Ekonomika
Bizness

Baltijas valstis vienosies par testiem elektroenerģijas tīkla atslēgšanai no Krievijas1

Baltijas valstis aprīlī vienosies, kad tiks testa režīmā veikt atslēgšanos no Krievijas elektroenerģijas tīkla, lai līdz 2025.gadam varētu pabeigt sinhronizācijas procesu ar Eiropas tīklu, šonedēļ Baltijas Asamblejas Ekonomikas, enerģētikas un inovāciju komitejas un Dabas resursu komitejas kopīgajā sēdē pastāstīja Baltijas valstu pārstāvji.

Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Dzintars Kauliņš pastāstīja, ka pašreiz saistībā ar kopīgo Baltijas gāzes tirgu, būtiskākais jautājums ir elektroenerģijas tirgus sinhronizācija ar Eiropas elektroenerģijas tīklu, atvienojoties no Krievijas tīkla.

Sinhronizācijas projektam ir jānoslēdzas 2025.gadā.

Viņš stāstīja, ka pašreiz ir līgums politiskā līmenī, bet šogad aprīlī būs līgums starp Baltijas valstu sistēmu operatoriem par sinhronizāciju.

Igaunijas Ekonomikas un sakaru ministrijas Enerģētikas departamenta pārstāvis Jāns Uiga teica, ka pārsvarā tiek runāts par problēmām, tomēr šis ir viens no labāk savienotajiem reģioniem Eiropā.

“Mūsu galvenais mērķis ir būt teritorijā, kas ir pakļauta Eiropas Savienības (ES) likumiem, un Baltijas valstis ir pēdējās, kurām ir jāveic sinhronizācija. Šis ir labs brīdis, kad to darīt, jo mums ir atbalsts gan no ES, gan Baltijā,” skaidroja Uiga.

Pēdējie noteikumi par sinhronizāciju būs gatavi aprīlī. Uiga stāstīja, ka pirms sinhronizācijas ir nepieciešami testi.

“Lai gan bija paredzēts no Krievijas tīkla testa režīmā uz 12 stundām atslēgties jūnijā, tomēr tas tika atcelts, jo Krievija paziņoja, ka maijā veiks testa režīma Kaļiņingradas atslēgšanu. Galvenais, ka paredzētā testa atcelšana neko neietekmēs sinhronizācijas procesā. Tests, kas būs nepieciešams ir tas, kuru paziņos aprīlī. Galvenais tests ir nedēļas garumā, šis bija plānots tikai uz 12 stundām un tas nav tik svarīgi,” teica Igaunijas pārstāvis.

Saistītie raksti

Lietuvas enerģētikas ministrijas pārstāvis Toms Lukoševičs teica, ka sinhronizācijas projekts viens no svarīgākajiem Lietuvai.

“Mūsu elektrosistēmu vēl arvien pārrauga Krievija, tas būtu jāmaina pēc iespējas ātrāk,” viņš skaidroja.

“Diemžēl vairākas projekta daļas ir atliktas – testa atslēgšanās no Krievijas tīkla. 12 stundu izolēto testu veikt ir diezgan svarīgi, jo tad varētu noskaidrot, kas ir vājās vietas mūsu sistēmā. Būtiski, ka izolētā režīma testēšana tiks realizēta – pat tad, ja ar nokavēšanos,” pauda Lukoševičs.

LA.lv