Ekonomika
Bizness

Baltijas valstu tehniskās universitātes sadarbosies inovāciju veicināšanā izejmateriālu jomā0


Rīgas Tehniskā universitāte
Rīgas Tehniskā universitāte
Foto: Ieva Čīka/LETA

Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), Kauņas Tehnoloģiju universitāte un Tallinas Tehnoloģiju universitāte vienojušās par zināšanu un inovāciju kontaktpunkta “EIT RawMaterials Baltic Hub” dibināšanu, kas palīdzēs Baltijas zinātniekiem un uzņēmumiem radīt konkurētspējīgas inovācijas izejmateriālu jomā, aģentūrai LETA sacīja RTU pārstāve Lāsma Vaivare.

Viņa skaidroja, ka “EIT RawMaterials” ir Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) zināšanu un inovāciju kopiena, kurā apvienoti vairāk nekā 300 rūpniecības uzņēmumi, universitātes un pētniecības organizācijas no 20 valstīm.

Pēc viņas paustā, tā uzskatāma par pasaulē lielāko apvienību izejvielu nozarē, kura piedāvā atbalsta instrumentus, stiprina sadarbību, veicina zināšanu apmaiņu, jaunu uzņēmumu veidošanu un novatorisku risinājumu izstrādi visā izejmateriālu ķēdē.

“Tā kā Latvija nav ļoti bagāta ar izejmateriāliem, zinātnieki attīsta idejas otrreizējai materiālu izmantošanai, izejvielu atgūšanai no rūpnieciskiem atkritumiem. Izmantojot rūpnieciskos atkritumus, piemēram, elektrofiltru pelnus, keramikas atlikumus, iespējams iegūt sārmu aktivizētus materiālus, ko var izmantot būvniecībā, piemēram, betonam līdzīgu izstrādājumu izgatavošanā, kā arī enerģētikā un ūdens saimniecībā,” skaidroja RTU Būvniecības inženierzinātņu fakultātes profesore Diāna Bajāre.

Tāpat profesore stāstīja, ka Latvijas zinātnieki ir ieinteresēti rast plašāku pielietojumu arī koksnei, piemēram, radot inovatīvus kompozītmateriālus būvniecībai, un citiem ekoloģiskiem materiāliem.

Viņasprāt, “EIT RawMaterials Baltic Hub” izveide pavērs plašākas iespējas Baltijas zinātniekiem vieniem vai sadarbībā ar vietējiem uzņēmumiem iesaistīties liela mēroga pētniecības projektos un piekļūt pasaulē pazīstamiem industrijas partneriem.

Saistītie raksti

“EIT RawMaterials Baltic Hub” īstenos trīs programmas, kas secīgi notiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Tiks organizēta zinātnes un tehnoloģiju pārneses konference, vasaras skola, kurā studenti strādās pie industrijas izaicinājumiem, un akcelerācijas programma, kas sniegs atbalstu zinātnisko jaunuzņēmumu ideju attīstībai, stāstīja Vaivare.

Kontaktpunkta atklāšana notiks ceturtdien, 26.septembrī plkst.9 RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē, Āzenes ielā 12, Rīgā. Atklāšanas pasākumā partneri un interesenti tiks informēti par universitāšu sadarbības iespējām, atbalsta instrumentiem un pētniecības kopprojektiem.

LA.lv