Mobilā versija
+8.0°C
Skaidrīte, Skaidra, Justs
Otrdiena, 28. februāris, 2017
21. aprīlis, 2015
Drukāt

Baltkrievijā cer sakārtot linu nozari (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Lai arī Baltkrievija ir viena no līderēm pasaulē linu audzēšanas jomā, ierindojoties 4. vietā aiz Ķīnas, Francijas un Krievijas un kaimiņvalsts pārstrādes uzņēmumi pēdējos gados ieguldījuši miljonos vērtas investīcijas, linu eksports jo­projām ir maznozīmīgs.

Tieši kvalitatīvas izejvielas trūkums ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc kaimiņvalsts uzņēmumi nespēj palielināt eksporta apjomus. Pirms vairākiem gadiem sāktā vērienīgā linu pārstrādes uzņēmumu modernizācija pagaidām nav sasniegusi sākotnējos mērķus – palielināt linu pārstrādes apjomus. Proti, no sešiem uzņēmumiem tikai divi pērn sāka piegādāt Oršanskas linu pārstrādes rūpnīcai kvalitatīvus garšķiedras linus, bet pārējie acīmredzot nespēja sakārtot ražošanas procesus. Kā vēsta “Ježednevnik”, valsts varas pārstāvji konstatēja neatbilstības vairākos uzņēmumos. Proti, seši no desmit uzņēmumiem bija iztērējuši līdzekļus, bet modernizāciju nebija pabeiguši, iestiguši parādos un palikuši bez apgrozāmajiem līdzekļiem. Valsts kontrole konstatēja vairākas neatbilstības – vienā rūpnīcā bija iegādāta ārvalstu ražošanas līnija, taču tā neietilpa rūpnīcas ēkā, līdz ar to nācās būvēt jaunu korpusu. Vēl cits uzņēmums nebija maksājis kredītus, līdz ar to zaudēja iespēju tikt pie valsts atbalsta, bet vēl kāds uzņēmums kavējās ar algas izmaksu strādājošiem. Turklāt vairāki no uzņēmumiem slīgst zaudējumos, tikmēr valstij nākas rēķināt, cik līdzekļu vēl vajadzēs tērēt šo kompāniju atbalstam.

2011. gadā Baltkrievijā bija pavisam 40 linkopības uzņēmumu, no tiem 10 bija paredzēts modernizēt, vēl 15 – veikt remontus, bet pārējos slēgt. Kopumā ar šo vēsturisko nozari pašlaik valstī nodarbojas 148 dažādas lauksaimniecības organizācijas.

Linkopības nozares attīstība Baltkrievijā notiek, pamatojoties uz valsts izstrādāto komplekso linu nozares biznesa attīstības plānu 2012. – 2015. gadam. Pēc šā plāna, katru gadu nozarei jānodrošina 60 tūkstoši tonnu produkcijas, bet linu audumu apjomi šogad jākāpina vismaz trīs reizes salīdzinājumā ar 2010. gadu. Pērn linu platības valstī aizņēma 46,5 tūkstošus ha.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Toties Latvijā nav ekonomiskā pamatojuma ne linu audzēšanai ne elektrovilcienu ražošanai!

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Briest otrs lielākais zemes pārdošanas darījums Latvijas vēsturē (18)Briest otrs lielākais zemes pārdošanas darījums atjaunotās Latvijas vēsturē
Pasaulē
Vidējā bruto darba alga pērn Latvijā pieaug par 5%Latvijā pagājušajā gadā vidējā bruto (pirms nodokļiem) darba samaksa bija 859 eiro, kas ir par 5% jeb 41 eiro vairāk nekā 2015.gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+