×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
5. novembris, 2012
Drukāt

Baltkrievu traktorus pārdos dārgāk

Foto - Zigfrīds DzedulisFoto - Zigfrīds Dzedulis

Nākamgad mūsu zemnieku iecienītie Minskas traktoru rūpnīcā ražotie traktori varētu kļūt dārgāki par aptuveni 4000 eiro. Šā sadārdzinājuma cēlonis – Eiropas Savienības prasības samazināt ogļskābās gāzes un citu dabai kaitīgu vielu izmešus Eiropas Savienības dalībvalstīs pārdotajiem spēkratiem. 


Latvijā vienīgā oficiālā Minskas traktoru rūpnīcas pārstāvja – uzņēmuma “M.T. Z. Serviss” komercdirektore Dzintra Medvedeva stāsta, ka ik gadu mūsu tirgū tiek piedāvāti 12 līdz 15 dažādu modeļu un aprīkojuma Minskas rūpnīcā ražotie traktori. Tomēr vispopulārākie ir spēkrati ar 90, 105 un 130 zirgspēku jaudu. Galvenokārt MTZ traktorus pērk zemnieki, kā arī komunālo pakalpojumu uzņēmumi.

Komercdirektore atzīst, ka pašlaik ar citiem varot konkurēt, pateicoties traktoru cenām, kas ir par 10 līdz 15% zemākas nekā rietumvalstīs ražotajiem, tāpat ar servisa centriem, kas ir izveidoti 15 lielākajās Latvijas pilsētās. Protams, liela nozīme ir arī tam, ka Minskā ražotos traktorus mūsu zemnieki pazīst kopš padomju laikiem. “Cena, par kādu piedāvā to vai citu traktora modeli, atkarīga gan no aprīkojuma, gan arī no tā, kurš to pērk. Zemniekam, kurš grib iegādāties tehniku otrreiz vai trešoreiz, tā noteikti būs zemāka,” piebilst uzņēmuma pārstāve.

Uzņēmuma “M.T.Z. Serviss” valdes loceklis Vasilijs Zagoruiko stāsta, ka no ES puses izmešu samazināšana gan ir tikai rekomendācija. “Lietuvā ar šādu prasību ieviešanu pagaidām pārlieku nesteidzas, ņemot vērā zemnieku vajadzību iegādāties tehniku par zemāku cenu.

Vācijā šādu visaugstāko prasību ieviešana sadārdzinātu traktoru cenas par aptuveni 7000 eiro. Bet arī tur ar to pārlieku nesteidzas, apzinoties, ka pieaugs zemnieku ražotās produkcijas pašizmaksa. Toties Latvijas ierēdņi, kā šķiet, ES rekomendāciju bezierunu izpildē grib pārspļaut citus,” pārliecināts Vasilijs Zagoruiko.

Kā viņš stāsta, šogad speciāli Latgales zemnieku atbalstīšanai “M.T.Z. Serviss” gribējis pārdot 150 Minskā ražotos traktorus par aptuveni 7000 eiro zemāku cenu. Taču Zemkopības ministrija tam nav piekritusi. Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras direktors Armands Binovskis teic, ka, ievērojot ES direktīvu, sen pagājis termiņš, kad vēl varēja pārdot traktorus ar lielāku izmešu daudzumu.

Minskas traktoru rūpnīcas ģenerāldirektora pienākumu izpildītājs Aleksandrs Cvirko vēsta, ka šogad Latvijā pārdoti 256 dažādu modeļu Minskā ražotie traktori. Toties Lietuvā šogad pārdoti 700 – gandrīz trīsreiz vairāk nekā Latvijā. Lai izpildītu paaugstinātās prasības izmešu ierobežošanai, kas Latvijā jau ieviestas kopš šā gada aprīļa, ražotājs būšot spiests pacelt cenas.

Pār kaimiņvalstu tirdzniecisko sakaru attīstību ēnu met ķīviņš starp Minskas traktoru rūpnīcu un Rīgas Autoelektroaparātu rūpnīcu, kas savulaik piegādāja elektroaprīkojumu, bet naudu nesaņēma. Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce atzīst, ka norēķini starp abu kaimiņvalstu preču piegādātājiem un saņēmējiem starpvalstu komisijas sanāksmju darba kārtībā esot kopš 2008. gada. Diemžēl atrisinājuma nav. Oktobrī Baltkrievijas pilsētā Molodečno notikušajā starpvaldību komisijas sanāksmē baltkrievu pārstāvji gan apliecināja, ka vēlreiz skatīšot šo lietu valdības līmenī un paziņošot par savu lēmumu tuvākajā laikā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+