 3500 eiro, otrajai vietai tiks 2000, bet trešajai – 1000 eiro. Stilīgo Lielo balvu, kurās tapšanā izmantotas Jūrmalas smiltis, alumīnijā veidojusi metālmāksliniece Ginta Grūbe.

Starptautiskās žūrijas komisijas priekšsēdētājs būs komponists Ēriks Ešenvalds. Kopā ar viņu sniegumu vērtēs Igaunijā un Lietuvā pazīstami komponisti Pērs Ūsbergs un Vaclovs Augustins. Obligātās dziesmas ar indiešu dzejnieka dzeju autors ir komponists Andris Dzenītis, kas lielākoties komponējis profesionāliem koriem.

Saistītie raksti

“Man būs ļoti interesanti dzirdēt, kā viens un tas pats skaņdarbs tiek izpildīts dažādos lasījumos”, sacīja Andris Dzenītis. Visas norises konkursā publikai būs brīvi pieejamas, izņemot Gala koncertu, uz kuru iepriekš jāizņem bezmaksas ielūgumi Dzintaru koncertzāles kasē. Pirmoreiz notiks arī noslēguma ballīte koncertzāles Lielajā zālē, kurā spēlēs iecienītā grupa “Da Gamba”.

Galerijas nosaukums
LA.lv