×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
22. augusts, 2014
Drukāt

Baltijas zemnieki prasīs reģionam piešķirt buferzonas statusu un veidot atbalsta fondu (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Biedrības "Zemnieku saeima" priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja (no labās), Igaunijas Lauksaimniecības kameras vadītājs Romets Sormuss un Igaunijas Lauksaimniecības kameras pārstāve Enne Kārners piedalās tikšanās ar Baltijas valstu lauksaimniecības organizāciju vadītājiem, lai veidotu kopīgu stratēģiju saistībā ar Krievijas embargo pārtikas produktiem, kā arī apspriestu situācijas attīstību saistībā ar Āfrikas cūku mēra izplatību.

Baltijas valstīm ir jāpiešķir īpašs buferzonas statuss un ir jāizveido īpašs fonds, lai atbalstītu lauksaimniekus, kas cieš zaudējumus no Krievijas noteiktajām sankcijām un Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma.

Par šādām un vēl vairākām prasībām Eiropas Savienības (ES) iestādēm sēdē piektdien vienojās Latvijas, Lietuvas un Igaunijas lauksaimnieku organizācijas. Vēstule tiks sagatavota, parakstīta un nosūtīta līdz 3. septembrim, informē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) pārstāve Iveta Tomsone.

Īpašā buferzonas statusa piešķiršanas nepieciešamība tiks pamatota ar konkrētiem faktiem par cenu svārstībām piena, gaļas un dārzeņu sektoros Baltijas valstīs salīdzinājumā ar pārējo ES, ražošanas pašizmaksu un būtiski zemāko ES tiešo maksājumu atbalsta līmeni.

Lauksaimnieki vēlas, lai ES kompensētu zaudējumus, kas krīzes situācijā rodas starp konkrēta produkta ražošanas pašizmaksu un tirgus cenu. Tāpat lauksaimnieki prasīs ieviest intervenci piena nozarē, atjaunot kompensācijas eksportam uz trešajām valstīm, atcelt soda naudas piena kvotas pārsniegšanas gadījumā, kā arī izveidot Baltijas valstu buferzonas fondu, kas segtu izmaksas jaunu tirgu atrašanai.

“Uzskatu, ka ES nav izstrādāti pietiekami mehānismi, kas ātri palīdzētu stabilizēt tirgu šādās situācijās, tādēļ kopā ar Lietuvas un Igaunijas pārstāvjiem aicināsim Eiropu mācīties no to valstu piemēriem, kam ir šādi mehānismi, lai krīzes radītās sekas novērstu pēc iespējas ātrāk un efektīvāk,” klāsta “Zemnieku saeimas” vadītāja vietniece Maira Dzelzkalēja.

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes loceklis Uldis Krievārs norāda, ka pēdējo desmit gadu laikā šī ir jau otrā krīze. “Mums būtu pienācis laiks izdarīt secinājumus par to, kādai jābūt rīcībai. Ir nepieciešams atbalsts ne tikai kompensācijām, kas dod labumu īstermiņā, bet arī tirgu diversifikācijai un augstāku pievienotās vērtības produktu ražošanai, kas būtu ilgtermiņa ieguldījums.”

Lietuvas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas pārstāvis Mindaugs Maculēvičs atzīmējis, ka “šī ir tā reize, kad mums, Baltijas valstu lauksaimniekiem, jārunā kopīgi. Savas prasības mums jādara zināmas gan ES lauksaimniecības komisāram Dačanam Čološam, gan Briselē strādājošajiem ES valstu medijiem. Ja nepieciešams, varam lemt arī par kopīgu akciju, jo pieredze mums jau ir”.

Savukārt Latvijas Zemnieku federācijas pārstāvis Agris Veide norāda, ka Baltijas valstu lauksaimniekiem šobrīd nepieciešams prasīt no ES ātru lēmumu pieņemšanu.

Baltijas valstu lauksaimnieki arī pēc vēstules nosūtīšanas kopīgi vērtēs notikumu tālāku attīstību un vienojās par nākamo tikšanās reizi 19. septembrī Viļņā.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Zemnieku seima kā vienmer aizraujas ar savu kabatu pildīšanu.Jus jau gribētu gan te bufera zonu.Tas ir lidzīgi, kā KF, kur tagad vietējie ražotāji par mazāk kvalitativu partiku prasas neadekvati augstu cenu.Taču ja jau bufera zonu, tad aicinu ateikties no ES kopēja tirgus labumiem: subsidijām un platibu maksajumiem.Taču to jau no Jums gan nesagaidisim.

    • Es atbalstu saveejos, muusu zemniekus kuriem nu pietruuks pirceeji austrumos. Un par kabatu pildiishanu var runaat tikai tad, ja ir pieraadiijumi. Taa ir ljoti nelaba parasha, apvainot, lamaat savus cilveekus. Daudz labaak ir tureeties kopaa un saveejos atbalstiit.

      • atvainojiet,kuri butu tie atbalstāmie “savējie” Šajā pirmdienā LNT Dombura studijā tāda viena “savējā” bija atnākusi.Bļaustījās,ka nevejadzēja ES ieveist sankcijas pret KF/Putinu.Šitai “savējai” pratā bija tika peļņa, bet par to ka Ukrainā iet bojā mierīgie iedzivotāji un faktiski tur notiek kara darbiba tas Pastoras kundziti daudz neuztrauca.Tad viņa man butu jātbalsta?

Draugiem Facebook Twitter Google+