Latvijā
Sabiedrība

Baltijas talantu šovs sabiedriskajā TV – tikai krievu jauniešiem?15


Neraugoties uz to, ka triju Baltijas valstu jauniešiem pirmā svešvaloda ir angļu valoda, Igaunijas sabiedriskās televīzijas kanāls “ETV+” izvēlējies veidot šovu jauniešiem, kurā viņiem jārunā krieviski. Bet jādzied gan angliski…
Neraugoties uz to, ka triju Baltijas valstu jauniešiem pirmā svešvaloda ir angļu valoda, Igaunijas sabiedriskās televīzijas kanāls “ETV+” izvēlējies veidot šovu jauniešiem, kurā viņiem jārunā krieviski. Bet jādzied gan angliski…
Publicitātes foto

Latvijas Televīzija kā Igaunijas sabiedriskā medija partnere piedalās TV šova veidošanā, kur kā dalībnieki var startēt tikai tādi bērni un jaunieši, kuri prot krievu valodu.

Februāra pēdējās dienās Latvijas Televīzijas komunikāciju daļa izplatīja informāciju par jaunu starptautisku talantu šovu jauniešiem “Bravo!”, kurā, kā vēstīts, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas jaunie dziedātāji vecumā no 10 līdz 17 gadiem sacentīsies par titulu “Labākais jaunais izpildītājs 2018”, izpildot pasaulslavenu hitu kaverversijas.

Informācija liecina, ka no katras valsts šovā piedalīsies trīs solisti, kuru muzikālajai attīstībai skatītāji varēs sekot deviņās sērijās, un šovu noslēgs superfināls. “Bravo!” uzvarētājs iegūs iespēju ierakstīt dziesmu profesionālā skaņu studijā, kā arī uzņemt mūzikas videoklipu. Žūrijā piedalīsies viens atpazīstams dziedātājs no katras valsts. No Latvijas – Marija Naumova, 2002. gada Eirovīzijas uzvarētāja, no Lietuvas – 2011. gada Eirovīzijas fināliste Evelīna Sašenko, bet Igauniju pārstāvēs konkursa “Zelta gramofons” laureāts Andrejs Pokutnijs.

Tas, par ko LTV neinformēja skatītājus, bija, ka starptautiskais šovs notiek tikai krievu valodā (jaunieši gan dzied angliski) un arī visiem dalībniekiem tādējādi jāzina krievu valoda. Šova norise LTV7 netiek atspoguļota latviešu valodā pat subtitru veidā.

“Mistisks šovs, kurā varēja pieteikties bērni, kas prot sarunāties krievu valodā, jā – tā ir realitāte! LTV izrāda konkursu, kurā talantīgajiem bērniem, kuri neprot runāt krieviski, nav lemts piedalīties. [ ..] Ceram rast skaidrību – vai Latvijā bērni tiek šķiroti pēc tautības? LTV konkursā “Balss pavēlnieks” gan piedalās dažādu tautību bērni!” sociālajā tīklā “Facebook” raksta vokālā pedagoģe Igeta Gaiķe. Viņa, vēlēdamās uzzināt šova nolikumu, sazinājusies ar tā veidotājiem, taču nolikumu neesot dabūjusi. “Ja jau žūrijai nolikuma nav, tad diez vai tas nonāks līdz mums, Latvijas latviski runājošo bērnu vokālajiem pedagogiem.”

LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Belte portālu “la.lv” informēja, ka šovu, kura “mērķauditorija pārsvarā ir krievvalodīgie skatītāji”, organizē Igaunijas TV kanāls “ETV+” un Latvijas Televīzija tajā esot tikai sadarbības partnere. LTV komunikāciju speciāliste Krista Luīze Priedīte apstiprina to pašu: “Raidījums visās trijās Baltijas valstīs notiek krievu valodā un tā pamata mērķauditorija ir krievvalodīgie Baltijas valstu iedzīvotāji.”

