Latvijā
Novados

Baltinava – Latvijas mazākais novads, kur rosās lielsaimnieki 0

Kadrs no video

Pašvaldību vēlēšanu sižetu sēriju TV3 sāk ar stāstu par Latvijas mazāko novadu – Baltinavu. Kaut novadā ir tikai ap tūkstoš iedzīvotāju un tas atrodas pašā Krievijas pierobežā, Baltinavā rit visai ņipra dzīve – lielsaimnieki labību audzē ar modernākajām metodēm valstī, bet vietējās skolotājas uzrakstīta luga pirms dažiem gadiem kļuva par Latvijas Nacionālā teātra grāvēju. Arī konkurence vēlēšanās būs liela, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Latvijas mazākais novads ir un, visdrīzāk, arī paliks Baltinava. Nevienam lielākam vietējie pievienoties negrasās. Kaut uz Baltinavas domi šogad kandidē veseli trīs saraksti, politiskās kaislības augstu vilni nesit.

Padomju laikos Baltinavā atradās paraugsaimniecība jeb sovhozs, kas nodarbināja lielāko daļu vietējo. Un, laikam ejot, daudz kas mainījies, bet ne vietējās ekonomikas pamatu pamats – tā joprojām ir zemkopība. Kopumā šajā novadā apstrādāti tiek vairāk nekā 90% no visas lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Baltinavā ir vairāk nekā simts ģimenes saimniecību, kas katra apsaimnieko dažus desmitus hektāru zemes, kā arī piecas lielas zemnieku saimniecības, kuru platība mērāma kilometros.

Viens no lielsaimniekiem ir Guntars Bartkevičs. No viņa zemēm pār Krievijas robežu ir redzams Pitalovas apgabals – kādreizējā Abrene. Ikdienā par vēsturi atgādina arī Baltinavas ģerbonī redzamie pakavi, kas ir tieša atsauce uz kādreizējo Abrenes ģerboni. Tomēr lielā ģeopolitika vietējās vēlēšanās nejaucas. Kaut Bartkevičs ir pašvaldības deputāts un kandidēs uz vietu tajā atkal, viņš atzīst – strīdu ar politiskajiem konkurentiem ir maz.

Guntars Bartkevičs, Z/S “Amatnieki” īpašnieks (“Savam novadam”):”Ne tikai es, arī visi pārējie saraksti, viņi jau iet par novada labklājību un attīstību. Es domāju, ka visi mēs esam par to. Nekādi šķēpi mums nav jālauž.”

Līdzīgās domās ir cita vēlēšanu saraksta līdere Sarmīte Tabore, Baltinavas novada domes priekšsēdētāja vietniece (“Mēs – Baltinavai”):Īpaši dalīt nav ko. Un es apskatījos arī šodien visu programmas nedaudz. Daudzmaz līdzīgas, jo pašvaldība ir maza un apmēram tā sāpe ir daudzmaz visiem vienāda.”

Vismaz viena pārmaiņa Baltinavā pēc vēlēšanas būs noteikti – pašreizējā novada domes priekšsēdētāja pēc vairāk nekā 30 pašvaldībā nostrādātiem gadiem ir izlēmusi doties pensijā.
Dažas nedēļas pirms vēlēšanām neviens uzrunātais baltinavietis gan nezināja, par ko balsos, un daudzi pat nemācēja pateikt, kas vispār kandidē. Novadā, kur visi visus pazīst personīgi, gara reklāmas kampaņa nav vajadzīga. Tas gan nenozīmē, ka cilvēki no vēlēšanām neko negaida.

LA.lv
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
13 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Izgaismo Talsu pilskalnu un pieminekli “Koklētājs”
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pie Latvijas jūras robežas manīta Krievijas bruņoto spēku lidmašīna
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 4
10 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
11 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
13 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
9 stundas