Kultūra
Mūzika

Baltu vienības dienā degs ugunskuri pilskalnos 16

Foto: alkas.lt

No Baltkrievijas līdz Kanādai
22. septembrī tiek atzīmēta Baltu vienības diena, kurā baltu pēcteči Lietuvā, Latvijā un visā pasaulē aicināti pievienoties Baltu Vienības uguņu sasauksmei un laikā no plkst. 20 līdz 21 iedegt ugunis kalnos, pilskalnos un citās ar baltu vēsturi saistītās vietās. It īpaši šogad, jo 2017. gads Lietuvā ir Pilskalnu gads! Sirmā senatnē pilskalnos iedegti ugunskuri ir aicinājuši mūsu senčus vienoties cīņai un aizsargāt savu zemi, savu dzīvību un savdabību.

Dalībniekiem tiek ieteikts pienācīgi sagatavot uguns vietu, iekurt uguni, pacelt karogus, dziedāt himnas un citas ar tautiskumu un baltu saiknēm saistītas dziesmas, runāt par baltu vēsturi, valodām un paražām. Ja tuvumā ir arī citi kalni, uz kuriem arī pulcējas domubiedri, iesakām pacelt degošas kārtis, vērst augšup lāzeru starus, palaist gaisā uguns lukturīšus vai citādi parūpēties, lai jūsu gaisma būtu saskatāma. Ir vērts atcerēties rudens vienādību un tai tuvo kalendāro svētku paražas.

2016. gadā Baltu vienības ugunis atmirdzēja aptuveni 180 pilskalnos Lietuvā, Latvijā, Polijā, Baltkrievijā un citās valstīs.

Ķegumā palaidīs uguns plostus
Baltu Vienības uguņu sasaukšanās un rudens saulgriežu svinības 22. septembrī.

Folkloras kopa “Graudi” šogad iedegs Baltu Vienības ugunskuru Birzgales pagasta Slaidēnu pilskalnā.

18.30 – visi aicināti uz Rudenāju svinībām Lindes parkā, kur notiks uguns plosta palaišana Daugavā, parka ievērojamāko vietu apskate un sadziedāšanās “Pakalnu” sētā pie ugunskura.
19.30 – Tomes “Graudi”, svinot 5 gadu jubileju, ielūdz visus uz Danču vakaru Lindes Pajumtē kopā ar Ķeguma danču muzikantiem.

Dignājā koncertēs “Vilki”
Tuvojoties 22. septembrim – Baltu vienības dienai, kurā piemin 1236. gada 22. septembra vēsturiskos notikumus, kad baltu tautas – žemaiši un zemgaļi – Saules kaujā sakāva Zobenbrāļu ordeni, vīru kopa “Vilki” sadarbībā ar Aleksandra Grīna fondu aicina Sēlijas skolēnus, skolotājus un visus interesentus pulcēties 22. septembrī plkst. 16 Jēkabpils novada Dignājas pilskalnā, lai kopīgi iedegtu ugunskuru un baudītu patriotisku koncertprogrammu.

Durbē pulcēsies vikingi
Piektdien, 22. septembrī, pulksten 20 Durbes pilskalnā tiks atzīmēta Baltu vienības diena. Durbes novada domes pārstāve Gita Tauriņa informē, ka svētku dienai Liepājas Tautas teātris ir sagatavojis izrādi “Vikingi”. Sliktos laikapstākļos izrāde notiks Tautas namā.

Biedrība “Lindales ugunis” Baltu vienības dienas svinībās rūpēsies par nakts loku šaušanas aktivitātēm. Lai uzburtu vienojošu atmosfēru, tiks noorganizēts ugunskurs un sarūpēta tēja. Interesentiem lūgums līdzi ņemt lāpas, siltu segu, krūzīti tējai.

Pēc izrādes pasākuma dalībnieki vienosies kopīgā Lāpu gājienā uz Durbes pilskalnu, kur iedegs ugunskuru.

Baltu ugunis iedegsies arī Otavā
Latvijas vēstniecība Kanādā aicina uz īsu Baltu vienības dienas akciju piektdien, 22. septembrī, plkst. 9 pie Kanādas parlamenta Otavā.

Apliecinot savu vienotību un savstarpējo atbalstu, latviešiem un lietuviešiem pievienosies arī mūsu labākie draugi – igauņi! Ņemsim līdzi karodziņus un labu noskaņojumu! Būsim gatavi nodziedāt mūsu valstu himnas.

Palangā – pirmoreiz
23. septembrī, veicinot Lietuvas un Latvijas draudzību un atzīmējot Baltu vienības dienu, Palangā norisināsies plaša kultūras programma. Baltu vienības diena notiek katru gadu kādā no Lietuvas vai Latvijas pilsētām, bet Palangā tas notiks pirmo reizi.

