×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
21. septembris, 2012
Drukāt

Baltkrievijas opozicionārs: tikai Krievija varētu gāzt Lukašenko

Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko politiskie pretinieki nespēj viņu gāzt vēlēšanu ceļā un viņiem jācer, ka kādreiz viņa režīmu gāzīs Krievija, paziņoja viens no Baltkrievijas opozīcijas līderiem bijušais prezidenta kandidāts Vladimirs Ņekļajevs.

Ņekļajevs, kurš tika aizturēts represijās pret opozīciju pēc Lukašenko uzvaras prezidenta vēlēšanās 2010. gada decembrī, intervijā aģentūrai AFP sacīja, ka Lukašenko režīmu balsta Maskava. Kustības “Saki patiesību! (“Govori pravdu!”) līderis Ņekļajevs sacīja, ka svētdien paredzēto parlamenta vēlēšanu rezultāti tiks sagrozīti par labu Lukašenko lojālajiem spēkiem, tāpēc šis parlaments “nefunkcionēs kā parlaments”. “Režīmu šajā valstī nevar mainīt likumīgā veidā ar vēlēšanām. Opozīcija nevar stāties pretī bruņotajam režīmam; lai cilvēki atbalstītu opozīciju, viņiem vajadzētu just, ka viņi nespēj pabarot savus bērnus. Tomēr tas notiks tikai tad, kad Krievija pārtrauks barot šo režīmu,” teica Ņekļajevs, ar to domājot ekonomisko palīdzību, ko Baltkrievija saņēmusi no Krievijas 2011. gada ekonomiskās krīzes mīkstināšanai.

Vienīgā cerība izdarīt ekonomisku spiedienu uz Lukašenko ir panākt, lai to īstenotu Krievija, kas tagad ir uzņemta Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO), sacīja Ņekļajevs. “Rietumi var piespiest Krieviju pārskatīt attiecības ar viņu. Ja Krievija šodien pārtrauktu palīdzēt Lukašenko režīmam, rīt tā vairs nebūtu,” teica Ņekļajevs.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Ņekļajevs Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās 2010. gada decembrī ieguva 1,78 procentus balsu. Jau pirms vēlēšanu beigām viņu smagi piekāva īpašo uzdevumu milicija, un viņam neizdevās nokļūt uz masu demonstrāciju vakarā pēc vēlēšanām, kuras laikā tika aizturēti simtiem cilvēku. “Viss laukums tika piekauts. Mani kā kandidātu piekāva jau pirms vēlēšanu beigām. Kā to var piedot?” sacīja Ņekļajevs. Pēc vēlēšanām viņš kādu laiku pavadīja cietumā, pēc tam – mājas arestā, un beigās viņam piesprieda nosacītu sodu, kas liedz viņam kandidēt uz valsts amatu. Pieci no prezidenta kandidātiem, kas bija Lukašenko sāncenši šajās vēlēšanās, pērn tika notiesāti. Viens no viņiem vēl izcieš sešu gadu cietumsodu.

“Cilvēki vairs netic nākotnei,” teica Ņekļajevs. Viņš piebilda, ka 80 procenti Baltkrievijas iedzīvotāju nekad nav apmeklējuši ārvalstis un turpina salīdzināt savu pieticīgo dzīves līmeni ar padomju laiku, kad bija pārtikas trūkums. “Padomju mentalitāte ir viena no lielākajām problēmām, kas traucē valsts virzīšanos uz priekšu. Tomēr tā nav tikai pagātnes palieka, tā tiek uzspiesta arī jaunajai paaudzei,” teica Ņekļajevs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+