Sports
Hokejs

Baltkrievu sirsnība, hokejs un politika 16

Baltkrievijas Hokeja federâcijas priekðsçdçtâjs Igors Raèkovskis (no kreisâs) un Latvijas Hokeja federâcijas (LHF) prezidents Aigars Kalvîtis pçc Rîgas un Minskas kopîgâ pieteikuma parakstîðanas par pasaules èempionâta hokejâ rîkoðanu 2021.gadâ abâs pilsçtâs. *** Local Caption *** Preses konference, kurâ informç par Latvijas un Baltkrievijas kopçjo pieteikumu organizçt 2021.gada pasaules èempionâtu hokejâ.

2014. gada pasaules hokeja čempionāts Baltkrievijā atmosfēras ziņā bija viens no labākajiem pēdējā desmitgadē. Varbūt pat labākais. Šodien bija iespēja atkal redzēt Minsku, kur arī janvāra mīnus grādos rodas patīkamas sajūtas. Cilvēku dēļ, hokeja dēļ.

Latvija un Baltkrievija paziņoja par kopīgu kandidēšanu uz 2021. gada pasaules čempionāta rīkošanu. Prezentācijas pasākums notika Minskā un abas puses tam gatavojušās ar atbilstošu nopietnību – pie Minskas rātsnama, kas gan ir uz pusi pieticīgāks kā Rīgā, Latvijas un Baltkrievijas karogi, meitenes tautastērpos, dzīvā mūzika, bankets, kurā trūka tikai… degvīna. Minskas un Rīgas mēri, hokeja federāciju vadītāji. Uz pasākumu atbrauca vesela Rīgas domes delegācija un arī vairāki autobusi ar latviešu faniem, lai Rīgas “Dinamo” un Minskas “Dinamo” spēlē tribīnēs būtu krāšņāka atmosfēra.

Baltkrievija pieteikumu uz 2021. gada pasaules čempionātu iesniedza 30. augustā. Jaunā Latvijas Hokeja federācijas vadība piedāvāja ielēkt viņu kamanās, lai brauciens būtu stabilāks. Pēc sākotnējā – nē, Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko tomēr deva savu akceptu. Gan ekonomisku, gan lielā mērā arī politisku iemeslu dēļ, un prezentācijā tas nemaz netika slēpts. Baltkrievi grib izmukt no lielās Krievijas lāča ķetnām. Varbūt ne izmukt, jo lēta gāze un nafta arī vajadzīga, taču paralēli uzdejot ar Eiropu, un pasaules čempionāta rīkošana olimpiskajā sporta veidā kopā ar Eiropas Savienības valsti – lieliska iespēja. Var nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu. Latvijas politiķi uz to skatījušies no otras puses – nu kā mēs ar to Batjku. Taču izvērtējuši visus par un pret, valdības pārstāvji tomēr atmaiga. Mums arī tā ir liela iespēja, jo vieniem diez vai izdotos – pirmkārt, vajadzīga otra halle. Arī tagad vēl ne tuvu nevar teikt “hop”.

Baltkrievijas Hokeja federācijas prezidents prezidents Igors Račkovskis: “Mēs gatavojāmies ļoti nopietni. Latvieši piedāvāja apvienoties un uzskatām, ka tas ir liels trumpis. Nebija tā, ka apsēdāmies, iedzērām un vienojāmies, lēmums tika pieņemts augstākajā līmenī un no Baltkrievijas puses apstiprināja prezidents Aleksandrs Lukašenko. Tas ir labs starpvalstu sadarbības projekts – gan politiskā, gan cilvēciskā ziņā.”

Paredzēts, ka pusfināli un spēles par medaļām notiks Minskā. Ja tiks iegūtas tiesības, Minskas grupā spēlēs Krievijas izlase, Rīgā – Somija. 2021. gada pasaules čempionāts, ņemot vērā, ka būs gadu pirms olimpiskajām spēlēm, varētu būt spēcīgākais četrgadē. Somijas cerības to iegūt esot lielākas, bet aizkulisēs balsu vākšana jau sākusies. Minskā, piemēram, nesen notika seminārs Balkānu valstu hokeja pārstāvjiem. Starptautiskās hokeja federācijas prezidents Renē Fāzels jau pozitīvi novērtējis apvienošanos, bet somi, uzzinot jaunumus, nebijuši pārāk priecīgi. Ja šoreiz neizdosies, pēc tam tiks lemts, vai kopā pieteikties arī uz nākamā gada turnīru.

Latvija un Baltkrievija hokejā allaž bijušas gan sīvas sāncenses, gan sadarbības partneres. Agrāk gan Latvijas pieaugušo, gan bērnu komandas spēlēja Baltkrievijas čempionātā.

Abu valstu pārstāvji pārliecināti, ka finansiāli pasaules čempionāta rīkošana būs ļoti izdevīga. Izskanēja arī tādi salikumi kā “biznesa projekts” un “putukrējums tiks abiem”. “Latvijas Hokeja federācijas prezidents Aigars Kalvītis: “Ar Baltkrievijas federācijas vadību iepazināmies pirms diviem mēnešiem, tas ir ļoti īss laiks, bet tas, ko jau izdarījām, dod cerību, ka ne tikai to vēl paveiksim. Skatos optimistiski, hokejs mūs vienos vēl vairāk. Čempionāta rīkošana ir labākais veids kā popularizēt hokeju, mēs būtu gatavi rīkot arī katru otro gadu.” Viņš kā valdības vadītājs bija 2006. gada pasaules čempionāta orgkomitejas priekšsēdētājs: “Toreiz bija sarežģīti, valsts investēja lielu naudu, tika uzcelta halle. No mazajām valstīm bijām pionieri. Tagad būs pavisam cita situācija un finansiāli tas būs daudz izdevīgāk. Eiropas basketbola čempionāts aizpērn Rīgā bija ļoti labs piemērs.”

Hokeja čempionātu rīkošana divās valstīs pēdējā laikā ir ierasta prakse – 2012. un 2013. gadā turnīru uzņēma Somija un Zviedrija, šogad būs Vācijā un Francijā.

LA.lv