×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
29. aprīlis, 2015
Drukāt

Baltimorā ieved gvardi

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Mērilendas Nacionālās gvardes karavīrs pie Baltimoras mērijas ēkas.

Lai atjaunotu kārtību ASV pilsētā Baltimorā, kurā izcēlušies plaši nemieri, pilsētā izsludināts ārkārtas stāvoklis un ievesta Mērilendas štata Nacionālā gvarde. Baltimoras ielās izvietoti aptuveni 5000 karavīru un papildu 500 policistu no visa štata, paziņojis Mērilendas pavalsts gubernators Lerijs Hogans.

Nemieri Baltimorā izcēlās pēc 25 gadus vecā afroamerikāņa Fredija Greja bērēm 19. aprīlī. Viņš tika aizturēts 12. aprīlī un mira no apcietinājumā gūtiem ievainojumiem. Viņš esot aizturēts tādēļ, ka bēdzis, ieraugot policistus. Notikums uzjundīja plašus protestus pret policijas brutālo izturēšanos pret melnādainajiem. Līdz otrdienai bija arestēti aptuveni 200 protestētāju, bet 15 policisti ievainoti. Protestu dalībnieki izlaupīja veikalus, dedzināja policijas automašīnas un apmētāja policistus ar akmeņiem. Baltimoras amatpersonas atzinušas, ka Grejam būtu vajadzējis saņemt medicīnisku palīdzību pēc aizturēšanas, kad saskaņā ar aculiecinieku teikto viņš no sāpēm kliedzis, un tas fiksēts arī videoierakstā. Pēc aizturēšanas Grejs atradās komas stāvoklī un mira pēc nedēļas. Policijai līdz 1. maijam ir jāpabeidz izmeklēšana par Greja nāves ap­stākļiem un jāiesniedz ziņojums Mērilendas štata prokuroram, kas izlems, vai izvirzīt apsūdzības. Seši policisti ir atstādināti no amata pienākumiem līdz izmeklēšanas pabeigšanai.

Nemieri Baltimorā ir viena no plašākajām vardarbības izpausmēm, ko izraisījusi policistu brutalitāte, arestējot aizdomās turētu personu. Notikumi Baltimorā atgādina masu protestus, ko izraisīja neapbruņota afroamerikāņa Maikla Brauna nāve, kuru nošāva baltais policists pērnvasar Fērgusonā Misūri štatā, un vēl divu melnādaino amerikāņu nāve no policistu rokas Ņujorkā un Dienvidkarolīnā.

Mērilendas štata gubernators Hogans pārmetis Baltimoras pašvaldības galvai Stefanijai Rolingsai-
Bleikai, ka viņa novēloti izteikusi lūgumu izziņot ārkārtas stāvokli un izvietot pilsētā Nacionālo gvardi, ziņo aģentūra “Associated Press”. ASV tieslietu ministre Loreta Linča, kurai vakar bija pirmā diena šajā amatā, paziņojusi, ka uz Baltimoru tiks nosūtīta juristu grupa incidenta izmeklēšanai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+