Gleznās balzamīnes – kur iegādāties, kā kopt 0

Pārcilājot sēklu krājumus, atklājās, ka no pagājušā gada palikušas neiesētas balzamīņu sēklas. Vai marta sākumā iesētām pietiks laika izaugt un uzziedēt? Everita Jelgavas novadā

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Vallera balzamīnes (Impatiens walleriana), sauktas arī par Vallera spriganēm, dēstu audzēšanai sēj no februāra vidus līdz marta sākumam. Sēklas dīgst gaismā, tās nedrīkst apsegt ar augsni. Diedzē +20…+22 °C temperatūrā, pēc sadīgšanas to uztur +18…+20 °C robežās. Ja temperatūra noslīd zemāk par vēlamo, balzamīnes cieš. No sēklām audzētie augi uzzied no maija vidus līdz jūnija sākumam. Vairāki puķkopji uzskata, ka izdevīgāk marta vidū vai beigās iepirkt Vallera balzamīņu sējeņus no ārzemju ražotājiem, tādējādi ieekonomējot uz siltumnīcu apkures rēķina.

– Parastās balzamīnes vienlīdz labi aug gan saulainā, gan ēnainā vietā, gan puķu dobēs, gan balkonu kastēs. Tomēr tās pamazām zaudē popularitāti, jo pēdējos divos trijos gados augus skārusi miltrasa. Laikus nepamanot slimības pirmās pazīmes, tā nedēļas laikā var nopostīt visu stādījumu, – brīdina zemnieku saimniecības “Bites” īpašniece Agita Bite.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pret neīsto miltrasu ieņēmīgās Vallera spriganes nomaina Jaun­gvinejas balzamīnes (Impatiens x hawkerii), ko pārsvarā audzē no apsakņotiem spraudeņiem. Tās ir arī krāšņākas par parastajām, taču stādi maksā dārgāk. Ziedošus augus iespējams izaudzēt aptuveni desmit nedēļās, bet ziedēšanas sākums ir atkarīgs no šķirnes, mēslošanas un augšanas apstākļiem. Šīs puķes labi jūtas pusēnā, stādītas gan dobēs, gan traukos, tomēr tām ļoti nepatīk temperatūras maiņa. Ja Jaungvinejas balzamīnes ilgstoši atrodas vēsumā (+8…+10 °C), augiem vajadzēs kādu laiku, lai atgūtos no šoka. Balzamīnēm bīstama ir gan iekaltēšana, gan pārmērīga laistīšana. Tās necieš augstu sāļu koncentrāciju substrātā.

Firmas “Syngenta Flowers” selekcionāri izveidojuši jaunas, pret miltrasu ļoti izturīgas, bagātīgi ziedošas, ar sēklām pavairojamas Jaungvinejas balzamīņu šķirņu grupas ‘Divine’ un ‘Florific’. Šīm modernajām balzamīnēm raksturīgas košas krāsas, zied visu vasaru līdz rudens salnām. Audzējot siltumnīcā, sākumā dienā vēlams uzturēt +19 °C, bet naktī +17 °C temperatūru. Vēlāk to var pazemināt līdz +17 °C dienā un līdz +14 °C naktī. Augi ir kompakti, tos nevajag apstrādāt ar augšanas regulatoru.

Kas ir izdevīgāk: iegādāties jaunstādus no ārzemju firmām vai rūpēties par augu no sēkliņas vecuma? Tas jāizsver pašiem.

Salīdzināšanai – dažas cenas.

› Jaungvinejas balzamīņu ‘Florific’ sēklas (iepakojumā 1000 sēklu) maksā 73,55 eiro. No sēklām izaudzēti balzamīņu ‘Divine’ un ‘Florific’ jaunstādi (260 augu) nopērkami par 51,65 eiro, bet ‘Kokomo’, ‘Paradise’, ‘Sonic’ spraudeņi (kasetē 70 stādu) – par 37,90 eiro.

› Vallera balzamīņu ‘Accent’ sēklas (iepakojumā 1000 sēklu) var nopirkt par 16,85 eiro, ‘Tumbler’ – par 49,15 eiro. Vallera balzamīņu ‘Accent Premium’ un ‘Xtreme’ jaunstādus (260 augu) tirgo par 32,85 eiro.

Padoms


› Patlaban ir īstais laiks balzamīņu sējai, taču to var darīt vienīgi tad, ja iespējams nodrošināt siltumu. Papildapgaismojums šīm puķēm nav vajadzīgs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.