“Mēs ilgi meklējām krievvalodīgos bērnus. Izrādījās, ka tas ir grūts jautājums. Es domāju, ka Lietuvā ir vairāk krievvalodīgo bērnu. Izrādījās otrādi. Uzdevums nebija no vieglajiem,” tā portālā “etvpluss.err.ee” teikusi Lietuvas žūrijas pārstāve Evelīna Sašenko, tādējādi apliecinot, ka šovs apzināti paredzēts tikai tiem bērniem, kas runā krieviski.

Uz jautājumu, cik liels finansējums no LTV budžeta šim projektam piešķirts, LTV speciāliste atbild: “Projektu finansē Igaunijas sabiedriskā televīzija. LTV finansiālais ieguldījums saistīts tikai ar izdevumiem, kas attiecas uz projekta adaptāciju – tulkošanas un titrēšanas nodrošinājumu latviešu valodā.” Jāteic gan, ka pirmajā raidījumā 4. martā titru latviešu valodā nebija.

Latvijā šovs tiek rādīts no svētdienās kanālā LTV7. Katram šovam LTV prognozē aptuveni 10 000 skatītāju lielu auditoriju, pauda LTV komunikāciju speciāliste Krista Luīze Priedīte. Ar šova organizētāju Igaunijā Darju Sāru portālam neizdevās sazināties.

 

“Bēdīgi, ka LTV to atbalsta.”

Sociālajā tīklā “Facebook” pie Igetas Gaiķes ieraksta citi lasītāji izteikuši savus viedokļus.

Jolanta Baltiņa: “Paldies, ka tu šo raksti un pacel! Izskatās pēc diezgan politiska gājiena. Cik esmu dzirdējusi, tad bērni šajā vecuma grupā brīvi sarunājas angļu valodā un, cik zināms, angļu valoda ir atzīta par starptautisku valodu. Bēdīgi, ka kas tāds notiek un LTV to atbalsta kā ētisku pasākumu!”

Ernests Spīčs: “Šādā veidā mēs iznīcinām paši savu valodu un kaimiņtautu valodas! Ļoti labi būtu, ja notiktu tā, ka katrs dzied savā dzimtajā valodā vai tās valsts valodā, kuru pārstāv, bet saziņa tad varētu būt visās trīs valodās ar tulkojumu angliski.”

Žaklīna Cinovska: “Maigā okupācija! Un mēs kā tādi jefiņi pat pusmetru uz priekšu nepadomājam (LTV – sabiedriskais medijs!), ko ar šo sāk panākt!”

 

 

“ETV+” – Igaunijas sabiedriskā medija kanāls krievu valodā

Igaunijas sabiedriskās televīzijas kanāls “ETV+”, kas raida krievu valodā, sāka darboties 2015. gada rudenī, pievienojoties sabiedriskā medija kanāliem “ETV” un “ETV2”. Igaunijā par atsevišķa sabiedriskās TV kanāla izveidi krievu valodā diskusijas bijušas ik pa laikam, tās aktualizējās, kad Krievija anektēja Krimu, Ukrainas austrumos sākās karš un Baltijas valstis satraucās par Krievijas mediju propagandu. 2014. gada rudenī Igaunijas valdība deva zaļo gaismu kanāla izveidei.

Auditorija kanālam gan nav pārāk liela – pēc “Kantar Emor” datiem, 2018. gada janvārī to skatījās 0,8% Igaunijas iedzīvotāju. Vismaz 15 minūtes nedēļā šo kanālu skatījušies 73 tūkstoši (0,4%) igauņu un 93 tūkstoši (1,6%) krievu. Kanāla pārraides var skatīties arī internetā.

Arī Latvijā diskutēts par Latvijas sabiedriskās televīzijas trešā kanāla izveidi krievu valodā. Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome savulaik ideju atbalstīja, bet vēlāk politiķi un amatpersonas secināja, ka tam nav ne laika, ne naudas, jāstiprina esošie mediji.

LA.lv