×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
27. aprīlis, 2016
Drukāt

Balvu ezerā nogādā nelaimē nokļuvušu gulbi, kurš sajaucis autoceļu ar upi (5)

Foto - mammadaba.lvFoto - mammadaba.lv

Pavasaris ir laiks, kad varam ļauties putnu vērošanai un nesteidzīgām pastaigām Latvijas valsts mežos, kurus piedzied skanīgās putnu balsis. Pateicoties AS “Latvijas valsts meži” darbinieku pieredzei un ātrai rīcībai, izdevās palīdzēt nelaimē nonākušam ziemeļu gulbim, kurš nakts tumsā, iespējams, bija sajaucis autoceļu ar upi. Gulbis tika saudzīgi noķerts un aizvests uz tuvāko ūdenstilpni – Balvu ezeru. Tomēr LVM vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis norāda, ka cilvēku iejaukšanā un mēģinājumi palīdzēt putniem ne vienmēr ir vēlama rīcība un bieži vien putnam var nodarīt pāri.

Ziemeļlatgales mežsaimniecības Balvu meža iecirkņa vadītājs Ainis Galvanovskis meža vidū pamanīja ziemeļu gulbi. “Sastapt gulbi līdz šim vēl nebija nācies. Nabadziņš bija ļoti piekusis. Pēc LVM putnu eksperta Uģa Bergmaņa norādēm, kā pareizi putnam tuvoties un kā palīdzēt, ietinu to savā jakā un aizvedu uz tuvāko ezeru. Manuprāt, viņš bija laimīgs par šādu palīdzību, nemaz neiebilda, kad turēju to klēpī, tikai skatījās laukā pa mašīnas logu,” atceras Ainis Galvanovskis.

Ziemeļu gulbis visbiežāk sastopams valsts rietumdaļā, galvenokārt ligzdo zivju dīķos. Pavasarī un rudenī vairāki desmiti tūkstoši šo gulbju migrē pāri mūsu valsts teritorijai, pa ceļam apvienojoties baros ar Latvijas ligzdojošās populācijas putniem. Šajā laikā tie bieži uzturas lauksaimniecības zemēs un pārplūdušās upju palienēs.


“Lai paceltos spārnos, gulbim ir nepieciešama ieskriešanās vieta ūdenī, uz ceļa putns to nevarēja paveikt,” teic Uģis Bergmanis. Tāpēc tika pieņemts lēmums mēģināt putnam palīdzēt. Eksperts gan norāda, ka palīdzība putniem var būt divējāda – gan lietderīga, gan tāda, kas diemžēl putnam nodara pāri. “Ja putns ir novārdzis, to var pabarot. Taču cilvēks nekādā gadījumā nedrīkst putnu pieradināt. Tas izjauc līdzsvaru: putns vairs paša spēkiem nemeklē barību un, tuvojoties aukstajai ziemai, nedodas uz siltajām zemēm. Diemžēl aukstajā ziemas laikā viņi ir lemti iznīcībai,” ar raizēm teic eksperts.

Līdzīgi kā ar nelaimē nokļuvušā ziemeļu gulbja pārvietošanu uz viņam tīkamu vidi, cilvēks var palīdzēt arī situācijā, ja pamana no ligzdas izkritušu putnu mazuli. To saudzīgi var ielikt atpakaļ ligzdā, ja vien iespējams.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Ko, tas gulbis (kārtējā Latvijas ceļa) bedrē peldēja?

 2. Nezināju, ka mans radinieks no ceļa nevar pacelties gaisā.

 3. Cerams ”Latvijas valsts meži” pratīsies un glābējam, kaut roku paspiedīs.

 4. zaļi domājošais Atbildēt

  Tā ir, ja cilvēks ar “zaļām” rokām un sirdi. Īsts mežinieks.

 5. tāds pats ziemā, sniegā bija nosēdies pie šosejas uz Kolku, Ragaciemā. Sniegs visapkārt, baltu grūti ieraudzīt.
  gulbis pat uz ceļa nosēdās – bija ļoti dusmīgs, ka vēlamies aizdzīt prom no ceļa. ne ar kārumiem, ne ar labu, ne sliktu. nu un ko tādā gadījumā darīt, KAM zvanīt?
  P.S. tagad bērni zin ilustrāciju vārdam “stūrgalvīgs kā gulbis”

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +7
Alūksne +4.8
Daugavpils +7.8
Saldus +4.3
Liepāja +6.4
Jelgava +6.3
Ventspils +4.9
Limbaži +5
Madona +6.7
Rēzekne +6.2
Draugiem Facebook Twitter Google+