Šogad pasākumu organizē Palangas kultūras un jauniešu centrs, sadarbojoties ar abu valstu vēstniecībām, Palangas pilsētas domi un Šauļu tūrisma un informācijas centru, informē organizatoru pārstāvis Aleksis Budevičs.

Svētki, kuri notiks tikai vienu dienu – sestdien, 23. septembrī, iesāksies ar dalībnieku gājienu no Kurhauzu zāles, virzoties pa J. Basanaviča ielu līdz Meiles alejas krustojumam, pēc tam plkst. 11 būs oficiālā svētku atklāšana ar svinīgu Lietuvas un Latvijas karogu pacelšanu, abu valstu himnu dziedāšanu un amatpersonu apsveikuma runām. Svinīgajā atklāšanas ceremonijā uzstāsies abu valstu Ārlietu ministriju Diplomātiskie kori un Palangas pūtēju orķestris.

No plkst. 10 paralēli darbosies “Baltu vienības tirgus”, kurā varēs aplūkot gan Lietuvas, gan Latvijas gleznotāju izstādes, kā arī iegādāties mājražotāju labumus. Savukārt “Barbekjū” čempionātā būs iespēja nogaršot dažādus ēdienus. Pasākuma programmu papildinās kultūras tūrisma forums “Baltu ceļš”, Lietuvas un Latvijas deju un folkmūzikas kolektīvu koncerti un citas aktivitātes.

Svētku gaitā norisināsies arī “valodu skola”, kur ikviens varēs bez maksas apgūt lietuviešu un latviešu valodu pamatus. Tiem, kuriem būs interese, tiks piedāvāts noskatīties visu trīs Baltijas valstu kopproducentu veidoto dokumentālo filmu “Ģenerālplāns”, bet pēc tam iespēja piedalīties interaktīvā viktorīnā.

Svētku noslēgumā būs īpašs koncerts. Palangas koncertzālē, kurā uzstāsies mākslinieki un grupas no Lietuvas un Latvijas.

Rīgā – plaša programma

Piektdien, 22. septembrī plkst. 19.30, AB dambī notiks Baltu vienības dienai veltīts pasākums. Tā laikā tiks iededzinātas divas īpaši veidotas ugunszīmes, kā arī notiks Rīgas folkloras kopu priekšnesumi un sadziedāšanās. Vienu ugunszīmi veidos Latvijas mākslinieks Kārlis Īle, otru – Lietuvas mākslinieki Vitauts un Ķestutis Musteiķi. Divas iecerētās zīmes, kuras nedēļas garumā tiks veidotas uz vietas AB dambī, uzsver baltu tautu vienotības ideju.

Ugunszīmju veidošana sāksies jau pirmdien, kad abu valstu mākslinieki sāks gatavot koka konstrukcijas, kuru augstums sasniegs pat 6 metrus! Vitauts un Ķestutis Musteiķi ir vieni no pazīstamākajiem dažādu vides objektu māksliniekiem Lietuvā. Viņi regulāri piedalās svētkos un konkursos, kur veido ledus skulptūras un ugunszīmes gan Lietuvā, gan ārvalstīs. Rīgā viņi veidos lietuviešu ugunszīmi ar nosaukumu “Vārpsta”, kuras pamatā būs Pasaules koks, kas papildināts ar dažādiem ornamentiem un lietuviešiem nozīmīgiem simboliem – putniem. Savukārt latviešu ugunszīmes nosaukums ir “Augšup”, kas tiks veidota stilizēta kristāla formā. Iededzinot zīmi, tā sāks lēni griezties un celties augšup, lai sakļaujoties veidotu vienotu veselumu. Ugunszīmes autors Kārlis Īle ir veidojis arī ledus, sniega, granīta, bronzas un koka skulptūras. Latvijā nav otra tik daudzpusīga tēlnieka, kura darbi starptautiskajos festivālos izpelnījušies tik daudz zelta godalgu.

Rīgas iedzīvotāji un viesi 22. septembrī tiek aicināti uz svinīgo sarīkojumu AB dambī, kas sāksies plkst. 19.30. Pasākumā izskanēs latviešu, lietuviešu un prūšu dziesmas, piedalīsies publicists, Latvijas Radio 1 personība Eduards Liniņš. Iestājoties tumsai, notiks ugunszīmju aizdegšana. Turpinājumā koncertu sniegs Rīgas folkloras kopas “Grodi”, “Vilkači”, “Budēļi”, “Banga” un “Vilcenes”.

LA.lv